Magazín číslo 4 / 2023
Filharmonik se šroubovákem. Nástrahy hudební profese zdaleka neukrývá jen partitura

Filharmonik se šroubovákem. Nástrahy hudební profese zdaleka neukrývá jen partitura

3. 11. 2023 • Lucia Maloveská

Hráče České filharmonie vnímáme především jako umělce, kteří posluchačům zprostředkují nejjemnější nuance hudebních děl. Jejich povolání ale někdy vyžaduje schopnost ovládnout i jiné nástroje než hudební. Každý z hudebních nástrojů představuje komplexní mechanismus, o který je třeba pečovat, aby svému hráči spolehlivě sloužil a vydržel v dobré kondici co možná nejdéle. Filharmonik se tak často ocitá v roli šikovného řemeslníka, který se nerozpakuje vzít do ruky třeba i kombinačky.

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2023
Vteřinový hudební expres Rudolfinum–Francie

Vteřinový hudební expres Rudolfinum–Francie

15. 9. 2023 • Prokop Jelínek

Nemálo koncertů České filharmonie v posledních letech míří z Prahy živě do světa. Jak obraz a zvuk z Dvořákovy síně v přímém přenosu doputuje například do aktuálního programu televize Mezzo? A jaká je v tu chvíli atmosféra v řídícím centru, které živé vysílání odbavuje?

Číst článek
Řetězová lávka. Z Klárova na Staré Město a zase nazpátek

Řetězová lávka. Z Klárova na Staré Město a zase nazpátek

29. 6. 2023 • Jakub Raš

Dnes se z Malé Strany k Rudolfinu dostanete přes Mánesův most. Před rokem 1914 byste ale řeku přešli po řetězové lávce. Byla postavena jako třetí visutý most přes Vltavu a Praze opravdu slušela, jak se můžete sami přesvědčit ve fotogalerii.

Číst článek
Magazín číslo 5 / 2022
Do Zlaté, Červené, nebo snad do Vesmíru? V Rudolfinu začíná nová kapitola edukačního dění

Do Zlaté, Červené, nebo snad do Vesmíru? V Rudolfinu začíná nová kapitola edukačního dění

28. 11. 2022 • Jitka Herčíková

Rudolfinum je místem, kam si přicházíme pro zážitky. Ať už si jdeme poslechnout koncert, navštívit výstavu v galerii nebo se vypravíme na prohlídku této významné pražské památky. Věděli jste ale, že si k nám také můžete přijít hrát a pozorovat u toho hvězdy?

Číst článek
Magazín číslo 4 / 2022
Už ani vrz. Dvořákova síň má nové pódium

Už ani vrz. Dvořákova síň má nové pódium

22. 9. 2022 • Jakub Kožíšek

Po třiceti letech se hlavní sál pražského Rudolfina dočkal nových prken slávy. Náročná výměna pódia proběhla během pouhých 30 dnů letní odstávky, speciální dubová prkna se však připravovala měsíce. Výsledkem úsilí zaměstnanců správy Rudolfina a firmy Teak je nejenom potěšení pro oči, ale hlavně pro uši: nová podlaha ani nehlesne.

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2022
Ve znamení Mahlera, Schumanna a podpory mladých talentů. Představujeme novou sezonu

Ve znamení Mahlera, Schumanna a podpory mladých talentů. Představujeme novou sezonu

28. 4. 2022 • Lucie Maňourová

Na podzim zahájí Česká filharmonie 127. sezonu a Český spolek pro komorní hudbu svou 128. sezonu. Společně sladěný program přinese hvězdná jména, intimitu komorního soustředění i interaktivní tvoření na edukačních projektech.

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2022
Rudolfinum má nový web

Rudolfinum má nový web

28. 4. 2022 • Jakub Kožíšek

Internetové stránky www.rudolfinum.cz prošly zásadní proměnou. Web nyní nabízí lepší servis zájemcům o kulturní dění v nejvýznamnějším tuzemském koncertním sále i v galerii moderního umění. Za změnou stojí digitální agentura Perspectivo.

Číst článek
Koncertní křídlo pro Rudolfinum se koncertně rozezní 5. května

Koncertní křídlo pro Rudolfinum se koncertně rozezní 5. května

20. 4. 2022 • Lucie Maňourová

Na konci roku 2020 oznámila bývalá tchajwanská vysoká diplomatka, že zakoupila výjimečný klavír u společnosti Petrof a věnuje ho České filharmonii. K rozhodnutí ji přiměla čínská reakce na návštěvu českých senátorů na Tchaj-wanu. Kvůli pandemii se jeho koncertní představení odkládalo, ale ve čtvrtek 5. května nástroj konečně zazní na samostatném koncertě pod prsty hned několika špičkových českých interpretů.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2022
Zachytit podstatu hudby: nahrávky České filharmonie mají nový domov

Zachytit podstatu hudby: nahrávky České filharmonie mají nový domov

3. 3. 2022 • Filip Tomášek

Dirigenti i hostující sólisté často hovoří o specifickém zvuku České filharmonie. Potvrzují tak to, co naživo slýchávají návštěvníci koncertů v Rudolfinu, či publikum během zájezdů. Jak ale toto unikum věrohodně přenést na nahrávku? A jak výsledek dostat k příznivcům klasické hudby doslova z celé planety? To první je úkolem zkušených zvukových mistrů. Druhou část úkolu dokáže splnit pečlivě vybrané vydavatelství, které záznamu poskytne adekvátní péči. Nově je nyní hudba prvního českého orchestru „doma“ u prestižního labelu Pentatone.

Číst článek
Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6