Magazín číslo 4 / 2023
Smetanovská mince se zlatým zvukem. Dvě stě let zakladatele české hudby neslavíme jen na podiích

Smetanovská mince se zlatým zvukem. Dvě stě let zakladatele české hudby neslavíme jen na podiích

Blížící se Rok české hudby nabídne bohatou oslavu české hudební tradice. Je však také příležitostí pro unikátní projekty přesahující koncertní pódia či výroční nahrávky. K jubileu Bedřicha Smetany vzniká jedinečná edice pamětních zlatých mincí, které podpoří i Českou filharmonii. A pozor, budou opravdu vzácné!

Unikátní pamětní mince z ryzího zlata bude mít hmotnost dvou trojských uncí a je tematicky věnována odkazu Bedřicha Smetany. Její vydání je součástí kulturních událostí a hudebních aktivit, které budou probíhat po celý rok 2024, tedy 200 let od Smetanova narození.

Také Českou filharmonii čeká celá řada vystoupení věnovaných české hudbě a skladatelům, kterých se „čtyřkové“ výročí týká. Český repertoár představí orchestr mimo jiné na rozsáhlém evropském turné, v plánu jsou speciální projekty v rámci národního festivalu Smetanova Litomyšl a celý Rok české hudby symbolicky zakončí prosincová rezidence v prestižní newyorské Carnegie Hall.

Stará dobrá ruční práce

Uměleckého zpracování mince se ujal proslulý český medailér Michal Vitanovský, mimo jiné autor Řádu Bílého lva či federálního Řádu Tomáše Garrigue Masaryka. Zásadní pro jeho tvorbu je, že při přípravě designu postupuje čistě tradičními metodami. Nejprve si připraví celý grafický návrh kresbou, výsledek následně vyryje do velkých sádrových odlitků ve velmi jemném reliéfu a podle těchto maket se pak vlastní mince razí v jednom z nejmodernějších provozů na světě, ve švýcarské rafinérii PAMP, kam je nezbytné křehké originální formy opatrně dopravit. Jako za starých časů.

„V době, kdy většina obdobných mincí či medailí vzniká výhradně laserem, ztrácí se lidský prvek, ta mírná chybka, která může vzniknout jen při ruční činnosti. Důležitá při tvorbě artefaktu je pro nás tedy i řemeslná a umělecká hodnota,“ upřesňuje Lukáš Trnka z expertní investiční firmy BH Securities, která s nápadem na realizaci výroční mince přišla.

Památka, příležitost i podpora

Dobře víme, že každá správná mince má dvě strany a ani tato není výjimkou: kromě stránky investiční má totiž smetanovská mince také důležitý aspekt mecenášský. Část z výtěžku, tedy z ceny zaplacené za každý jednotlivý kus, bude směřovat do Nadace pro rozvoj České filharmonie a přímo tak podpoří jak orchestr, tak v širším kontextu i celou českou kulturu. Bez zajímavosti není ani fakt, že celá edice je striktně limitována na 500 kusů pro celý svět, přičemž jednotlivé mince budou očíslovány. Každá z nich je tedy opravdovým a nezaměnitelným unikátem.

„Viděl jsem sádrové náhledy a vím, že mince bude skutečně stát za to. Líbí se nám také, že s nákupem mince je spojena i filantropická podpora, protože část zaplacené sumy putuje na projekty připravované u příležitosti krásného smetanovského výročí. Nejde tedy ‚jen‘ o investici do zlata ani do pamětní mince jako takové, ale je v tom také podpora celé české kultury. A toho si velmi vážíme,“ říká Michal Medek, obchodní ředitel České filharmonie.

Jak je důležité býti „smart“

Výroční mince s Bedřichem Smetanou patří mezi takzvané „chytré“ mince. Použijeme-li odbornou terminologii ze světa investorů, jedná se o mince, které nesou reálnou nominální hodnotu a jsou oficiálním platidlem určitého státu. Jejich výhodou tak je, že díky splnění těchto kritérií jsou osvobozeny od DPH.

Kromě dlouhodobě stabilního zlata a originálního pamětního a sběratelského předmětu však majitelé získávají především tu nejryzejší příležitost být ještě blíže prvnímu českému orchestru. Pro držitele mincí jsou v průběhu roku 2024 připraveny různé kulturní a společenské akce, v plánu je mimo jiné i úzká spolupráce s Dynamickým klubem dárců České filharmonie a oslyšen nezůstane ani významný aukční potenciál jedné konkrétní mince – přirozeně té s číslem 200. Idea se ve spolupráci České filharmonie a BHS už rodí, těšíme se, že podrobnosti budeme moci nabídnout co nejdříve.

A kdy bude možné si pamětní smetanovskou minci prohlédnout zblízka? Investoři a zájemci si ji mohou zajistit již nyní, fyzicky pak zlatý kov s tváří slavného skladatele rozšíří domácí i firemní sbírky v březnu, kdy se Bedřich Smetana roku 1824 narodil.

V podcastu BHS Michal Medek hovoří o projektu Mince Smetana 200

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6