Magazín číslo 4 / 2018
Vesmírná mise v Rudolfinu. Nový pořad České filharmonie pro děti a rodiče

Vesmírná mise v Rudolfinu aneb zpráva o novém pořadu pro děti a rodiče

Ještě před ukončením předešlé sezony zaplavili prostory Rudolfina zcela bez varování ufoni. V zoufalství nad svou zničenou planetou se vydali přímo do nitra Evropy na záchrannou misi a rozhodli se k ní přizvat ty, kteří dosud neztratili čistotu srdce ani úmyslů a kteří se nezdráhají věřit v nemožné: děti.

Rudolfinum bylo pro tyto účely bleskurychle přeměněno na vesmírnou loď, děti si vyrobily speciální ufonské pokrývky hlavy, naučily se Manévrovací píseň, pevně se připoutaly, a pak už nic nebránilo tomu vydat se do vzdálené galaxie pro kouzelné semínko, to jedno jediné, jež mohlo planetu oživit. Celá akce se odehrála v neděli 6. května, držena v přísné tajnosti před senzacechtivými médii, pod vedením Pavla Tesaře, ve spolupráci s vrchním UFONem Markem Ivanovićem, sborem ufonků a Českou kosmickou filharmonií. Scénáře a přípravy mise se ujala intergalaktická vůdkyně Klára Boudalová.

Nezbytný výcvik

Děti, aniž by tušily, co je čeká, byly nejprve pod rouškou hudebních dílen na tento náročný úkol pečlivě připravovány. Některé trénovaly střet s černými dírami a musely si například promyslet, co dělat s nepotřebnými věcmi, když zrovna v okolí žádná černá díra není. Jako vhodné řešení se ukázala výroba hudebních nástrojů, nejlépe z recyklovaných materiálů. Další skupina se vydala zkoumat hudbu sfér. Zde se účastníci setkali s mimozemšťany Aglou a Eglim, jimž pomohli opravit plavidlo, aby se mohli vrátit domů, do 32. galaxie. Společně obletěli několik různých hudebně-zvukových planet jako například Rytmo, Xylo 127 či Buben, až se dostali na domovskou planetu Muzik 11. Zpět se vraceli podle společně zakreslené mapy. Ve dvoraně Rudolfina si malí vesmírní adepti vyzkoušeli v nahodilém miniorchestru bicích, co je to rytmus, řád, přesnost i ticho.

Teprve potom byli malí pozemšťané vpuštěni do útrob rakety, tedy Dvořákovy síně, a vyslechli si smutné vyprávění o zničené planetě. Dirigent Marko Ivanović s Pavlem Tesařem provedli posluchače celým příběhem, v němž zazněla nejen hudba Planet anglického skladatele Gustava Holsta, ale nechyběla ani část Novosvětské Antonína Dvořáka. Do nezvyklých souvislostí se zde dostal také úryvek z Griegova Peera Gynta a zdánlivě bukolické dílo Ralpha Vaughana Williamse Lark Ascending, jež vzniklo krátce před vypuknutím první světové války. Při každém startu vesmírného plavidla zazněla z hlediště i varhanní empory Ivanovićova Manévrovací píseň s příjemnou, svižnou a snadno zapamatovatelnou, nikoli bezmyšlenkovitou melodií. Jejího provedení se ujal již tradičně sbor Skřivánci ze ZUŠ Klapkova.

Zdařilá mise

Záchranné semínko bylo nakonec nalezeno, vyklíčilo a všichni přítomní slíbili nově obživlé planetě, že se o ni budou dobře starat. Atmosféru smíření doplnily křehké mýdlové bubliny z téměř miniaturních bublifuků. Pasažéři se připoutali, rozloučili a s pocitem dobře odvedené práce se mohli vrátit zpět na Zemi, obohaceni o rozličné množství hudebně-filozoficko-environmentálních dojmů. Rudolfinum vzápětí všechny malé „úžasňákovy“ vypustilo ze svého vchodu a stalo se opět docela obyčejným Rudolfinem, v němž se tu a tam mohou dít netušené zázraky.

Bylo to odpoledne, které si mohli s chutí užít malí kluci i holky. Natřpytit si ufonskou čelenku tak, aby házela odlesky až na oblohu, nebo si ji frajersky „vystajlovat“ podle Hvězdných válek, prožít dobrodružství, společné muzicírování, setkat se s krásou hudby, myšlenek i architektury, okouknout si hudební nástroje a nechat se motivovat výtečnou interpretací pro vlastní spontánní hudební aktivity.

A v nové sezoně můžou přijít znovu – vesmírná loď opět startuje 30. března 2019.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6