close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6
Rubrika

Interpreti

Dirigent Radomil Eliška

Zemřel dirigent a pedagog Radomil Eliška (6. 4. 1931 – 1. 9. 2019)

Ve věku 88 let zemřel v neděli 1. září 2019 český dirigent a významný pedagog Radomil Eliška. V letech 1969–1990 řídil Karlovarský symfonický orchestr, s řadou orchestrů se ujal premiérových nastudování nových skladeb. V japonském Sapporu získal čestný titul doživotního dirigenta poté, co tam řadu let pravidelně hostoval. Vedle své umělecké kariéry působil od roku 1978 na Akademii múzických umění v Praze, kde ovlivnil mnoho současných dirigentských osobností. Mezi jeho žáky patřili také dva nynější hlavní hostující dirigenti České filharmonie Jakub Hrůša a Tomáš Netopil a dále například Leoš Svárovský, Jaroslav Brych, Vojtěch Spurný, Tomáš Brauner, Marko Ivanović, Lukáš Vasilek, Marek Štryncl a řada dalších. Jako důkaz, že byl pro své žáky nejen uměleckým, ale i lidským vzorem, zveřejňujeme vzpomínky dvou z nich, které vznikly bezprostředně po zprávě o jeho úmrtí.

číst článek
Magazín číslo 4 / 19
Semjon Byčkov, šéfdirigent České filharmonie

Semjon Byčkov: Hledání Mé vlasti

Šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov vstoupí do své druhé pražské sezony energicky. Po zahajovacím koncertu, na kterém uvede kromě jiného Šostakovičovu Osmou symfonii, ho v říjnu čeká v rámci abonentního cyklu B trojí provedení Smetanovy Mé vlasti. Uvedení této ikonické skladby v průběhu sezony je neobvyklé, Semjon Byčkov však má pro to důvody. Nejen o nich hovoříme v následujícím rozhovoru.

číst článek
Magazín číslo 4 / 19
Projekt Čajkovskij

Projekt Čajkovskij: Velká romantická výprava

Vydavatelství Decca Classics po čtyřiceti letech vydává kompletní cyklus Čajkovského skladeb nahraných Českou filharmonií pod vedením Semjona Byčkova. Rozmáchlá hudební výprava s cílem obsáhnout klíčovou tvorbu génia romantismu trvala přesně čtyři roky, od roku 2015 do roku 2019.

číst článek
Magazín číslo 3 / 19
Grafika Leonard Bernstein

Leonard Bernstein: A od té doby bylo písmeno h vždy Havel

Vstupujete do stroje času a necháváte se přenášet do dávné i nedávné minulosti. Ocitáte se v hudebním srdci Prahy, setkáváte se s dirigentským gigantem Leonardem Bernsteinem. Prožíváte s ním jeho famózní vzestup v letech 1946 a 1947 i jeho velkolepý návrat v červnu 1990. Vše v přítomnosti České filharmonie. Je to fascinující příběh plný zdravé nostalgie, hudební brilance, různorodých emocí a detailů a chvil, které se (možná) už nikdy nezopakují. Užijte si ho.

číst článek
Magazín číslo 3 / 19
Franz Welser-Möst | foto Julia Wesely

Franz Welser-Möst: Když chcete obecenstvo vychovávat, musíte mu ukázat něco nového

Bude to poprvé, co před Českou filharmonií stane známý rakouský dirigent Franz Welser-Möst, současný umělecký ředitel a šéfdirigent Cleveland Orchestra, bývalý hudební ředitel Vídeňské státní opery, který pro odlišné představy, kam by se měl tento operní dům ubírat, v roce 2014 na tento post rezignoval. K Vídeňským filharmonikům se však vrací rád a jeho hudební kreace si budou moci od 26. do 28. června vychutnat i pražští posluchači. Na programu bude Schubertova Symfonie č. 3 D dur a Sinfonia Domestica Richarda Strausse.

číst článek
Zavřít