Ladírna: Potěšit živé a nevyhrožovat zemřelým. Rekviem jako pozitivní zpráva o věčnosti

Ladírna: Potěšit živé a nevyhrožovat zemřelým. Rekviem jako pozitivní zpráva o věčnosti

12. 9. 2023 • Boris Klepal

„Chceme být co nejblíž lidem, ale zůstat při tom božím společenstvím,“ říká husitská farářka Sandra Silná. K rozhovoru o jiném pojetí smrti než u katolické církve nás přivedlo Německé rekviem od Johannesa Brahmse. Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor jej uvedou na festivalu Dvořákova Praha.

Číst článek
Ladírna: Přímá linka do Rudolfina. Česká filharmonie a ZUŠ na jedné lodi

Ladírna: Přímá linka do Rudolfina. Česká filharmonie a ZUŠ na jedné lodi

23. 6. 2023 • Boris Klepal

Proniknout pod kůži hudbě, pracovat s nejlepšími kolegy a zažít zblízka vznik společného díla i práci špičkových dirigentů. To vše přinášejí mladým lidem společné projekty České filharmonie se základními uměleckými školami. A navíc ještě vyprodané koncerty a zkušenosti na celý život.

Číst článek
Ladírna: Zrání české hudby a marnivost zadušená na Pankráci. Václav Talich v dopisech

Ladírna: Zrání české hudby a marnivost zadušená na Pankráci. Václav Talich v dopisech

25. 5. 2023 • Boris Klepal

„Nervy jsi měl vždycky mizerné, ale sílu jako málo lidí,“ napsal Bohuslav Martinů svému příteli Václavu Talichovi po jeho propuštění z vazby. Povzbuzoval ho také, aby se brzy vrátil k úkolům, u nichž musí být. Na konec letošního května připadá 140. výročí narození dirigenta, bez nějž by česká hudba ve světě nebyla tam, kde je.

Číst článek
Ladírna: „Uvedení Ráje a Peri vnímám jako hold íránským ženám,“ říká Zuzana Kříhová

Ladírna: „Uvedení Ráje a Peri vnímám jako hold íránským ženám,“ říká Zuzana Kříhová

20. 4. 2023 • Boris Klepal

Krev bojovníka za svobodu, poté lásku až za hrob, a nakonec slzy lítosti přináší podle staré perské legendy dívka Peri, aby mohla vstoupit do ráje. Oratorium Ráj a Peri však míří rovněž k situaci žen v současné islámské republice. O perských mýtech, ale také o historii i současnosti země hovoří íránistka Zuzana Kříhová.

Číst článek

Ladírna: Šest způsobů, jak proměnit Pavel Haas Quartet

17. 2. 2023 • Tereza Šindlerová

„Koncert v Rudolfinu pro nás vždy představuje vyvrcholení sezóny,“ říká Peter Jarůšek. Jako kurátor připravil v této sezóně jednu řadu koncertů Českého spolku poro komorní hudbu, jako violoncellista Pavel Haas Quarteta na dvou z nich také sám vystoupí.

Číst článek

Ladírna: Hudba česká, poklad můj

31. 1. 2023 • Boris Klepal

Touha prosadit se na světovém trhu představuje u řady českých výrobků jen marný sen. S českou hudbou ale může každý bez obav zamířit rovnou do nejvyšších sfér mezinárodní konkurence. Program sestavený výhradně z děl domácích autorů provede s Českou filharmonií britský dirigent John Eliot Gardiner. Nad tím, co je to vlastně česká hudba, se zamýšlí muzikolog a skladatel Aleš Březina.

Číst článek

Ladírna: Hej, mistře – spěchej na korunovaci

16. 12. 2022 • Boris Klepal

Česká mše vánoční zní v prosinci odevšud, v prvotřídním koncertním nastudování se ale neslyší tak často. Dirigent Václav Luks ji při svém prvním vystoupení s Českou filharmonií provede společně s Mozartovou Korunovační mší. V podcastu hovoří o skladateli Rybovi a také o tom, jak se nově podívat na hudbu, kterou zná každý zpaměti.

Číst článek

Ladírna: Světová premiéra fragmentů z Kafky

9. 12. 2022 • Boris Klepal

Symboly turistického kýče i obrovský zdroj inspirace – Franz Kafka a židovská Praha představují obě možnosti. S lektorem Památníku Terezín Pavlem Strakou jsme hovořili o tom, co je to vlastně židovská kultura a jakým způsobem je vzájemně provázaná s dílem výjimečného spisovatele.

Číst článek

Ladírna: Hrejte to jako tmavou čokoládu

29. 11. 2022 • Boris Klepal

Svoje poetické pokyny už jim dával Simon Rattle, na přelomu listopadu a prosince znovu vystoupí se Semjonem Byčkovem. Za Českou studentskou filharmonii navštívili Ladírnu houslistka Renata Hánová, violistka Johana Antoňová a violoncellista Adam Melíšek.

Číst článek
Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6