Magazín číslo 3 / 2021
Rudolfinum v příští sezoně ovládnou hvězdy, premiéry, ale i bezpečnost

Rudolfinum v příští sezoně ovládnou hvězdy, premiéry, ale i bezpečnost

Yuja Wang, Michael Tilson Thomas, Wayne Marshall, Anne-Sophie Mutter, Frank Peter Zimmermann, Sheku Kanneh-Mason. A samozřejmě Semjon Byčkov, Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Stačí vyjmenovat těchto pár jmen a je jasné, že půjde o hvězdnou sezonu, která má stejně vysoké ambice, jako jakákoli předchozí. To jen aby nedošlo k mýlce, že Česká filharmonie se ve 126. sezoně bude opatrně zotavovat z koronavirových útrap. Naopak – koronavirová stopka je za námi a nezbývá než po lodivodsku zvolat: „Plnou parou vpřed!“

Ambiciózní bude už samotné zahájení sezony. Na konci září orchestr nastuduje klíčovou skladbu 20. století, Šostakovičovu Leningradskou symfonii – celovečerní opus se silným historickým pozadím, který nese velký symbolický odkaz. Pro Semjona Byčkova je navíc spojena s osobní vzpomínkou na jeho rodinu.

Další koncerty Semjona Byčkova ve 126. sezoně můžeme shrnout do krátkého podtitulu „Mahler a premiéry“. Z Mahlerových symfonií šéfdirigent s orchestrem nastuduje a také nahraje Pátou a Devátou. U svého přítele Bryce Dessnera objednal skladbu Mari, která měla premiérově zaznít letos v únoru a nový termín se podařilo najít už v prosincovém programu. Stejně tak na objednávku vznikla Symfonie č. 2 „Pražská panoramata“, jejíž autor Julian Anderson se inspiroval černobílou fotografickou knihou Josefa Sudka Praha panoramatická. Byčkov dále uvede Stravinského Svěcení jara, Janáčkovu Glagolskou mši nebo Brahmsovu První symfonii.

Jakub Hrůša pokračuje v odhalování krás a hloubek díla Josefa Suka – tentokrát nastuduje Sukův obsáhlý Epilog a také hudební báseň pro velký orchestr Pohádka léta. V premiéře uvede skladbu svého spolužáka ze studií na HAMU Slavomíra Hořínky Raduj se III. Tomáš Netopil připraví dramaturgickou lahůdku – klasicistní melodram Jiřího Antonína Bendy Médea. Také další program věnuje méně hrané hudbě, Dvořákovým Legendám.

V červnu 2022 zavane do Rudolfina americký vítr. Událostí sezony bude pražský debut amerického dirigenta Michaela Tilsona Thomase – světové hvězdy, kterou si Česká filharmonie už dlouho přála pozvat. Ten vedle Schubertovy Velké symfonie připraví svoji úpravu baletní suity Aarona Coplanda Apalačské jaro. Druhý abonentní program nastuduje Keith Lockhart a ani v něm nebude chybět Copland – ve společnosti Dvořáka, Gershwina a Ellingtona. Sezonu uzavře na Open Air koncertu britský dirigent Wayne Marshall.

K České filharmonii se také vrátí dva Rakušané a s nimi jejich domácí autoři. Franz Welser-Möst provede Brucknerovu Devátou symfonii a Manfred Honeck nejprve rozzáří Rudolfinum novoročním programem v duchu vídeňských valčíků a operet a o dva týdny později uvede Symfonickou rapsodii z opery Elektra Richarda Strausse a také Brahmsův dvojkoncert s Anne-Sophie Mutter a violoncellistou Pablem Ferrándezem.

Ti nebudou jedinými hvězdnými sólisty sezony. Novinkou je rezidentura čínské klavíristky Yuji Wang, v jejímž rámci umělkyně zahraje Rachmaninovův Druhý klavírní koncert v listopadovém mimořádném programu, Stravinského Koncert pro klavír a dechové nástroje v únorovém abonentním týdnu a v dubnu vystoupí v sólovém recitálu. A navíc vyjede s Českou filharmonií v březnu 2022 na evropské turné. „Navzdory jejímu někdy břesknému mediálnímu obrazu ji považuji za opravdu vynikající umělkyni a jsem s ní na pódiu vždycky moc rád. Je to směsice absolutní virtuozity a zvláštní pokory,“ charakterizuje Yuju Wang Jakub Hrůša, který se s ní potká v Koncertech pro svobodu a demokracii.

Rezidentura, díky které se pečlivě vybraný umělec představí pražskému publiku ve více podobách, je plánována i do dalších sezon.

Spolu s Yujou Wang zavítá k České filharmonii v příští sezoně další čtveřice klavíristů: z Islandu přijede Víkingur Ólafsson, z Kanady Marc-André Hamelin, z Maďarska Zoltán Fejérvári a z Francie Bertrand Chamayou. V Mozartově dvojkoncertu se představí členové České filharmonie Jana Boušková a Naoki Sato. Elgarův violoncellový koncert zahraje mladý Brit Sheku Kanneh-Mason, již podruhé do Rudolfina zavítá původem japonská houslistka Karen Gomyo. Kromě ní se v roli houslových sólistů představí také Jan Mráček, Jiří Vodička a Josef Špaček.

Do orchestrální nabídky 126. sezony patří i trojice komentovaných koncertů České studentské filharmonie nazvaná Kroky do nového světa s Antonínem Dvořákem. Zvídavému dospívajícímu a dospělému publiku představí dirigent Marko Ivanović a průvodce Petr Kadlec postupně Dvořákovy symfonické básně Vodník a Polednice, Stabat Mater a Houslový koncert v podání Josefa Špačka. Úspěšný formát koncertů bude k dispozici jak školám, tak veřejnosti.

Jak se v sezoně 2021/2022 bude dařit zahraničním zájezdům, ještě není jisté. Z kompletního plánu už vypadlo říjnové turné do Japonska a Jižní Korey, naopak potvrzený je srpnový festival v rakouském Grafeneggu. Následuje březnové evropské turné, jehož pilíři budou rezidence ve vídeňském Musikvereinu, hamburské Elbphilharmonii a londýnském Barbicanu. V květnu by měl orchestr zavítat do Číny.

Komorní hudba nejen pod kuratelou Josefa Špačka

Když Český spolek pro komorní hudbu loni rozšířil své čtyři koncertní řady o pátou, recitálovou, navázal na více než stoletou historii jím pořádaných vystoupení mimořádných hudebních osobností své doby. Letos se v recitálu představí houslisté Frank Peter Zimmermann a Josef Špaček, basbarytonista Gerald Finley nebo klavíristka Yuja Wang.

Další novinkou programu Českého spolku pro komorní hudbu, který nabídne celkem 28 koncertů, jsou od minulé sezony takzvané kuratoriáty cyklů, jež nahrazují původní souborové rezidence. Co přinášejí? Každý rok se v rámci jedné či více řad představí špičková osobnost domácí nebo zahraniční komorní scény. Po prvním, kvůli pandemii neuskutečněném kuratoriátu violoncellisty Clemense Hagena se toho letošního ujme český houslový virtuos Josef Špaček. Na jeho pozvání vystoupí v rámci první řady mladí hudebníci, kteří už dosáhli světového renomé: violoncellisté Julian Steckel a Istvan Vardai, houslistka a violistka Sarah McElravy a houslistka Julia Pusker.

Zatímco loňský rok měl být věnován převážně smyčcovým kvartetům, letos je dramaturgie výrazněji zaměřena na klavírní tria. Vedle jubilujícího Guarneri tria se v sezoně objeví i cenami ověnčené trio Smetanovo nebo Eben trio. Přesunutým koncertem z téměř zrušené sezony 2020/2021 bude vystoupení Sukova klavírního kvarteta a Bennewitzova kvarteta, která s vítězem soutěže ARD v Mnichově, kontrabasistou Wiesem de Boevé provedou Dvořákův kontrabasový kvintet.

Prostor dostanou i další špičková smyčcová kvarteta. Kromě domácího Zemlinského kvarteta vystoupí americký Juilliard Quartet, který v této sezoně slaví 75 let od založení. A také londýnský Belcea Quartet, který se představí v programu spolu s pianistou Miroslavem Sekerou. Klavírista Jan Bartoš pak vystoupí v mimořádném programu s dechovým kvintetem Slowind Quintet z Ljubljany. Dalším dechovým souborem budou žesťoví Czech Brass. Francouzský varhanní virtuos a skladatel Thierry Escaich v rámci svého recitálu také doprovodí českého pěvce Romana Hozu. Mezzosopranistka Markéta Cukrová přednese málo uváděný program z italské písňové tvorby 17. století a na samostatném koncertě zazpívá také Kühnův dětský sbor.

Z větších ansámblů vystoupí Komorní orchestr České filharmonie pod uměleckým vedením dvou koncertních mistrů prvního národního orchestru, Jiřího Vodičky a Jana Mráčka, a také Dechová harmonie České filharmonie se svým vedoucím Ondřejem Vrabcem. Její složení se v některých skladbách rozšíří o smyčcové nástroje, jako sólisté se představí vynikající klavírista Martin Kasík nebo violista Pavel Ciprys.

Vedle přípravy „normální“ sezony v Rudolfinu pracuje Česká filharmonie s několika náhradními variantami pro případ zhoršení epidemické situace. Pokud bude nutné omezit počet posluchačů ve Dvořákově síni, bude koncerty zdvojovat, aby je mohla zahrát pro všechny. Pokud by publikum do sálu nesmělo vůbec, budou k dispozici streamované formáty. Ale na prvním místě budou vždy koncerty pro živé posluchače, o jejichž bezpečí půjde v Rudolfinu především.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6