Podcast Ladírna: Rusalka jako drama padlých andělů

„Jestli je nějaká démonická bytost typická pro naši zemi, tak je to Vodník,“ říká etnolog Petr Janeček. Česká filharmonie připravuje na září tři koncertní provedení opery Rusalka v rámci festivalu Dvořákova Praha – proto jsme v Ladírně mluvili o nadpřirozených postavách, které v ní vystupují. Jak se vyvíjel jejich obraz, kdy se jich lidé přestali bát a proč je topinka lepší než obyčejný chleba?

Naši předkové pokládali vodníky, rusalky či bludičky za padlé anděly. Měli je za démonické a nebezpečné bytosti, které sídlí v chaotické přírodě a ohrožují člověka. Teprve v 19. století se obraz strašidelných přírodních bytostí proměňoval směrem k pozitivnímu vnímání. To se částečně projevuje také ve Dvořákově Rusalce – Vodník již není tak krutý jako jeho předchůdce z Erbenovy balady, který zabije vlastní dítě, když se matka odmítne vrátit do vodní říše.

Nadpřirozené postavy v Rusalce jsou sesbírané z několika světových kultur. Libretista Jaroslav Kvapil je však tvůrčím způsobem „přeznačil“ a přesadil do českého prostředí, jako by do něj patřily odjakživa. O jejich důvěrně působivou charakteristiku se pak dokonale postarala Dvořákova nádherná hudba.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · Rusalka jako drama padlých andělů

 

Tři koncertní provedení Rusalky se konají 19., 21. a 23. září v Rudolfinu. V titulní roli vystoupí vynikající litevská sopranistka Asmik Grigorjan, jako Princ se představí ukrajinský tenorista Dmytro Popov, český basista Jan Martiník bude zpívat Vodníka. Českou filharmonii bude řídit její šéfdirigent Semjon Byčkov.

Jedná se o světovou premiéru nového kritického vydání partitury, které pro nakladatelství Bärenreiter připravil Robert Simon. Její další provedení připravují v této sezóně operní domy v Toulouse, v Londýně a v Miláně.

Podcast doprovází nahrávka, kterou pořídil Václav Neumann s Českou filharmonií v roce 1984. Zpívají Richard Novák (Vodník), Jana Jonášová, Daniela Šounová-Brouková, Anna Barová (Lesní žínky), Věra Soukupová (Ježibaba) a Gabriela Beňačková (Rusalka).

Komentáře
  • Věra Jindrová, 15. 9. 2022

    Zdravím zajímavý komentář ,díky.zaujalo mně to.

    Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6