Magazín číslo 2 / 2024
„V Brně mě nenávidí, v Praze závidí“. 170 let od narození Leoše Janáčka

„V Brně mě nenávidí, v Praze závidí“. 170 let od narození Leoše Janáčka

19. 4. 2024 • Jiří Zahrádka

K výročním oslavencům v Roce české hudby se řadí i Leoš Janáček, od jehož narození v roce 1854 letos uplyne 170 let. Ačkoliv rokem narození patří spíše ke generaci Antonína Dvořáka, jeho tvorba náleží k nejvýraznějším počinům hudby 20. století, a tím řadí svého tvůrce ke skladatelům až o dvě generace mladším. Janáčkův život i dílo jsou úzce spojeny s Brnem, kde od mládí žil a svými neúnavnými skladatelskými a organizačními aktivitami se zasloužil o zásadní rozvoj brněnského kulturního života.

Číst článek
Magazín číslo 1 / „V Göteborgu se nemohu zahrabat.“ Jak se stal Smetana národním skladatelem
„V Göteborgu se nemohu zahrabat.“ Jak se stal Smetana národním skladatelem

„V Göteborgu se nemohu zahrabat.“ Jak se stal Smetana národním skladatelem

18. 1. 2024 • Sandra Bergmannová

„Chci ještě národu darovat, co jsem mu ještě dlužen a co nosím v srdci svém – dílo velkého objemu – k tomu musím při svém smutném stavu veškeré síly své udržet!“ 24. 2. 1882, dopis Antonínu Zavadilovi

Číst článek
Magazín číslo 4 / 2023
Bohuslav Martinů: Světoběžník s touhou po domově a vírou v dobrého člověka

Bohuslav Martinů: Světoběžník s touhou po domově a vírou v dobrého člověka

3. 11. 2023 • Sandra Bergmannová

Bohuslav Martinů stojí spolu s Leošem Janáčkem na vrcholu žebříčku českých skladatelů dvacátého století. Kam ho dále můžeme zařadit? Následoval svým dílem vývoj české hudby? Jaké měl zázemí? Proslavil se více u nás nebo ve světě? Na žádnou z těchto otázek neexistuje stručná odpověď.

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2023
Rok se čtyřkou na konci aneb Dvořák napříč zeměkoulí i na internetu

Rok se čtyřkou na konci aneb Dvořák napříč zeměkoulí i na internetu

15. 9. 2023 • Tereza Šindlerová

Každých deset let, už od roku 1924, postihne české kultury milovné společenství malá posedlost. Čtyřky na konci letopočtů už téměř sto let indikují Rok české hudby. Ten nadcházející připomene nejen jubilanta Bedřicha Smetanu, ale také Antonína Dvořáka, jednoho z otců České filharmonie. Právě jeho dílu zasvětí první český orchestr svou 128. a 129. sezonu. Bude znít od Tokia po New York a možná ještě dál. Stačí, pokud tam „naladíte“ YouTube.

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2023
Antonín Dvořák: První světový skladatel z Čech

Antonín Dvořák: První světový skladatel z Čech

15. 9. 2023 • Lucie Maňourová

Čtyřdílným seriálem, který v magazínu právě otevíráme, chceme s nadcházejícím Rokem české hudby 2024 představit klíčové české skladatelské osobnosti, jejichž hudbu také uslyšíte ve 128. sezoně České filharmonie. Právě tři koncerty na jejím začátku zaplní skladby „otce orchestru“ Antonína Dvořáka. Sice nikdy nebyl oficiálním šéfdirigentem České filharmonie, stal se ale jejím historicky prvním dirigentem. Na ustavujícím koncertě prvního národního orchestru konaném v Rudolfinu 4. ledna 1896 řídil provedení svých skladeb.

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2023
Hmota, která vzniká z ničeho. Prahu čeká světová premiéra klavírního koncertu

Hmota, která vzniká z ničeho. Prahu čeká světová premiéra klavírního koncertu

8. 2. 2023 • Boris Klepal

Špičkový varhaník a skladatel Thierry Escaich říká, že základem hudby při komponování je „vnitřní píseň“. Na kontě má více než sto skladeb a brzy k nim přibude Klavírní koncert, jehož světovou premiéru uvede Česká filharmonie v polovině března.

Číst článek

Podcast Ladírna: Rusalka jako drama padlých andělů

14. 9. 2022 • Boris Klepal

„Jestli je nějaká démonická bytost typická pro naši zemi, tak je to Vodník,“ říká etnolog Petr Janeček. Česká filharmonie připravuje na září tři koncertní provedení opery Rusalka v rámci festivalu Dvořákova Praha – proto jsme v Ladírně mluvili o nadpřirozených postavách, které v ní vystupují. Jak se vyvíjel jejich obraz, kdy se jich lidé přestali bát a proč je topinka lepší než obyčejný chleba?

Číst článek
Magazín číslo 5 / 2021
Semjon Byčkov na procházce baskickými lesy. Rudolfinum čeká premiéra Mari

Semjon Byčkov na procházce baskickými lesy. Rudolfinum čeká premiéra Mari

11. 11. 2021 • Boris Klepal

Šéfdirigentovi České filharmonie věnoval americký skladatel Bryce Dessner kompozici Mari nazvanou podle baskické bohyně lesů. Díky ní se uprostřed přírody rozeznívají myšlenky na Antonína Dvořáka a Gustava Mahlera. Semjon Byčkov uvede českou premiéru Dessnerovy kompozice na koncertech 15.–17. prosince.

Číst článek
Magazín číslo 4 / 2021
S Antonínem Dvořákem na kávu i na tancovačku

S Antonínem Dvořákem na kávu i na tancovačku

22. 9. 2021 • Petr Kadlec

Antonínu Dvořákovi věnujeme ve 126. sezoně velkou část edukačních programů. Proč? Samozřejmě proto, že si připomínáme dvořákovské výročí – 8. září 2021 uplynulo 180 let od skladatelova narození. Ale také cítíme, že bychom se o Dvořáka mohli a snad i měli ještě víc a podstatněji opřít po všech událostech uplynulého půldruhého roku, které nás vzdálily sobě navzájem, uzavřely do svých domovů i do sebe sama. Věříme, že Dvořákova hudba – její upřímnost, ryzost a krása – nám může pomoci na cestě ke znovuotevření se životu, světu i lidem. Popřejme jí proto sluchu!

Číst článek
Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6