Magazín číslo 3 / 2021
Rudolfinum v příští sezoně ovládnou hvězdy, premiéry, ale i bezpečnost

Rudolfinum v příští sezoně ovládnou hvězdy, premiéry, ale i bezpečnost

16. 6. 2021 • Lucie Maňourová, Radek Křižanovský

Yuja Wang, Michael Tilson Thomas, Wayne Marshall, Anne-Sophie Mutter, Frank Peter Zimmermann, Sheku Kanneh-Mason. A samozřejmě Semjon Byčkov, Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Stačí vyjmenovat těchto pár jmen a je jasné, že půjde o hvězdnou sezonu, která má stejně vysoké ambice, jako jakákoli předchozí. To jen aby nedošlo k mýlce, že Česká filharmonie se ve 126. sezoně bude opatrně zotavovat z koronavirových útrap. Naopak – koronavirová stopka je za námi a nezbývá než po lodivodsku zvolat: „Plnou parou vpřed!“

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2021
Česká filharmonie nabízí muzikantům podanou ruku, říká loňský laureát Ceny Jiřího Bělohlávka Robert Kružík

Česká filharmonie nabízí muzikantům podanou ruku, říká loňský laureát Ceny Jiřího Bělohlávka Robert Kružík

16. 6. 2021 • Alena Sojková

Robert Kružík sice patří k mladé české hudební generaci, ale zkušeností už nasbíral víc než dost. Vystudovaný violoncellista a dirigent je vyhledávaným partnerem symfonických i operních těles, působí v Janáčkově opeře v Brně, tři sezony pobyl v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, je stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno a od nové sezony nastoupí jako šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Loňský držitel Ceny Jiřího Bělohlávka povede v červnu Českou filharmonii na jejím Open Air koncertu.

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2021
Řetězová/Rudolfova lávka a Rudolfinum, pohled z Letné

Po řetězové lávce k Rudolfinu

16. 6. 2021 • Jakub Raš

„Tato lávka, na venku bychom řekli most, jest určena pouze pro pěší lid (…) Přijdeme po ní k nábřeží korunního prince Rudolfa a k domu umělců, na památku po zesnulém princi nazvaném Rudolfinum,“ [1] vykládal jednoho letního dne roku 1891 pan učitel Hlávka svým žákům, kteří s ním přijeli ze Šumavy na Zemskou jubilejní výstavu. V tu dobu Pražanům řetězová, železná nebo také Rudolfova lávka spolehlivě sloužila už dvacet dva let. A další dvě desetiletí permanence na ni ještě čekala.

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2021
Classical Futures & Česká filharmonie: Mladí hudebníci v (uměleckém) srdci Evropy

Classical Futures & Česká filharmonie: Mladí hudebníci v (uměleckém) srdci Evropy

16. 6. 2021 • Tereza Šindlerová

Sopranistka Elena Stikhina, klavíristé Ingmar Lazar a Adam Laloum nebo trumpetistka Selina Ott. To jsou jen některá jména umělců, kteří v uplynulých třech sezonách vystoupili v koncertních síních pražského Rudolfina. Co mají všichni jmenovaní společného? Ještě jim nebylo pětatřicet, jsou talentovaní, mají našlápnuto na mezinárodní uměleckou kariéru a jejich pražské vystoupení proběhlo pod záštitou evropského grantového programu Classical Futures.

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2021
Trefit do správné šatny. Salonky v Rudolfinu mají nová jména

Trefit do správné šatny. Salonky v Rudolfinu mají nová jména

16. 6. 2021 • Jitka Herčíková

Když bychom vás pozvali do Rudolfina na setkání v Ančerlově salonku, věděli byste, kde jej hledat? Dokázali byste říct, k jakému účelu slouží Bělohlávkův salonek a které místnosti se domácky říká „Kubelička“? Pokud se vám zdá, že jste tyto názvy dosud neslyšeli, rozhodně se nemusíte bát, že jsme je před vámi tajili. Mnozí návštěvníci „chrámu umění“ měli možnost si salonky při různých příležitostech prohlédnout, ale pod jinými názvy.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2021
Ida Kelarová: Každý máme obrovskou sílu. Jen ji objevit!

Ida Kelarová: Každý máme obrovskou sílu. Jen ji objevit!

4. 3. 2021 • Petr Kadlec

Ida Kelarová je zpěvačka, sbormistryně, pedagožka a neúnavná bojovnice za to, aby náš svět byl lepší. V roce 2011 založila pěvecký sbor Čhavorenge podporující romské děti a mladé lidi. Od roku 2014 úzce spolupracuje s Českou filharmonií a v posledních dvou letech nás společná cesta zavedla na Smetanovu Litomyšl, ale také do Londýna. S paní Idou hovoříme v době příprav dubnového koncertu k Mezinárodnímu dni Romů, který vzniká ve spolupráci České filharmonie a České televize.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2021
125 let s legendami. Dějiny České filharmonie jsou přehlídkou těch nejproslulejších muzikantů

125 let s legendami. Dějiny České filharmonie jsou přehlídkou těch nejproslulejších muzikantů

4. 3. 2021 • Jakub Kožíšek

S Českou filharmonií za její stopětadvacetiletou historii vystoupila většina z největších hvězd hudebního Olympu. Nejvýrazněji se samozřejmě do DNA orchestru propsalo jeho dvanáct šéfdirigentů. Úroveň orchestru ale dokládají také hvězdná jména skladatelů, dirigentů a sólistů, kteří s filharmonií spolupracovali a spolupracují. V obsáhlých fotogaleriích přinášíme výběr těch nejvýznamnějších.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2021
Série jarních koncertů vyvrcholí jedinou premiérou sezony

Série jarních koncertů vyvrcholí jedinou premiérou sezony

4. 3. 2021 • Lucie Maňourová

„Jeho mimořádná, poutavá a komunikativní hudba je jedním z divů tohoto století,“ napsal britský deník The Times o Thomasi Larcherovi v roce 2010. A recenzent předloňské americké premiéry Larcherovy 2. symfonie v podání Newyorské filharmonie a Semjona Byčkova byl u vytržení z „citu pro slyšení podmanivých zvuků“ a „čiré imaginace“ tohoto rakouského skladatele. Česká filharmonie si od Larchera objednala klavírní koncert, který představí ve světové premiéře na konci dubna.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2021
Harmonie, jež povstala z chaosu zvuků aneb Narozeninová imploze

Harmonie, jež povstala z chaosu zvuků aneb Narozeninová imploze

4. 3. 2021 • Lenka Čápová

Navzdory koronaviru Česká filharmonie nezahálí. Orchestr nahrazuje živé koncerty vystoupeními online a nerezignoval ani na oslavy jubilejní 125. sezony, i když probíhají jinak, než se původně plánovalo. Namísto velkolepých událostí, mimořádných koncertů či dnů otevřených dveří v Rudolfinu Česká filharmonie slaví symbolicky a virtuálně. O to víc se snaží, aby její sdělení měla velký zásah a jejich obsah zdůraznil výjimečnost situace. Právě v tomto duchu se nese narozeninový spot.

Číst článek
Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6