Magazín číslo 5 / 2021
Česká filharmonie dynamicky navazuje na mecenáškou tradici

Česká filharmonie dynamicky navazuje na mecenáškou tradici

Dynamičnost znamená hybnost nebo energii, pro hudebníka pak značí dynamika stupně zvukové a tónové síly. Právě tak dodávají členové Dynamického klubu energii a sílu České filharmonii a posouvají ji kupředu. Aniž by v rukou drželi hudební nástroj, jejich hlas je ve výsledném zvuku orchestru jasně patrný.

Klub přátel a podporovatelů prvního českého orchestru vznikl díky Tomu Schreckerovi, příteli Jiřího Bělohlávka, který se jako jedno z Wintonových dětí dostal za druhé světové války do Velké Británie, kde poznal anglosaskou tradici dárcovství v kultuře. Po návratu do České republiky se pak rozhodl tyto myšlenky šířit i u nás a svým příkladem motivovat k filantropii další milovníky umění.

Kulturní mecenášství má v našich zemích dlouhou tradici násilně přerušenou ve druhé polovině dvacátého století. Podpora kultury a umění bývala spojována zejména s významnými šlechtickými rody. Jan Adam hrabě z Questenberku na svém zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou zaměstnával jako kapelníka skladatele Františka Antonína Míču. Společně uváděli tehdejší operní novinky získané ze zahraničí a do zámeckého divadla zvali široké publikum složené ze šlechty i poddaných.

Hrabě František Antonín Špork se zase zasloužil o uvedení lesního rohu do českých zemí, především ale zval opakovaně do Prahy Antonia Vivaldiho. Nové skladby pro svou kapelu u Vivaldiho objednával i další pražský šlechtic, hrabě Václav Morzin. Benátský skladatel Morzinovi dokonce připsal sbírku obsahující i slavný soubor koncertů Čtvero ročních dob.

Kníže František Josef Maxmilián z Lobkowicz byl velikým obdivovatelem a podporovatelem Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena. Oba skladatelé mu věnovali řadu skladeb a například Beethovenova Symfonie č. 3 zvaná Eroica měla premiéru na lobkowiczkém zámku v Roudnici nad Labem. A Braniboři v Čechách, první opera Bedřicha Smetany, vznikla v rámci soutěže o českou operu, kterou finančně zaštítil Jan Nepomuk hrabě Harrach.

Dárcovství ovšem nebylo jen doménou modré krve, vzpomeňme třeba významného architekta a mecenáše umění Josefa Hlávku, který dal Antonínu Dvořákovi podnět k napsání jeho Mše D dur zvané Lužanská podle Hlávkova letního sídla, západočeských Lužan, kde byla skladba také poprvé uvedena.

Mecenášem hudby a podporovatelem České filharmonie byl díky obrovským úspěchům na světových pódiích i houslista Jan Kubelík, otec slavného dirigenta Rafaela Kubelíka. A živoucím důkazem toho, že podporovatelem krásného umění se může stát opravdu kdokoliv, je budova Národního divadla v Praze. Nápis nad oponou divadla dodnes připomíná, že se na jeho stavbu po drobných darech složil skutečně celý národ.

Této tradici jsme věrni i my. Tak jako dveře Rudolfina jsou i dveře Dynamického klubu otevřené pro všechny, kdo chtějí podpořit to, co mají rádi, a stát se tak součástí příběhu České filharmonie a její budoucnosti. Díky štědré podpoře našeho zřizovatele, ministerstva kultury, můžeme zajistit běžný život orchestru. Spolu s našimi dárci ale můžeme přinášet něco navíc, co se právě tomu běžnému vymyká.

Hvězdy, reprezentace, vzdělávání

V každé další sezoně se snažíme nejenom v mimořádných koncertech, ale především v abonentních programech v Praze představovat ty nejlepší světové sólisty a dirigenty včetně vycházejících hvězd klasickohudebního nebe. Zároveň ale chceme, aby naše koncerty byly stále dostupné pro co nejširší publikum. Velkou kapitolou života orchestru jsou i zahraniční turné, na nichž reprezentujeme českou hudbu a naši zemi, které bezesporu náleží místo mezi světovými hudebními velmocemi.  

Společně s našimi dárci se ale můžeme rozvíjet i mimo koncertní pódia. K České filharmonii neodmyslitelně patří pestrá paleta vzdělávacích programů pro publikum všech generací. Do Rudolfina již řadu let uvádíme ty nejmenší posluchače a otevíráme jim svět klasické hudby tak, aby se pro ně stal prostředím, ve kterém si připadají jako doma.

Tak jako nám záleží na budoucích posluchačích, pečujeme i o budoucnost našich domácích talentů, umožňujeme jim stát se součástí orchestru prostřednictvím Orchestrální akademie a rozvíjet se pod dohledem zkušených filharmonických kolegů. Stále silnější zvuk má i Česká studentská filharmonie, v níž mohou studenti hudby zažít radost ze společného tvoření i vzrušení z koncertů ve Dvořákově síni.

Náš svět ale rozhodně nekončí zdmi Rudolfina. Jsme vděční za podporu, kterou přijímáme, a chceme ji také sami poskytovat a vracet společnosti. Spolupracujeme s učiteli hudební výchovy a pomáháme jim vydobýt lepší postavení pro tento předmět ve výuce. Dlouhodobě se také zapojujeme do projektu Čhavorenge zpěvačky Idy Kelarové, která díky stejnojmennému sboru otevírá dveře do světa romským dětem z vyloučených lokalit, a dává jim tak možnost vymanit se ze stereotypů a získat sebedůvěru pro překročení vlastního stínu.

Za poslední měsíce se Dynamický klub rozrostl a má již více než stovku členů. Ti jsou součástí všeho, co děláme, a to nejenom prostřednictvím podpory, kterou nám poskytují. Podle klubových kategorií jim dáváme možnost nahlédnout do zákulisí orchestru, setkávat se se členy filharmonického týmu, s hudebníky, ale i spolu navzájem a sdílet tak svoji lásku ke klasické hudbě s lidmi podobně naladěnými. Mohou se zúčastnit zkoušky orchestru, ale také se s Českou filharmonií vydat na turné, zažít neopakovatelný pocit, kdy našim muzikantům vstoje tleská vyprodaná hamburská Elbphilharmonie nebo newyorská Carnegie Hall, a sdílet tak spolu s námi úspěch našeho společného snažení.

Jednotlivé úrovně členství v Dynamickém klubu jsou inspirovány terminologií hudební dynamiky. Podporovatelé orchestru si tak mohou vybrat, zda by rádi v České filharmonii hráli jemné piano (roční příspěvek od 1 500 korun), zvučné mezzoforte (od 10 000 korun), výrazné forte (od 50 000 korun) nebo bouřlivé fortissimo (od 100 000 korun). Pro nejštědřejší dárce vznikly v této sezoně nové kategorie Maestro Circle (od 500 000 korun) a Dvořák Circle (od 1 milionu korun) a nesmírně nás těší, že i tyto úrovně už mají své stálé členy.

Bez podpory soukromých dárců, jak té finanční, tak symbolické, se neobejde žádný z velkých světových symfonických orchestrů, v jejichž společnosti má Česká filharmonie bezpochyby své místo. Díky návratu Jiřího Bělohlávka, zkušenému vedení Davida Marečka a uměleckému působení Semjona Byčkova prožívá orchestr mimořádné období. A díky podpoře našich dárců můžeme potenciál zlaté éry naplno využít. Děkujeme!

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6