Magazín číslo 2 / 2024
„V Brně mě nenávidí, v Praze závidí“. 170 let od narození Leoše Janáčka

„V Brně mě nenávidí, v Praze závidí“. 170 let od narození Leoše Janáčka

19. 4. 2024 • Jiří Zahrádka

K výročním oslavencům v Roce české hudby se řadí i Leoš Janáček, od jehož narození v roce 1854 letos uplyne 170 let. Ačkoliv rokem narození patří spíše ke generaci Antonína Dvořáka, jeho tvorba náleží k nejvýraznějším počinům hudby 20. století, a tím řadí svého tvůrce ke skladatelům až o dvě generace mladším. Janáčkův život i dílo jsou úzce spojeny s Brnem, kde od mládí žil a svými neúnavnými skladatelskými a organizačními aktivitami se zasloužil o zásadní rozvoj brněnského kulturního života.

Číst článek
Řetězová lávka. Z Klárova na Staré Město a zase nazpátek

Řetězová lávka. Z Klárova na Staré Město a zase nazpátek

29. 6. 2023 • Jakub Raš

Dnes se z Malé Strany k Rudolfinu dostanete přes Mánesův most. Před rokem 1914 byste ale řeku přešli po řetězové lávce. Byla postavena jako třetí visutý most přes Vltavu a Praze opravdu slušela, jak se můžete sami přesvědčit ve fotogalerii.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2023
„Začal jsem zkoušeti na Dvořákovi.“ Mařatkův sochařský portrét skladatele

„Začal jsem zkoušeti na Dvořákovi.“ Mařatkův sochařský portrét skladatele

12. 4. 2023 • Jan Kachlík

Ve foyer všech pater historické budovy Národního divadla napočítají diváci kolem osmdesáti bust významných kulturních osobností. Návštěvníci koncertu v Rudolfinu jen jednu jedinou, portrét Antonína Dvořáka od Josefa Mařatky. Osamoceně stojící umělecké dílo je zcela neokázalé. Jeho síla spočívá v tichém soustředění, jehož intenzita dává tušit velikost portrétovaného skladatele i samotného sochaře. Čím se tato busta tolik odlišuje od jiných?

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2022
Rudolfinum románové: Na střeše je Mendelssohn Jiřího Weila

Rudolfinum románové: Na střeše je Mendelssohn Jiřího Weila

3. 3. 2022 • Jakub Raš

„Věděl jsem, že se lidé mění v sochy, domníval jsem se, že je to tím, že dostávají do rukou moc, tím přetrhávají styky s lidmi a mění se před jejich očima. Je to pravda, ale jen částečně. Lidé se stávají sochami i z jiných příčin; také z té, že jim chybí láska, živý a teplý vztah spojení v objetí. Protože patrně bez tohoto vztahu nemůže žít člověk jako člověk. A lidé přestávají být sochami, když se zase vracejí do lidského společenství.“— Jiří Weil [1]

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2022
Brod, rejdiště, hrob. Náměstí Jana Palacha v proměnách staletí

Brod, rejdiště, hrob. Náměstí Jana Palacha v proměnách staletí

5. 1. 2022 • Jakub Kožíšek

Pražští milovníci klasické hudby mají dvojnásobné štěstí. Nejenže žijí ve městě, kde se muzika po staletí interpretuje na nejvyšší světové úrovni. Navíc, kdykoliv vyjdou z Rudolfina, dojem z doposlouchaného pomáhá dotvořit nádherný pohled na siluetu Hradu, dramaticky stoupající z hladiny nevzrušeně plynoucí Vltavy. Věděli jste, že tento pohled si Pražané codenně vychutnávali dávno před tím, než se hudba vůbec začala v koncertních sálech provozovat?

Číst článek
Magazín číslo 5 / 2021
Česká filharmonie dynamicky navazuje na mecenáškou tradici

Česká filharmonie dynamicky navazuje na mecenáškou tradici

11. 11. 2021 • Kateřina Tichá

Dynamičnost znamená hybnost nebo energii, pro hudebníka pak značí dynamika stupně zvukové a tónové síly. Právě tak dodávají členové Dynamického klubu energii a sílu České filharmonii a posouvají ji kupředu. Aniž by v rukou drželi hudební nástroj, jejich hlas je ve výsledném zvuku orchestru jasně patrný.

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2021
Řetězová/Rudolfova lávka a Rudolfinum, pohled z Letné

Po řetězové lávce k Rudolfinu

16. 6. 2021 • Jakub Raš

„Tato lávka, na venku bychom řekli most, jest určena pouze pro pěší lid (…) Přijdeme po ní k nábřeží korunního prince Rudolfa a k domu umělců, na památku po zesnulém princi nazvaném Rudolfinum,“ [1] vykládal jednoho letního dne roku 1891 pan učitel Hlávka svým žákům, kteří s ním přijeli ze Šumavy na Zemskou jubilejní výstavu. V tu dobu Pražanům řetězová, železná nebo také Rudolfova lávka spolehlivě sloužila už dvacet dva let. A další dvě desetiletí permanence na ni ještě čekala.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2021
125 let s legendami. Dějiny České filharmonie jsou přehlídkou těch nejproslulejších muzikantů

125 let s legendami. Dějiny České filharmonie jsou přehlídkou těch nejproslulejších muzikantů

4. 3. 2021 • Jakub Kožíšek

S Českou filharmonií za její stopětadvacetiletou historii vystoupila většina z největších hvězd hudebního Olympu. Nejvýrazněji se samozřejmě do DNA orchestru propsalo jeho dvanáct šéfdirigentů. Úroveň orchestru ale dokládají také hvězdná jména skladatelů, dirigentů a sólistů, kteří s filharmonií spolupracovali a spolupracují. V obsáhlých fotogaleriích přinášíme výběr těch nejvýznamnějších.

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2021
Čtvrt druhého století na cestách. Historie zájezdů České filharmonie

Čtvrt druhého století na cestách. Historie zájezdů České filharmonie

7. 1. 2021 • Lucie Maňourová

Vedle pražských koncertních sezon byly vždy největší chloubou České filharmonie zahraniční zájezdy. Do loňského roku odehrál orchestr v cizině přes 2700 koncertů, které ho proslavily na všech kontinentech, vyjma toho nejjižnějšího. Filharmonie je letitým ambasadorem české kultury, umu českých skladatelů a také úrovně českého hudebního školství. Kdo by si byl pomyslel, že tak skvěle rozjetý vlak se právě v době 125. výročí orchestru na mnoho měsíců zastaví, navzdory hotovým plánům a smlouvám. Pojďme získaný čas věnovat rekapitulaci.

Číst článek
Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6