Lucie Maňourová

Magazín číslo 3 / 2023
Antonín Dvořák: První světový skladatel z Čech

Antonín Dvořák: První světový skladatel z Čech

15. 9. 2023 • Lucie Maňourová

Čtyřdílným seriálem, který v magazínu právě otevíráme, chceme s nadcházejícím Rokem české hudby 2024 představit klíčové české skladatelské osobnosti, jejichž hudbu také uslyšíte ve 128. sezoně České filharmonie. Právě tři koncerty na jejím začátku zaplní skladby „otce orchestru“ Antonína Dvořáka. Sice nikdy nebyl oficiálním šéfdirigentem České filharmonie, stal se ale jejím historicky prvním dirigentem. Na ustavujícím koncertě prvního národního orchestru konaném v Rudolfinu 4. ledna 1896 řídil provedení svých skladeb.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2023
Průvodci příští sezonou v Rudolfinu budou András Schiff a Julia Fischer

Průvodci příští sezonou v Rudolfinu budou András Schiff a Julia Fischer

12. 4. 2023 • Lucie Maňourová

V uplynulých dnech zveřejnila Česká filharmonie program své 128. koncertní sezony, do níž patří i věčně o rok starší 129. sezona Českého spolku pro komorní hudbu. Na co se můžeme od září 2023 do června 2024 těšit?

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2023
Kola, body, plenty a čekání na definitivu. Jak se stát filharmonikem?

Kola, body, plenty a čekání na definitivu. Jak se stát filharmonikem?

8. 2. 2023 • Lucie Maňourová

Čekatel orchestru, akademik, vedoucí skupiny, první hráč… Hudebníci České filharmonie mají vedle svého nástrojového určení také různé další funkce, které můžou získat v průběhu svého působení v orchestru. Ale vůbec nejdřív se do filharmonie museli dostat. Co všechno kvůli tomu podstoupili?

Číst článek
Magazín číslo 3 / 2022
Ve znamení Mahlera, Schumanna a podpory mladých talentů. Představujeme novou sezonu

Ve znamení Mahlera, Schumanna a podpory mladých talentů. Představujeme novou sezonu

28. 4. 2022 • Lucie Maňourová

Na podzim zahájí Česká filharmonie 127. sezonu a Český spolek pro komorní hudbu svou 128. sezonu. Společně sladěný program přinese hvězdná jména, intimitu komorního soustředění i interaktivní tvoření na edukačních projektech.

Číst článek
Koncertní křídlo pro Rudolfinum se koncertně rozezní 5. května

Koncertní křídlo pro Rudolfinum se koncertně rozezní 5. května

20. 4. 2022 • Lucie Maňourová

Na konci roku 2020 oznámila bývalá tchajwanská vysoká diplomatka, že zakoupila výjimečný klavír u společnosti Petrof a věnuje ho České filharmonii. K rozhodnutí ji přiměla čínská reakce na návštěvu českých senátorů na Tchaj-wanu. Kvůli pandemii se jeho koncertní představení odkládalo, ale ve čtvrtek 5. května nástroj konečně zazní na samostatném koncertě pod prsty hned několika špičkových českých interpretů.

Číst článek
Magazín číslo 2 / 2022
Pozvánka na komorní projekty. Je libo Skácela, balet nebo modernu…

Pozvánka na komorní projekty. Je libo Skácela, balet nebo modernu…

3. 3. 2022 • Lucie Maňourová

Komorní hudba má skromnější, zato někdy intenzivnější možnosti, jak vzbudit emoce posluchačů. V intimitě malého ansámblu nebo jen sólisty s klavírním doprovodem se skrývá nejniternější hloubka vyjádření i vnímání. A pokud se komorní hudba propojí s jiným druhem umění, může vzniknout násobný vjem – už proto, že jde většinou o ojedinělou událost.

Číst článek
Magazín číslo 1 / 2022
Alain Altinoglu: dirigentský samouk světového formátu, vášnivý fanoušek fotbalu a černých děr

Alain Altinoglu: dirigentský samouk světového formátu, vášnivý fanoušek fotbalu a černých děr

4. 1. 2022 • Lucie Maňourová

Začátkem února přivítáme v Rudolfinu francouzského dirigenta Alaina Antinoglu, který je jedním z letošních debutantů u České filharmonie. Spolu s houslistou Jiřím Vodičkou a varhaníkem Thierrym Escaichem připraví ryze francouzský program z děl Clauda Debussyho, Maurice Ravela a Camilla Saint-Saënse. Debutanta se sluší představit – zvlášť když jde o zajímavou osobnost s netradičními hudebními začátky a originálními koníčky.

Číst článek
Magazín číslo 5 / 2021
Rafinovaná vražda v České filharmonii aneb „Představ si, že by uprostřed koncertu…“

Rafinovaná vražda v České filharmonii aneb „Představ si, že by uprostřed koncertu…“

11. 11. 2021 • Lucie Maňourová

Už jste četli novou detektivku, jejíž děj se částečně odehrává v Rudolfinu a v prostředí České filharmonie? Řeknete si nejspíš – takový námět může napadnout jen člověka, který má s filharmonií něco společného. Nemýlíte se. Autorka knihy Doteky zabitých, spisovatelka Iva Procházková, je více než deset let věrnou abonentkou České filharmonie.

Číst článek
Magazín číslo 4 / 2021
Hudba je pro mě jako kyslík, říká houslista Zimmermann. Zahájí novou recitálovou řadu

Hudba je pro mě kyslík, říká houslista Zimmermann. Zahájí novou recitálovou řadu

22. 9. 2021 • Lucie Maňourová

V loňské sezoně měla spatřit světlo světa zbrusu nová abonentní řada čtyř prestižních recitálů. Inovace v rámci Českého spolku pro komorní hudbu však nakonec zůstala jen na papíře sezonního katalogu. Duo Frank Peter Zimmermann a Martin Helmchen tak bude mít 24. října konečně šanci uvést rudolfinský recitálový cyklus v hudební život. Pojďme si představit Zimmermannovu nevšední osobnost, milníky jeho umělecké kariéry i patálie s nástroji.

Číst článek
Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6