15. 9. 2023 • Tereza Šindlerová
Každých deset let, už od roku 1924, postihne české kultury milovné společenství malá posedlost. Čtyřky na konci letopočtů už téměř sto let indikují Rok české hudby. Ten nadcházející připomene nejen jubilanta Bedřicha Smetanu, ale také Antonína Dvořáka, jednoho z otců České filharmonie. Právě jeho dílu zasvětí první český orchestr svou 128. a 129. sezonu. Bude znít od Tokia po New York a možná ještě dál. Stačí, pokud tam „naladíte“ YouTube.
Číst článek15. 9. 2023 • Lucie Maňourová
Čtyřdílným seriálem, který v magazínu právě otevíráme, chceme s nadcházejícím Rokem české hudby 2024 představit klíčové české skladatelské osobnosti, jejichž hudbu také uslyšíte ve 128. sezoně České filharmonie. Právě tři koncerty na jejím začátku zaplní skladby „otce orchestru“ Antonína Dvořáka. Sice nikdy nebyl oficiálním šéfdirigentem České filharmonie, stal se ale jejím historicky prvním dirigentem. Na ustavujícím koncertě prvního národního orchestru konaném v Rudolfinu 4. ledna 1896 řídil provedení svých skladeb.
Číst článek8. 2. 2023 • Boris Klepal
Špičkový varhaník a skladatel Thierry Escaich říká, že základem hudby při komponování je „vnitřní píseň“. Na kontě má více než sto skladeb a brzy k nim přibude Klavírní koncert, jehož světovou premiéru uvede Česká filharmonie v polovině března.
Číst článek14. 9. 2022 • Boris Klepal
„Jestli je nějaká démonická bytost typická pro naši zemi, tak je to Vodník,“ říká etnolog Petr Janeček. Česká filharmonie připravuje na září tři koncertní provedení opery Rusalka v rámci festivalu Dvořákova Praha – proto jsme v Ladírně mluvili o nadpřirozených postavách, které v ní vystupují. Jak se vyvíjel jejich obraz, kdy se jich lidé přestali bát a proč je topinka lepší než obyčejný chleba?
Číst článek11. 11. 2021 • Boris Klepal
Šéfdirigentovi České filharmonie věnoval americký skladatel Bryce Dessner kompozici Mari nazvanou podle baskické bohyně lesů. Díky ní se uprostřed přírody rozeznívají myšlenky na Antonína Dvořáka a Gustava Mahlera. Semjon Byčkov uvede českou premiéru Dessnerovy kompozice na koncertech 15.–17. prosince.
Číst článek22. 9. 2021 • Petr Kadlec
Antonínu Dvořákovi věnujeme ve 126. sezoně velkou část edukačních programů. Proč? Samozřejmě proto, že si připomínáme dvořákovské výročí – 8. září 2021 uplynulo 180 let od skladatelova narození. Ale také cítíme, že bychom se o Dvořáka mohli a snad i měli ještě víc a podstatněji opřít po všech událostech uplynulého půldruhého roku, které nás vzdálily sobě navzájem, uzavřely do svých domovů i do sebe sama. Věříme, že Dvořákova hudba – její upřímnost, ryzost a krása – nám může pomoci na cestě ke znovuotevření se životu, světu i lidem. Popřejme jí proto sluchu!
Číst článek22. 9. 2021 • Tereza Šindlerová
Dvěma koncerty na konci září zahájí Česká filharmonie 126. sezonu. Sedmou symfonii Dmitrije Šostakoviče zahraje pod taktovkou svého šéfdirigenta Semjona Byčkova, rodáka z Leningradu, který má tuto skladbu spojenou s příběhem svých rodičů.
Číst článek4. 3. 2021 • Lucie Maňourová
„Jeho mimořádná, poutavá a komunikativní hudba je jedním z divů tohoto století,“ napsal britský deník The Times o Thomasi Larcherovi v roce 2010. A recenzent předloňské americké premiéry Larcherovy 2. symfonie v podání Newyorské filharmonie a Semjona Byčkova byl u vytržení z „citu pro slyšení podmanivých zvuků“ a „čiré imaginace“ tohoto rakouského skladatele. Česká filharmonie si od Larchera objednala klavírní koncert, který představí ve světové premiéře na konci dubna.
Číst článek7. 1. 2021 • Boris Klepal
Vedle dlouhodobých projektů věnovaných nahrávkám Čajkovského a Mahlera začala Česká filharmonie před několika lety také systematicky pracovat s žijícími autory. Hned čtyři světové premiéry skladeb, které vznikly na objednávku orchestru, zazní v Rudolfinu od února do dubna příštího roku.
Číst článek