15. 9. 2023 • Zita Senková
Mnohostranného umělce s maďarskými kořeny a britským pasem zná hudební svět jako sólistu po boku renomovaných světových orchestrů i jako interpreta komorní hudby. Klavírista s vášní pro cykly i detail, sir András Schiff, je rezidenčním umělcem 128. sezony České filharmonie.
Číst článek15. 9. 2023 • Filip Tomášek
Česká studentská filharmonie je od svého založení v roce 2006 stabilní součástí edukačního cyklu Kroky do nového světa. Orchestr však během let vyrostl ve svébytné těleso, které dokáže profesionálně spolupracovat s nejvyhlášenějšími dirigenty a obstojí i v rámci dospělých programů České filharmonie.
Číst článek12. 4. 2023 • Boris Klepal
Vypadá o hodně mladší, energie i sebevědomí z něj sálají na dálku, jeho chuť vysvětlit podstatu skladby je nekonečná. Brit Daniel Harding, který se vedle dirigentské kariéry věnuje i pilotování velkých dopravních letadel, provede s Českou filharmonií Schumannovu orientální pohádku Ráj a Peri.
Číst článek12. 4. 2023 • Lucie Maňourová
V uplynulých dnech zveřejnila Česká filharmonie program své 128. koncertní sezony, do níž patří i věčně o rok starší 129. sezona Českého spolku pro komorní hudbu. Na co se můžeme od září 2023 do června 2024 těšit?
Číst článek12. 4. 2023 • Pavla Pisárová
Manželé Hlaváčkovi patří k nejvěrnějším abonentům České filharmonie. Na koncerty do Rudolfina pravidelně chodí už desítky let. V roce 1966 dokonce s taškou sbalenou na urychlený přesun do porodnice. Čekali totiž narození druhého dítka. To ale počkalo až na konec koncertů.
Číst článek8. 2. 2023 • Lucie Maňourová
Čekatel orchestru, akademik, vedoucí skupiny, první hráč… Hudebníci České filharmonie mají vedle svého nástrojového určení také různé další funkce, které můžou získat v průběhu svého působení v orchestru. Ale vůbec nejdřív se do filharmonie museli dostat. Co všechno kvůli tomu podstoupili?
Číst článek8. 2. 2023 • Alena Sojková
Jednu z letošních řad Českého spolku pro komorní hudbu ovlivňují umělecké představy Petera Jarůška. Violoncellista Pavel Haas Quartet se dramaturgicky spolupodílí na třech koncertech a ke spolupráci si přizval řadu renomovaných domácích i zahraničních umělců – například klavíristu Borise Giltburga, houslistu Dalibora Karvaye, violoncellistku Michaelu Fukačovou, violistu Simona Gramagliu či členy Pavel Haas Quartet.
Číst článek28. 11. 2022 • Adéla Dražanová
Na úvod drobná poznámka. Dělat rozhovor se Semjonem Byčkovem je velmi, velmi obtížné. Semjon je totiž fantastický vypravěč. Ať máte hodinu, dvě nebo (čistě teoreticky) celý den, nikdy to nebude dost. Chcete víc. Už po druhé, třetí otázce zjišťujete, že svět kolem vás se rozplynul a existuje pouze ten Semjonův. Přičemž nezáleží na tom, zda maestro vypráví o dětství v Leningradě či o dirigování ve Vídni.
Číst článek28. 11. 2022 • Adéla Dražanová
Narodil se v roce 1952 v Leningradu, v roce 1975 emigroval do USA a od poloviny osmdesátých let žije v Evropě. Říká, že hudba je jeho život a jeho život je hudba. Není divu, je jedním z nejlepších světových dirigentů a fenoménem, kterému se vyrovná málokdo. Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov 30. listopadu slaví své sedmdesáté narozeniny.
Číst článek