Ladírna: Potěšit živé a nevyhrožovat zemřelým. Rekviem jako pozitivní zpráva o věčnosti

Ladírna: Potěšit živé a nevyhrožovat zemřelým. Rekviem jako pozitivní zpráva o věčnosti

„Chceme být co nejblíž lidem, ale zůstat při tom božím společenstvím,“ říká husitská farářka Sandra Silná. K rozhovoru o jiném pojetí smrti než u katolické církve nás přivedlo Německé rekviem od Johannesa Brahmse. Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor jej uvedou na festivalu Dvořákova Praha.

V ateismu současného člověka se často skrývá odmítání trestajícího Boha a církve, která na všechno dohlíží. Zároveň ale mnoho lidí věří v dobro a lásku, která je přenáší přes všechny životní nesnáze. Je docela možné, že by se shodli také s ateistou Brahmsem, jehož hudba sice není duchovní, ale pocit existence věčnosti z ní vyvěrá zcela zřetelně. Ve dvojnásobné míře to platí pro Německé rekviem, které je sice vážné, ale nikoho nedrtí. Je vzdušné a prosycené oduševnělostí.

 

Podcast si poslechněte zde:

 

Ladírna · Potěšit živé a nevyhrožovat zemřelým. Rekviem jako pozitivní zpráva o věčnosti

 

Provedení Německého rekviem připravil festival Dvořákova Praha na 14. září ve 20 hod. v Rudolfinu. Českou filharmonii, Pražský filharmonický sbor, sopranistku Anu Komsi a barytonistu Christiana Senna povede dirigent Sakari Oramo.

 

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6