Magazín číslo 2 / 2014
Ida Kelarová se svým manželem Desideriem Duždou při vystoupení

Tři sbory, šest romských písní a Ida Kelarová aneb zkoušíme na 17. listopad

„Tak jsme včera měli první zkoušku s Idou Kelarovou na koncert v Rudolfinu. Už při prvních tónech jejich zpěvu mi vyhrkly slzy a to, co přišlo potom ve společném zpívání a ‚hulákání‘ a tvoření, byla naprostá energetická pecka!“
za Corale Iva Mimrová, sbormistryně

Ida Kelarová a Česká filharmonie – loni ještě zdánlivě neslučitelné hudební veličiny. Letošní léto je však spojilo do mediálně úspěšného a především lidsky významného projektu. Ida Kelarová je podepsaná pod návštěvou filharmoniků v romských osadách na východním Slovensku a pod společnými koncerty s utvořeným sborem romských dětí Čhavorenge. Za Českou filharmonii na projektu pracuje Petr Kadlec – vedoucí oddělení edukací České filharmonie, který pro ideu Idy Kelarové zahořel.

Spolupráce pokračuje – její dalším výsledkem bude koncert ke Dni studentstva, v pondělí 17. listopadu. Ida Kelarová přiveze „své“ romské děti do Rudolfina a spojí je s „bílými“ studentskými sbory a Českou studentskou filharmonií v šesti romským písních. Aby vystoupení nedopadlo jako slepenec temperamentu a akademismu, program se už začal nacvičovat.

Ve středu 22. října, kdy se zlomilo dosud teplé podzimní počasí do deště, větru a zimy, odjíždíme s Petrem Kadlecem do východních Čech, abychom zkoordinovali dvě zkoušky se sbory gymnázií v Ústí nad Orlicí a Žamberku.

Nejistota v Ústí nad Orlicí

Před nádhernou stoletou budovou ústeckého gymnázia se potkáváme s Idou Kelarovou, jejím manželem a autorem písní či aranží Desideriem Duždou a asistentem Otou Bundou. Uvnitř čeká dvacítka zvědavých a ostýchavých studentek a studentů.

Těm Ida na začátku zkoušky vysvětluje, co se po nich bude chtít: „Jsou to písničky v romštině, to je nádherný jazyk, ve kterém se krásně zpívá. Neřeknu vám, o čem jsou, aby vás to nesvazovalo. To se dozvíte až po koncertě. Zpívejte tak, jak to cítíte. Zevnitř. A nebojte se zařvat, všechno musí ven.“

Jednoduše řečeno, složitě naplňováno. Předzpěvák Oto se snaží vyburcovat studenty k odvaze, k zápalu. Ida je často zastavuje, požaduje odstranění hlavového tónu: „Nezpívejte hlavou, ale hrudníkem a srdcem!“ Všichni se snaží, ale zvlášť sopránům se to nedaří. Ve druhé polovině zkoušky se do správného náboje dostává pětice kluků a Ida je za to chválí. U všech písní se pořídí nahrávky jednotlivých hlasů a domluví se zkouška za 14 dní – studenti slibují, že se do té doby naučí jak melodie, tak i texty zpaměti.

Nadšení v Žamberku

V pět hodin a ve vytrvalém dešti odjíždíme do Žamberka. Na náměstí večeříme a pak se přesouváme do zkušebny místního gymnaziálního sboru Corale. Ten má nesrovnatelně větší zkušenosti s různými žánry a typy vystoupení, s nahráváním a hudební spoluprací. Nutno podotknout, že sboru zůstávají věrní i mnozí absolventi gymnázia, někteří jsou už i magistry a inženýry. A když je příležitost poznat Idu Kelarovou, neváhají přijet z Brna nebo Prahy a ve čtvrtek už být zpátky ve svých školách či zaměstnáních.

Zkušebna je nabitá očekáváním. Ida, Dežo a Oto jsou už značně unavení po první zkoušce, kde zpívali naplno, a teď je čeká celý maraton znovu. Skleslost však mizí s prvními tóny. Opět předzpívávají, Dežo neúnavně doprovází na klávesy a Otu písně strhávají téměř k tanci. Corale jim energii vracejí plnou měrou – nadšeně nacvičují jednotlivé hlasy, visí na nich očima i ušima a zkušebna vře. Nakonec je opět vše natočeno a zpěváci se dočkávají od Idy velké pochvaly.

Žamberští zpěváci mají v očích nadšení, když se s Idou loučí. Někteří se druhý den podělili o své pocity také e-mailem.

Rozhodně jsem na zkoušku nepřišla klidná tak jako na kteroukoli jinou. Tohle je přece zkouška s Idou Kelarovou, budeme zpívat romské písně, které jsou jiného charakteru. Zvládnu to? Tak to mi běželo hlavou. Jakmile však v hudebně zazněla první romská píseň, ta temperamentní procítěná hudba, slova, která mi byla cizí, ale líbila se mi, obavy zmizely. (…) Spolupráce s Idou a jejími muzikanty byla příjemná, jen oni to s námi občas neměli jednoduché. »Ach ty sopranistky«.

Anežka Veselá

V téhle muzice je prostě něco za hranicí běžné komunikace – něco naprosto živelného, až pudového. Jsem nesmírně rád, že jsem měl tu možnost u toho být, a už se nemůžu dočkat samotného vystoupení, které, jak doufám, posune celý ten zážitek ještě o stupínek výš.

Martin Vojtěch

Nezájem v Praze

Hned ve čtvrtek 23. října přijeli Ida, Dežo a Oto do Rudolfina, kde byla domluvená zkouška s dalším účinkujícím – Kühnovým dětským sborem. Byli jsme zvědaví, jestli profesionálové strčí východočeské amatéry do kapsy nebo naopak budou ještě o to víc bojovat s ostýchavostí a  uzavřeností. Nedozvěděli jsme se to. Přišla ani ne polovina z těch, kteří se do projektu přihlásili. Po marném čekání na další se zkouška zrušila a o týden odložila.

Další čtvrtek už Kühňata přišla, nácvik se však nesl v duchu lehké nedůvěry v jiný typ zpěvu a repertoáru, než na jaký jsou zvyklá. Ida Kelarová je ale optimistická – až se všichni naučí písně nazpaměť, otevřou se a nadchnou. A až přijedou romské děti, to by bylo, aby je nakonec nestrhly do víru svých vášní!

Komentáře
  • mila, 18. 11. 2014

    Včera jsem na koncertně byla. Sedět jsem nevydržela a slzy mi vytryskly doopravdy. Tolik živelnosti a energie. Řekla bych , ze i pro Rudolfinum nevídané. Melodie jsem si broukala ještě druhý den. Úžasný koncert, muzikanti hráli jak o život a neskutečný zážitek. Gratuluji. Byli jsme nadšeni.

    Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6