Koncertní křídlo pro Rudolfinum se koncertně rozezní 5. května

Koncertní křídlo pro Rudolfinum se koncertně rozezní 5. května

Na konci roku 2020 oznámila bývalá tchajwanská vysoká diplomatka, že zakoupila výjimečný klavír u společnosti Petrof a věnuje ho České filharmonii. K rozhodnutí ji přiměla čínská reakce na návštěvu českých senátorů na Tchaj-wanu. Kvůli pandemii se jeho koncertní představení odkládalo, ale ve čtvrtek 5. května nástroj konečně zazní na samostatném koncertě pod prsty hned několika špičkových českých interpretů.

Program koncertu nazvaného „Hudba jménem Antonín“ sestavil pianista Ivo Kahánek, který bude večer také moderovat. Dramaturgie je pojata jako cesta klavírů značky Petrof světem od jejího založení a výroby prvního klavíru v roce 1864 přes různé historické milníky až po současnost a jejího vrcholného reprezentanta – klavír ANT. PETROF 275.

Jako paralela této chronologické posloupnosti je volen i repertoár, který začíná Lisztem (ten je v roce 1864 jedním ze symbolů klavírní hry a na pódiích té doby frekventovaným autorem), pokračuje Dvořákem, Rachmaninovem, Ravelem a končí Janáčkem. Spolu s Kahánkem vystoupí patnáctiletý klavírista Jan Schulmeister, houslista Jan Fišer, mezzosopranistka Markéta Cukrová a klavírista Ivan Klánský.

ANT. PETROF 275

Výroba velkého koncertního křídla (číslovka v názvu udává délku nástroje v centimetrech) trvala pět let a dokončena byla v roce 2014 u příležitosti 150. výročí založení společnosti Antonínem Petrofem. Nástroj je první z exkluzivní řady ANT. PETROF, která má ambice generovat klavíry pro světové koncertní sály. Konstrukce byla navržena unikátně a zahrnuje více než padesát inovací, z toho dvě patentované.

Klavír je vyroben z prvotřídních materiálů (buk, kanadský javor, smrk) a ze tří čtvrtin je výsledkem ruční řemeslné práce. Vyniká znělým tónem v celém rozsahu a charakteristickým romantickým, kulatým zvukem. První vlastnost znamená, že je vhodný i do velkých sálů, v nichž zvukově nezanikne, druhá ho předurčuje k vhodnému výběru repertoáru.

 

klavír ANT. PETROF 275

Dar za podporu Tchaj-wanu

Na počátku rozhodnutí paní Maysing Yang byla návštěva delegace předsedy Senátu České republiky Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu na přelomu srpna a září 2020. Měla navázat na to, co ve vzájemných vztazích započal Václav Havel, a to navzdory námitkám Číny. Miloš Vystrčil při projevu před místními zákonodárci prohlásil: „Jsem Tchajwanec.“

Jako odveta za uskutečněnou cestu přišlo z Číny mezi jinými také zrušení objednávky klavírů Petrof v hodnotě přes 5 milionů korun. V reakci na tuto zprávu oznámila rodinná nadace Karla Komárka, že všechny objednané nástroje zakoupí a věnuje je do českých škol.

I toto gesto podnítilo rozhodnutí paní Yang. Po konzultaci se svojí rodinou zakoupila jedinečné koncertní křídlo ANT. PETROF 275 a věnovala ho České filharmonii. Datum zveřejnění si vybrala záměrně v den 9. výročí úmrtí prezidenta Václava Havla, který se podle ní zasloužil o vřelé a přátelské vztahy České republiky a Tchaj-wanu a podporu demokratických principů v mezinárodní politice. Pro umístění klavíru vybrala Rudolfinum, kde se podle ní může nástroj stát důležitou součástí špičkového českého koncertního života.

„Doufám, že se klavír stane živoucím monumentem respektu k prezidentu Václavu Havlovi a ke všem Čechům, kteří milují svobodu a Tchaj-wan po léta podporovali,“ prohlásila v rámci oznámení daru. Tím ovšem její pomoc společnosti Petrof neskončila. Zároveň s koncertním křídlem totiž paní Yang zakoupila 15 pian pro školy na Tchaj-wanu.

Maysing Yang zavítala do České republiky poprvé v roce 1994 a už tehdy prý cítila vřelé sympatie Čechů k mezinárodní situaci Tchaj-wanu. Zamilovala se také do české hudby a kultury. Když prezident Havel v roce 2004 navštívil Tchaj-wan, osobně od něj dostala podepsanou knihu. První český prezident se jí svěřil, že Čína ho pozvala už mnohokrát, ale on chtěl nejprve navštívit Tchaj-wan.

„I když mu v té době nebylo dobře a musel cestovat s respirátorem, uskutečnil tuto historickou návštěvu, která položila pevný základ pro přátelství mezi našimi dvěma zeměmi,“ vzpomíná Yang. Kromě toho Havel často podporoval Tchaj-wan na mezinárodní scéně, nejvýznamněji v roce 1995 na 50. výročním zasedání OSN, kde vyzýval k přijetí Tchaj-wanu. „Za všechny tyto konkrétní projevy podpory Tchaj-wanu cítím maximální vděčnost,“ dodala Maysing Yang.

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6