28. 4. 2022 • Tereza Šindlerová
Po dvou letech, téměř na den přesně, se Česká filharmonie 3. března 2022 opět vydala na velké evropské turné. V průběhu čtrnácti dní navštívil první český orchestr se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem pět měst a odehrál deset koncertů na prestižních pódiích starého kontinetu. Publiku v Berlíně a Essenu se Česká filharmonie představila jako jedinečný interpret Smetanovy Mé vlasti. Ve Vídni, Hamburku a Londýně se jí pak dostalo privilegia vystoupit v rámci vícedenních rezidencí, a mohly tak zaznít i méně známé skladby českého repertoáru.
Číst článek28. 4. 2022 • Lucie Maňourová
Na podzim zahájí Česká filharmonie 127. sezonu a Český spolek pro komorní hudbu svou 128. sezonu. Společně sladěný program přinese hvězdná jména, intimitu komorního soustředění i interaktivní tvoření na edukačních projektech.
Číst článek28. 4. 2022 • Boris Klepal
„Nebojím se ničeho. Zvláště ne věcí, které nemohu změnit,“ říká o sobě litevsko-arménská sopranistka Asmik Grigorjan, která mezi své zásadní role počítá také Rusalku. V září ji provede s Českou filharmonií hned třikrát v rámci festivalu Dvořákova Praha.
Číst článek3. 3. 2022 • Filip Tomášek
Dirigenti i hostující sólisté často hovoří o specifickém zvuku České filharmonie. Potvrzují tak to, co naživo slýchávají návštěvníci koncertů v Rudolfinu, či publikum během zájezdů. Jak ale toto unikum věrohodně přenést na nahrávku? A jak výsledek dostat k příznivcům klasické hudby doslova z celé planety? To první je úkolem zkušených zvukových mistrů. Druhou část úkolu dokáže splnit pečlivě vybrané vydavatelství, které záznamu poskytne adekvátní péči. Nově je nyní hudba prvního českého orchestru „doma“ u prestižního labelu Pentatone.
Číst článek3. 3. 2022 • Lucie Maňourová
Komorní hudba má skromnější, zato někdy intenzivnější možnosti, jak vzbudit emoce posluchačů. V intimitě malého ansámblu nebo jen sólisty s klavírním doprovodem se skrývá nejniternější hloubka vyjádření i vnímání. A pokud se komorní hudba propojí s jiným druhem umění, může vzniknout násobný vjem – už proto, že jde většinou o ojedinělou událost.
Číst článek22. 9. 2021 • Petr Kadlec
Antonínu Dvořákovi věnujeme ve 126. sezoně velkou část edukačních programů. Proč? Samozřejmě proto, že si připomínáme dvořákovské výročí – 8. září 2021 uplynulo 180 let od skladatelova narození. Ale také cítíme, že bychom se o Dvořáka mohli a snad i měli ještě víc a podstatněji opřít po všech událostech uplynulého půldruhého roku, které nás vzdálily sobě navzájem, uzavřely do svých domovů i do sebe sama. Věříme, že Dvořákova hudba – její upřímnost, ryzost a krása – nám může pomoci na cestě ke znovuotevření se životu, světu i lidem. Popřejme jí proto sluchu!
Číst článek6. 4. 2020 • Jitka Herčíková
Pokud bych měla definovat jedno pravidlo, kterým se v Rudolfinu řídíme v době celosvětové pandemie, bylo by to jednoznačně: nerezignovat. Proto jsme radostně uvítali myšlenku uspořádat benefiční koncert na podporu nemocnic, kde jsou hospitalizováni pacienti s těžkou formou nemoci Covid-19.
Číst článek5. 3. 2020 • Lucie Maňourová
„Bylo mi třeba znát velkou bezměrnou lásku,“ vyznal se Leoš Janáček múze závěru svého života Kamile Stösslové z inspirace při psaní Káti Kabanové. Jeho šestou operu provede koncertně v dubnu s Českou filharmonií Jakub Hrůša, a naváže tak na původní plán Jiřího Bělohlávka přinášet dramatická hudební díla v této formě i na pódium pražského Rudolfina.
Číst článek17. 2. 2020 • Michaela Vostřelová
Když komunisté před sedmdesáti lety ubili k smrti kněze Josefa Toufara, sami si tím tak trochu zhatili plány. Původně ho chtěli přinutit k přiznání z osnování falešného zázraku a vést s ním monstrproces. Toufarovo utýrané tělo se do něj ale pochopitelně nehodilo, uložili jej tajně do hromadného hrobu a ani příbuzným se léta nepodařilo zjistit, co se s vysočinským knězem stalo. A uprostřed temných padesátých let nebylo radno příliš se ptát. Dnes je jméno Josefa Toufara dobře známé z velké části díky jeho životopisci – spisovateli, básníkovi a vysočinskému rodákovi Miloši Doležalovi.
Číst článek