Magazín číslo 3 / 2022
Ve znamení Mahlera, Schumanna a podpory mladých talentů. Představujeme novou sezonu

Ve znamení Mahlera, Schumanna a podpory mladých talentů. Představujeme novou sezonu

Na podzim zahájí Česká filharmonie 127. sezonu a Český spolek pro komorní hudbu svou 128. sezonu. Společně sladěný program přinese hvězdná jména, intimitu komorního soustředění i interaktivní tvoření na edukačních projektech.

Šéfdirigent Semjon Byčkov otevře už pátou sezonu v čele České filharmonie. Během ní navíc oslaví 70. narozeniny, a to třemi abonentními koncerty na přelomu listopadu a prosince postavenými na dvou 5. symfoniích, od Beethovena a od Šostakoviče. Sezonu zahájí Beethovenovým houslovým koncertem a Straussovou Alpskou symfonií. Mahlerovy Symfonie č. 6 a 7 pak s Českou filharmonií provede nejenom doma v Praze, ale i v Paříži, Vídni, Miláně, Edinburghu, San Sebastianu a Lipsku. Pro další vystoupení připraví Šostakovičovu 11. symfonii nebo „baletní“ program z děl Bartóka a Stravinského.

Hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil se na abonentních koncertech zaměří velkou měrou na české skladatele: Janáčka, Dvořáka, Martinů, Suka (Hrůša se bude tentokrát věnovat smuteční symfonii Asrael), Nováka, Krčka a Orsona Štědroně.

Také další dirigentské obsazení sezony je velmi silné. John Eliot Gardiner se vrátí s českým programem, Giovanni Antonini se bude věnovat Mozartovi. Britský dirigent Daniel Harding představí řídce prováděné oratorium Roberta Schumanna Ráj a Peri, Manfred Honeck chystá wagnerovské árie, přijede pražský debutant Maxim Jemeljanyčev. Španělského programu novoročních koncertů se ujme Španěl Juanjo Mena.

Rezidentská dvojice

Sezonní rezidenturu přijala umělecká a zároveň partnerská dvojice – dirigent Simon Rattle a mezzosopranistka Magdalena Kožená. Jejich trojí koncertní angažmá (v listopadu a v únoru) přinese jak méně prováděný český písňový repertoár, tak písně Bély Bartóka nebo Maurice Ravela. Simon Rattle navíc připraví Mahlerovu 9. symfonii, Janáčkova Tarase Bulbu a Schumannovu 2. symfonii.

Novinkou, která propojí koncerty „velké“ filharmonie s edukačním rozměrem, je zapojení České studentské filharmonie do dvou abonentních programů. Semjon Byčkov (na své narozeniny) a Giovanni Antonini (v únoru) povedou mladé hudebníky vždy v první polovině programu, druhou odehraje Česká filharmonie. Mimochodem, k rostoucímu renomé studentského orchestru přispěl právě Simon Rattle, který s velkým nadšením líčil spolupráci na benefičním online koncertě v červnu 2020.

 

 

Někteří hvězdní sólisté zavítají do Rudolfina již poněkolikáté – houslisté Lisa Batiashvili a Leonidas Kavakos, klavíristé Daniil Trifonov, Behzod Abduraimov nebo Tom Borrow. Vrátí se také německý barytonista Matthias Goerne, s Českou filharmonií opět vystoupí jí blízcí vynikající sólisté Jan Mráček a Josef Špaček (tentokrát jako violista). K novým tvářím patří švédský houslista Johan Dalene a korejský klavírista Seong-Jin Cho.

Také v této sezoně zazní světové premiéry skladeb objednaných pro první národní orchestr: Sedmá symfonie s koncertantní marimbou od Jaroslava Krčka, Pražská symfonie Detleva Glanerta, Bimetal pro dva trombony a orchestr od Miloše Orsona Štědroně a klavírní koncert Thierryho Escaicha.

Velký zájem lze očekávat také od mimořádného vánočního koncertu. Po několika letech zařazuje Česká filharmonie do programu Rybovu Českou mši vánoční. Odborník na barokní a klasicistní repertoár Václav Luks a jeho Collegium Vocale ji provedou s Českou filharmonií v jednom dni dvakrát, navíc společně s Mozartovou Korunovační mší.

 

 

Od tichých smyčců po víření bubnů

Komorních koncertů je připraveno osmadvacet, jejich pilíři jsou opět vystoupení smyčcových kvartet. V rámci svého posledního evropského turné vystoupí americký Emerson Quartet, pětatřicet let existence opožděně oslaví Wihanovo kvarteto a dvacet let od založení si připomene Pavel Haas Quartet. Premiérově se představí mladý newyorský soubor Calidore Quartet, zahraje také Škampovo kvarteto a z Brna zavítá Graffovo kvarteto.

Prostor dostanou i tria – klavírní Trio Martinů, dechové Trio Českého rozhlasu či smíšené Brahms trio Praha. Pestrý program s rozšířeným obsazením o klavír a basklarinet představí Afflatus Quintet, originální program opět připraví Harmonie České filharmonie pod vedením Ondřeje Vrabce. Milovníky bicích nástrojů potěší vystoupení HAMU Percussion Ensemble.

Dlouho očekávaným koncertem je ze sezony 2020/2021 přeložený recitál předního českého specialisty na Chopina Ivana Klánského. Bachovy Goldbergovské variace provede na varhany Jaroslav Tůma a na koncertě věnovaném tvorbě Niccolò Paganiniho se předvedou houslista Jiří Vodička a kytarista Pavel Steidl. A dojde i na pozoruhodnou vokální tvorbu: kromě souboru Martinů Voices vystoupí mezzosopranistka Jana Hrochová nebo sopranistka Barbora Řeřichová.

Recitály v pánské sestavě

Zvláštní pozornost si zaslouží II. cyklus. Jeho kurátorem se stal zakladatel a člen Pavel Haas Quartet violoncellista Peter Jarůšek, který si na tři koncerty přizval tuzemské i zahraniční spoluhráče. Kromě členů jeho domovského souboru s ním vystoupí violista Pavel Nikl, violoncellistka Michaela Fukačová, houslista Dalibor Karvay nebo skvělý izraelský klavírista Boris Giltburg.

První ročník exkluzivní řady sólových recitálů poznamenala pandemie covidu, ty letošní byly přijaty jako události světové úrovně a nadcházející sezona jde stejným směrem. K hvězdným interpretům patří tenorista Ian Bostridge, který zazpívá Schubertovu Zimní cestu, i houslista Leonidas Kavakos, jenž se představí v instrumentálním recitálu. Ve stejném formátu vystoupí klavírista Lukáš Vondráček a operně laděný program nabídne přední český tenorista Pavel Černoch.

 

Pro zvídavé děti i dospělé

Pro ty, kdo se chtějí o hudbě něco dozvědět nebo se stát součástí tvůrčí hudební dílny, jsou opět připraveny edukační programy. Pokračuje další trojice oblíbeného komentovaného pořadu Kroky do nového světa, který připravují dirigent Marko Ivanović a průvodce Petr Kadlec. Jeho hlavní hvězdou je ale už zmíněná Česká studentská filharmonie. Příští sezona vykročí do 20. století za Honeggerem, Bernsteinem, Gershwinem nebo Stravinským. Novinkou jsou na obdobné komentované formě postavené Komorní kroky do nového světa. Předvedou tři polohy komorní hudby Antonína Dvořáka: písně, slavná komorní díla a Moravské dvojzpěvy.

Menším dětem jsou určeny pohádkové koncerty Zvířátka a loupežníci v plechu nebo Císařův slavík, celá rodina si může užít mezigenerační setkání 100 minut mezi tóny. V říjnu pak konečně startují covidem zbrzděné hudební workshopy pro seniory Musica ludus. A úplnou novinkou je Akademie Ivana Moravce, založená k poctě významného českého klavíristy a pedagoga. Její součástí budou mistrovské kurzy, přednášky i poslechové semináře zaměřené na mladé hudebníky.

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6