Boris Klepal

Magazín číslo 1 / 2023
Hmota, která vzniká z ničeho. Prahu čeká světová premiéra klavírního koncertu

Hmota, která vzniká z ničeho. Prahu čeká světová premiéra klavírního koncertu

8. 2. 2023 • Boris Klepal

Špičkový varhaník a skladatel Thierry Escaich říká, že základem hudby při komponování je „vnitřní píseň“. Na kontě má více než sto skladeb a brzy k nim přibude Klavírní koncert, jehož světovou premiéru uvede Česká filharmonie v polovině března.

Číst článek

Ladírna: Hudba česká, poklad můj

31. 1. 2023 • Boris Klepal

Touha prosadit se na světovém trhu představuje u řady českých výrobků jen marný sen. S českou hudbou ale může každý bez obav zamířit rovnou do nejvyšších sfér mezinárodní konkurence. Program sestavený výhradně z děl domácích autorů provede s Českou filharmonií britský dirigent John Eliot Gardiner. Nad tím, co je to vlastně česká hudba, se zamýšlí muzikolog a skladatel Aleš Březina.

Číst článek

Ladírna: Hej, mistře – spěchej na korunovaci

16. 12. 2022 • Boris Klepal

Česká mše vánoční zní v prosinci odevšud, v prvotřídním koncertním nastudování se ale neslyší tak často. Dirigent Václav Luks ji při svém prvním vystoupení s Českou filharmonií provede společně s Mozartovou Korunovační mší. V podcastu hovoří o skladateli Rybovi a také o tom, jak se nově podívat na hudbu, kterou zná každý zpaměti.

Číst článek

Ladírna: Světová premiéra fragmentů z Kafky

9. 12. 2022 • Boris Klepal

Symboly turistického kýče i obrovský zdroj inspirace – Franz Kafka a židovská Praha představují obě možnosti. S lektorem Památníku Terezín Pavlem Strakou jsme hovořili o tom, co je to vlastně židovská kultura a jakým způsobem je vzájemně provázaná s dílem výjimečného spisovatele.

Číst článek

Ladírna: Hrejte to jako tmavou čokoládu

29. 11. 2022 • Boris Klepal

Svoje poetické pokyny už jim dával Simon Rattle, na přelomu listopadu a prosince znovu vystoupí se Semjonem Byčkovem. Za Českou studentskou filharmonii navštívili Ladírnu houslistka Renata Hánová, violistka Johana Antoňová a violoncellista Adam Melíšek.

Číst článek
Magazín číslo 4 / 2022
Tři programy plné hudby. Rezident České filharmonie Simon Rattle preferuje dlouhodobé vztahy

Tři programy plné hudby. Rezident České filharmonie Simon Rattle preferuje dlouhodobé vztahy

22. 9. 2022 • Boris Klepal

Jeden z nejvlivnějších hudebníků současnosti pomalu přestává být v České republice vzácným hostem, každá z jeho hudebních produkcí s sebou ale pořád nese punc exkluzivity. Po dvou samostatných hostováních se dirigent Simon Rattle připojí k České filharmonii jako rezidenční umělec sezony společně se svou manželkou, mezzosopranistkou Magdalenou Koženou.

Číst článek

Podcast Ladírna: Rusalka jako drama padlých andělů

14. 9. 2022 • Boris Klepal

„Jestli je nějaká démonická bytost typická pro naši zemi, tak je to Vodník,“ říká etnolog Petr Janeček. Česká filharmonie připravuje na září tři koncertní provedení opery Rusalka v rámci festivalu Dvořákova Praha – proto jsme v Ladírně mluvili o nadpřirozených postavách, které v ní vystupují. Jak se vyvíjel jejich obraz, kdy se jich lidé přestali bát a proč je topinka lepší než obyčejný chleba?

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2022
Ve třiceti začínala znovu od začátku. Nyní se Asmik Grigorjan chystá na Rusalku s Českou filharmonií

Ve třiceti začínala znovu od začátku. Nyní se Asmik Grigorjan chystá na Rusalku s Českou filharmonií

28. 4. 2022 • Boris Klepal

„Nebojím se ničeho. Zvláště ne věcí, které nemohu změnit,“ říká o sobě litevsko-arménská sopranistka Asmik Grigorjan, která mezi své zásadní role počítá také Rusalku. V září ji provede s Českou filharmonií hned třikrát v rámci festivalu Dvořákova Praha.

Číst článek
Podcast Ladírna: Vyšehradskej jezdec a každodenní kouzlo pražských panoramat

Podcast Ladírna: Vyšehradskej jezdec a každodenní kouzlo pražských panoramat

19. 4. 2022 • Boris Klepal

Mystická atmosféra českých mýtů a duchovních dějin, hroby slavných osobností i nádherné výhledy. To všechno patří k Vyšehradu, který britský skladatel Julian Anderson označil za první místo, které chce v Praze navštívit. Jeho symfonii Pražská panoramata má Česká filharmonie na programu tento týden.

Číst článek
Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6