Ladírna: „Uvedení Ráje a Peri vnímám jako hold íránským ženám,“ říká Zuzana Kříhová

Ladírna: „Uvedení Ráje a Peri vnímám jako hold íránským ženám,“ říká Zuzana Kříhová

Krev bojovníka za svobodu, poté lásku až za hrob, a nakonec slzy lítosti přináší podle staré perské legendy dívka Peri, aby mohla vstoupit do ráje. Oratorium Ráj a Peri však míří rovněž k situaci žen v současné islámské republice. O perských mýtech, ale také o historii i současnosti země hovoří íránistka Zuzana Kříhová.

Peri jsou podle perské mytologie nadpřirozené okřídlené bytosti. Dobrosrdečné dívky, kterým jejich nedostatečné sebevědomí bránilo vzdorovat zlu. Proto je také pronásledovali démoni, kteří je zavírali do železných klecí. Dnešní íránské ženy naopak stojí v čele protestního hnutí, které otřásá celou zemí i jejím současným totalitním režimem.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · Zuzana Kříhová: Uvedení Ráje a Peri vnímám jako hold íránským ženám

 

Oratorium Ráj a Peri, které v těchto dnech uvádí Česká filharmonie, napsal Robert Schumann na motivy stejnojmenné básně irského spisovatele Thomase Moora. Ta je součástí rozsáhlé skladby Lalla Rookh z roku 1817, jejíž orientální motivy a okouzlující kolorit ovlivnily viktoriánskou Anglii i další evropské země.

Schumannova celovečerní skladba je obrazem idealistického prolínání orientální a evropské kultury v 19. století. Je však také zdrojem pochopení pro společenské a kulturní odlišnosti, jimž se v současném světě sociálních sítí, intenzivního cestování i uprchlických krizí nelze vyhnout.

Vzdušnou a kvetoucí hudbu Ráje a Peri lze vyslechnout živě v Rudolfinu od čtvrtka do soboty 20. až 22. dubna. Českou filharmonii, Pražský filharmonický sbor a sólisty povede britský dirigent Daniel Harding. Sobotní koncert začíná již v 15 hodin.

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6