Tři měsíce po smrti první ženy se zamiloval do své druhé manželky: mezi seznámením a žádostí o ruku uplynuly pouhé dva týdny. Událost vypovídá o Smetanovi jako o velkém romantikovi a člověku své doby, k níž patřily prudké a impulsivní činy. Pavel Kosatík však nevypráví události ze skladatelova života jako sbírku senzací, ale jako ucelený obraz. Musel při tom najít způsob, jak zacházet s jedním z nejcennějších lidí, které kdy česká společnost měla.
Podcast si poslechněte zde:
„Znal jsem spíš opery a komorní hudbu, ale klavírní dílo jen asi z poloviny. Právě v něm dnes ale vidím podstatu Smetanovy tvorby,“ vysvětluje Kosatík a připomíná, že sám Smetana kladl na klavírní tvorbu velký důraz. Spisovatel naráží také na Zdeňka Nejedlého: vlivný i vysmívaný muzikolog obklopil Smetanu atmosférou přísnosti, která se s ním táhne až do současnosti. Dnes je ovšem doba, aby se vnímání jeho hudby i života zbavilo ideologického nánosu.
Knihu Bedřich Smetana – životopis připravilo nakladatelství Universum, titul se již prodává. Rozhovor s jejím autorem Pavlem Kosatíkem doprovázejí úryvky ze symfonických básní Tábor a Blaník v podání České filharmonie s jejím šéfdirigentem Semjonem Byčkovem.