Magazín číslo 3 / 2018
Semjon Byčkov, šéfdirigent České filharmonie

První sezona Semjona Byčkova nešetří novinkami

Mahler a Čajkovskij. To především. Ale také Berio, Glanert, Stravinskij, Schubert, Janáček, Smetana, Dvořák, Martinů. Vítejte ve výčtu skladatelských jmen, která zvolil Semjon Byčkov pro svoji první koncertní sezonu v roli šéfdirigenta České filharmonie. Pro orchestr to bude sezona 123. a kromě Semjona Byčkova se v ní představí plejáda dalších skvělých jmen i nové cykly.

Nový šéfdirigent připraví Koncert ke 100. výročí republiky z děl českých autorů, Mahlerovou Symfonií č. 2 „Vzkříšení“ zahájí ve dvou večerech sezonu, v jejím průběhu přispěje pěti abonentskými programy. A také absolvuje s orchestrem naprostou většinu zahraničních zájezdů – na Slovensko, do Velké Británie, Spojených států amerických (včetně newyorské Carnegie Hall), Belgie a Německa – i rezidenci ve vídeňském Musikvereinu.

Z dalších dirigentských hostů, kteří přijedou do Rudolfina, vzbuzuje největší očekávání Sir Simon Rattle. Do loňska šéfdirigent Berlínských filharmoniků, letos první sezonou umělecký šéf London Symphony Orchestra připraví Mahlerovu Píseň o zemi a Dvořákův Zlatý kolovrat. Třešinkou na tomto dortu budou sólisté – vedle tenoristy Simona O´Neilla zazpívá Rattleova manželka Magdalena Kožená. Franz Welser-Möst, šéfdirigent Clevelandského orchestru, je rovněž světovou dirigentskou hvězdou. Troufá si na koncert postavený bez sólistů, se Schubertovou 3. symfonií a Sinfonií Domesticou Richarda Strausse. Do třetice světové jméno: Giovanni Antonini, který umělecky vede soubor Il Giardino Armonico a Wratislavia Cantans Festival a je hlavním hostujícím dirigentem Kammerorchester Basel a Mozarteumorchester Salzburg. Proto je jedním z nejpovolanějších k uvedení nového cyklu C – programem z děl Schuberta, Mozarta a Haydna.

Ovšem nejen těmito dirigenty se pyšní 123. sezona. Ihned za nimi musíme zmínit Christopha Eschenbacha, Davida Robertsona nebo Manfreda Honecka. A také hlavní hostující dirigenty. Jakub Hrůša se představí v obou hlavních cyklech – nejprve v prosinci v předvánočně laděném programu s Honeggerovou Vánoční kantátou a především se světovou premiérou skladby Vzkříšení světla a naděje Jiřího Gemrota, která byla vytvořena na objednávku České filharmonie. Hned v lednu zazní pod Hrůšovou taktovkou Strážnické slavnosti Viktora Kalabise jako pocta jemu a jeho ženě Zuzaně Růžičkové. Na Tomáše Netopila se můžeme těšit v dubnu, kdy ukončí cyklus C čistě v duchu vídeňského klasicismu.

[Not a valid template]Nezapomeňme na sólisty! Mezi těmi instrumentálními jsou klavíristé Pierre-Laurent Aimard, Kirill Gerstein, Nikolaj Luganskij a Ivo Kahánek, houslisté Joshua Bell, Frank Peter Zimmermann, Josef Špaček a Jiří Vodička a violoncellista Truls Mørk. A v neposlední řadě zavítá do Rudolfina plejáda pěveckých sólistů: Christiane Karg, Elisabeth Kulman, již zmínění Magdalena Kožená a Simon O´Neill, Nicola Proksch, Marie Henriette Reinhold, Patrick Grahl, Jan Martiník, Kateřina Kněžíková a Simona Šaturová. Vedle tří angažmá Pražského filharmonického sboru se můžeme těšit na unikátní vystoupení souboru London Voices v Sinfonii pro 8 hlasů a orchestr Luciana Beria.

c. a k.

Co je to vlastně cyklus C, který zde zazněl už ve spojení se jmény Giovanni Antoniniho a Tomáše Netopila? Podle generálního ředitele Davida Marečka by se mohlo zdát, že cykly C a K vznikly k oslavě 100. výročí rozpadu rakousko-uherského mocnářství. Skutečnost je jiná. Cyklus C je reakcí na beznadějně vyprodané sály cyklů A a B a také řešením, kam dál směřovat cyklus O. Sobotní odpolední koncerty cyklu C jako „nástupci“ těch samých koncertů cyklu O ukončují orientaci na mladé, nadějné dirigenty a pracují již s dirigenty vskutku světového formátu. Sobotním koncertům předcházejí večerní koncerty ve čtvrtek a v pátek se stejným programem. Ten bude využívat lehce menší obsazení orchestru, jako stvořené pro akustiku Dvořákovy síně. Nejen dirigenti, ale i sólisté jsou excelentní: Jan Martiník, Nicola Proksch, Jiří Vodička nebo Nikolaj Luganskij. Pro druhý koncert cyklu připravil dramaturgický mág Manfred Honeck kombinaci Mozartova Requiem a hudby dvacátého století s působivými texty v podání Petra Štěpánka, vedle pěveckých sólistů angažoval i Pražský filharmonický sbor a Scholu Gregorianu Pragensis. David Robertson pak mistrně spojil klasiku s modernou: Haydna se Stravinským, Prokofjevem a Martinů.

Jako naprostá novinka přichází cyklus K. Jeho vznik přibližuje David Mareček: „Cyklus K je splněním našeho společného snu s Jiřím Bělohlávkem: po dvou letech příprav uvádíme v život pravidelné koncerty Komorního orchestru České filharmonie. Pod tímto názvem se neskrývá jedno určité těleso, ale projekt, v němž filharmonici zahrají v různých komorních seskupeních.“ Hru v komornějším počtu prosazoval Jiří Bělohlávek jako důležitou součást „hygieny“ orchestrálních hráčů. V menším orchestru, s repertoárem od baroka po současnost si hráči tříbí intonaci, frázování i spolupráci individualit v rámci celku. Programy čtyř koncertů jsou rozmanité a originální, dva připravili členové orchestru Ondřej Vrabec a Josef Špaček, jeden povede Jiří Rožeň a v adventu se můžete těšit na barokní program s Reinhardem Goebelem, německým houslistou a dirigentem specializovaným na barokní hudbu. V rolích sólistů se představí Jana Brožková, Simona Šaturová nebo Uxía Martínez Botana. Víkendovými koncerty v 15.00 vychází Česká filharmonie vstříc poptávce po větším počtu nevečerních produkcí.

[Not a valid template]A mimořádné koncerty? Už jsme zmínili slavnostní Koncert ke 100. výročí republiky s díly Smetany, Dvořáka a Martinů. Tradiční jsou dva říjnové zahajovací koncerty a také Vánoční mimořádný koncert. Pod taktovkou Reinharda Goebela zazní barokní program kopírující ten z cyklu K.Oblíbenou Mimořádnou silvestrovskou generální zkoušku a Novoroční koncert čeká lehká změna formátu. Místo velkého zahraje menší, komorní orchestr za řízení Josefa Špačka od pultu prvních houslí. Jemu generačně blízký tenorista Petr Nekoranec pak bude sólistou v operních áriích z děl klasicismu a raného romantismu.

Vzdělávání baví čím dál víc

Stále bohatší a oblíbenější je sezonní nabídka vzdělávacích programů – pro děti předškolního věku, školáky, teenagery až po dospělé. Pomiňme nyní workshopy pro školky a školy a zaměřme se jen na projekty pro veřejnost. Velký zájem je o koncerty cyklu Čtyři kroky do nového světa. Komentované večery s Marko Ivanovićem, Petrem Kadlecem a Českou studentskou filharmonií budou tentokrát přibližovat čtyři významná symfonická díla od Beethovena po Šostakoviče. Rodiny se můžou těšit na víkendové speciální koncerty: Tučňáky, Betlémskou, Ufony v Rudolfinu a novou Pirátskou v Rudolfinu. Zkoušky orchestru se tentokrát s Markem Ebenem ujímá temperamentní Petr Altrichter. Pokračuje rodinný cyklus Filharmonici na pokračování a neutuchající spolupráci s Idou Kelarovou a romským sborem Čhavorenge bude prezentovat koncert nazvaný Šun Devloro. A ještě jedna novinka – v listopadu chystáme komentovaný odpolední rodinný koncert s klavírním duem sester Labèque!

Zájezdy v duchu výročí republiky

Nejen koncertem 3. října oslaví Česká filharmonie 100. výročí republiky. Se Semjonem Byčkovem vyveze českou hudbu do významných koncertních sálů – přímo ve výroční dny na konci října to bude nejprve londýnská Royal Academy of Music a tamní koncert ve spolupráci s velvyslanectvím České republiky a pak velké turné po USA zahájené dvěma koncerty v newyorské Carnegie Hall právě 27. a 28. října.

Další cesty se Semjonem Byčkovem jsou zmíněné v úvodu. Na konci sezony se orchestr vydá do zahraničí s dalšími dirigenty – Petr Altrichter ho doprovodí v květnu do Číny a na Tchaj-wan, Thomas Dausgaard a Tomáš Netopil v červenci do německého Bad Kissingenu. Na Smetanově Litomyšli vystoupí Česká filharmonie jako rezidenční orchestr festivalu na dvou koncertech s Jakubem Hrůšou.

V úvodu katalogu 123. sezony vyzývá Semjon Byčkov posluchače, aby jeho a orchestr následovali na cestě nekončícího hledání pravdy v hudebním výrazu. Pokud vás cokoli v nabídce zaujalo, jste do Rudolfina opravdu srdečně zváni!

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6