Ladírna: Zrání české hudby a marnivost zadušená na Pankráci. Václav Talich v dopisech

Ladírna: Zrání české hudby a marnivost zadušená na Pankráci. Václav Talich v dopisech

„Nervy jsi měl vždycky mizerné, ale sílu jako málo lidí,“ napsal Bohuslav Martinů svému příteli Václavu Talichovi po jeho propuštění z vazby. Povzbuzoval ho také, aby se brzy vrátil k úkolům, u nichž musí být. Na konec letošního května připadá 140. výročí narození dirigenta, bez nějž by česká hudba ve světě nebyla tam, kde je.

Dirigent Václav Talich, který žil v letech 1883 až 1961, představuje druhý milník v dějinách České filharmonie. Jednadvacet let po Antonínu Dvořákovi, který dirigoval její první koncert, přišel energický mladý muž s ambicemi i schopnostmi vytvořit z ní prvotřídní orchestr. Podobně vysoké nároky kladl také na operu Národního divadla.

Kromě vyčerpávající pracovitosti a přecitlivělé povahy však Talicha vytrvale pronásledovala také nenávist levicového estetika a později komunistického ministra Zdeňka Nejedlého. Do života mu tragicky zasáhlo nespravedlivé obvinění z kolaborace s nacisty a věznění na Pankráci.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · Zrání české hudby a marnivost zadušená na Pankráci. Václav Talich v dopisech

 

Vrcholné umění i tragické zákruty jeho života se odrážejí také v dopisech, které Talich dostával od svých žáků, přátel i kolegů. Krátký pozdrav plný respektu mu napsal Rafael Kubelík, když se v emigraci setkal se členy České filharmonie, která byla zrovna na zájezdu.

Dávno předtím už ale žasne mladý Václav Smetáček nad dirigentským uměním, které se vyrovná německým špičkám. Levicový avantgardista E. F. Burian se touží s Talichem odstěhovat do izolovaného města pro „pološílené honce krásna“. Jako oddaný žák se k němu obrací dirigent Jaroslav Krombholc. Po zatčení kvůli údajné kolaboraci s nacisty dirigenta povzbuzují muzikolog Otakar Šourek a Bohuslav Martinů.

Budoucí šéfdirigent České filharmonie Václav Neumann vítá Talicha zpět v opeře Národního divadla. Teprve dvaadvacetiletý Charles Mackerras, jenž později proslavil ve světě Janáčkovu hudbu, ho obdivně srovnává s fantastickým Wilhelmem Furtwänglerem. K narozeninám mu přeje muzikolog Bohumír Štědroň, k titulu národního umělce básník Jaroslav Seifert.

Části z dosud nevydané knihy korespondence, kterou Talich dostával, poskytl Ladírně muzikolog Milan Kuna. Publikaci připravuje k vydání Muzeum Českého krasu v Berouně. Dopisy čte Daniela Čermáková.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6