Magazín číslo 2 / 2024
Martha Issová: Snažím se dětem ukázat, že muzika má moc přinést úlevu a dodat sílu

Martha Issová: Snažím se dětem ukázat, že muzika může přinést úlevu a dodat sílu

19. 4. 2024 • Adéla Dražanová

Když se holky ve škole bavily o Spice Girls, předstírala, že rozumí, i když byla mimo. Martha Issová totiž vyrůstala v úplně jiném hudebním prostředí než její vrstevníci, byla ovlivněná starším bratrem Filipem a taky tátou, který ze Sýrie vozil desky, jež se v Československu nedaly sehnat. K vážné hudbě pak přičichla během studií na konzervatoři – a už si zůstaly. Dnes je Martha jednou z moderátorských tváří České filharmonie.

Číst článek
Pablo Ferrández: V Dvořákovi objevujete stále nové interpretační možnosti

Pablo Ferrández: V Dvořákovi objevujete stále nové interpretační možnosti

1. 3. 2024 • Alena Sojková

Španělský violoncellista Pablo Ferrández debutoval s Českou filharmonií, kterou řídil Manfred Honeck, v lednu 2022. S Anne-Sophie Mutter exceloval ve Dvojkoncertu pro housle a violoncello Johanessa Brahmse a okamžitě se mu dostalo dalšího pozvání. V září téhož roku Ferrández nahradil Trulse Mørka na zahajovacím koncertě festivalu Dvořákova Praha, kde s Mnichovskou filharmonií a dirigentem Myung-Whun Chungem poprvé v Praze provedl Dvořákův Violoncellový koncert h moll, který zahrál i na koncertech s Českou filharmonií v říjnu minulého roku. Velký ohlas těchto koncertů vedl k dalšímu pozvání, tentokrát na evropské turné České filharmonie, které se uskuteční od 4. do 23. března.

Číst článek
Magazín číslo 1 / Dagmar Caspe: Někteří dárci se diví, že jsme si neřekli dříve
Dagmar Caspe: Někteří dárci se diví, že jsme si neřekli dříve

Dagmar Caspe: Někteří dárci se diví, že jsme si neřekli dříve

18. 1. 2024 • Jan Januš

Česká filharmonie se chce umělecky dále posouvat a zařadit se mezi tři nejlepší evropské orchestry. V tomto jejím dalším rozvoji ji mohou výrazně pomoci dary privátních mecenášů. „Stát hradí naše provozní náklady. Na náš plánovaný nadstandardní rozvoj ale musíme získat ještě další peníze. Ať již formou firemního sponzoringu nebo od soukromých dárců,“ vysvětluje Dagmar Caspe, vedoucí oddělení péče o partnery a dárce České filharmonie a rovněž výkonná ředitelka nově vzniklé Nadace pro rozvoj České filharmonie.

Číst článek
Magazín číslo 1 / Radek Křižanovský: Snažím se, aby zahraniční soubory hrály českou komořinu
Radek Křižanovský: Snažím se, aby zahraniční soubory hrály českou komořinu

Radek Křižanovský: Snažím se, aby zahraniční soubory hrály českou komořinu

18. 1. 2024 • Alena Sojková

Usměvavý, zapálený, vzdělaný a profesionální, takový je Radek Křižanovský. Houslista, pedagog a manažer se v roce 2019 stal dramaturgem Českého spolku pro komorní hudbu (ČSKH). Během jeho krátkého působení – a v součinnosti s obměněnou Radou ČSKH – se koncerty Spolku, který je neoddělitelnou součástí České filharmonie, staly hojně navštěvovanými hudebními událostmi. Za každým úspěchem je však tvrdá práce.

Číst článek
Není koncert v Carnegie jako koncert v Carnegie. S Robertem Hančem o plánování zájezdů České filharmonie

Není koncert v Carnegie jako koncert v Carnegie. S Robertem Hančem o plánování zájezdů České filharmonie

27. 10. 2023 • Jakub Kožíšek

Česká filharmonie vyrazila na třítýdenní turné do Asie. Tisíce zahraničních posluchačů osloví také v příštím roce, kdy plánuje březnový zájezd po Evropě a na podzim cestu do Spojených států a Kanady. Získat termíny ve slavných sálech je přitom stále těžší, z finančních důvodů ubývá příležitostí a konkurenční boj zesiluje. Jaký mají Japonci hudební vkus, kdy Česká filharmonie zahraje v Hongkongu nebo v Opavě a jak se domlouvá velká rezidence v Carnegie Hall, v rozhovoru vypráví umělecký ředitel a generální manažer České filharmonie Robert Hanč.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2023
„Osobní setkání se Schubertem by mohlo všechno zkazit,“ představuje si tenorista Ian Bostridge

„Osobní setkání se Schubertem by mohlo všechno zkazit,“ představuje si tenorista Ian Bostridge

12. 4. 2023 • Dina Šnejdarová

Málokdo se umí vyjadřovat tak úsporně a na rozdíl od mnoha svých pěveckých kolegů nehýří historkami. S rychlostí, jakou by mu záviděl snad i Mozart, vystřelí jasnou odpověď – a víc z něj nedostanete. Britský tenorista Ian Bostridge, hvězda komorních recitálů, operního i oratorního repertoáru, provede 23. dubna v Rudolfinu písňový cyklus Zimní cesta svého kmenového autora Franze Schuberta.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2023
„Na koncerty jsme chodili s taškou sbalenou do porodnice“

„Na koncerty jsme chodili s taškou sbalenou do porodnice“

12. 4. 2023 • Pavla Pisárová

Manželé Hlaváčkovi patří k nejvěrnějším abonentům České filharmonie. Na koncerty do Rudolfina pravidelně chodí už desítky let. V roce 1966 dokonce s taškou sbalenou na urychlený přesun do porodnice. Čekali totiž narození druhého dítka. To ale počkalo až na konec koncertů.

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2023
Peter Jarůšek: Všechno, co o hudbě vím, jsem se naučil v kvartetu

Peter Jarůšek: Všechno, co o hudbě vím, jsem se naučil v kvartetu

8. 2. 2023 • Alena Sojková

Jednu z letošních řad Českého spolku pro komorní hudbu ovlivňují umělecké představy Petera Jarůška. Violoncellista Pavel Haas Quartet se dramaturgicky spolupodílí na třech koncertech a ke spolupráci si přizval řadu renomovaných domácích i zahraničních umělců – například klavíristu Borise Giltburga, houslistu Dalibora Karvaye, violoncellistku Michaelu Fukačovou, violistu Simona Gramagliu či členy Pavel Haas Quartet.

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2023
Možná jsem na hudbě závislý. Na pustý ostrov bych si vzal Loutnu českou

Možná jsem na hudbě závislý. Na pustý ostrov bych si vzal Loutnu českou

8. 2. 2023 • Pavla Pisárová

Tomáš Páv navštívil svůj první koncert České filharmonie na začátku 60. let s jedním z rodičů. Abonentky zdědil po svém otci jako „rodinné stříbro“ a koncerty navštěvuje dodnes. Říká, že s maminkou poslouchali Českou mši vánoční i o letních prázdninách. Zajímalo nás, co z něho dělá milovníka klasické hudby a České filharmonie.

Číst článek
Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6