Rudolfinum bylo pro tyto účely bleskurychle přeměněno na vesmírnou loď, děti si vyrobily speciální ufonské pokrývky hlavy, naučily se Manévrovací píseň, pevně se připoutaly, a pak už nic nebránilo tomu vydat se do vzdálené galaxie pro kouzelné semínko, to jedno jediné, jež mohlo planetu oživit. Celá akce se odehrála v neděli 6. května, držena v přísné tajnosti před senzacechtivými médii, pod vedením Pavla Tesaře, ve spolupráci s vrchním UFONem Markem Ivanovićem, sborem ufonků a Českou kosmickou filharmonií. Scénáře a přípravy mise se ujala intergalaktická vůdkyně Klára Boudalová.
Nezbytný výcvik
Děti, aniž by tušily, co je čeká, byly nejprve pod rouškou hudebních dílen na tento náročný úkol pečlivě připravovány. Některé trénovaly střet s černými dírami a musely si například promyslet, co dělat s nepotřebnými věcmi, když zrovna v okolí žádná černá díra není. Jako vhodné řešení se ukázala výroba hudebních nástrojů, nejlépe z recyklovaných materiálů. Další skupina se vydala zkoumat hudbu sfér. Zde se účastníci setkali s mimozemšťany Aglou a Eglim, jimž pomohli opravit plavidlo, aby se mohli vrátit domů, do 32. galaxie. Společně obletěli několik různých hudebně-zvukových planet jako například Rytmo, Xylo 127 či Buben, až se dostali na domovskou planetu Muzik 11. Zpět se vraceli podle společně zakreslené mapy. Ve dvoraně Rudolfina si malí vesmírní adepti vyzkoušeli v nahodilém miniorchestru bicích, co je to rytmus, řád, přesnost i ticho.
Zdařilá mise
Záchranné semínko bylo nakonec nalezeno, vyklíčilo a všichni přítomní slíbili nově obživlé planetě, že se o ni budou dobře starat. Atmosféru smíření doplnily křehké mýdlové bubliny z téměř miniaturních bublifuků. Pasažéři se připoutali, rozloučili a s pocitem dobře odvedené práce se mohli vrátit zpět na Zemi, obohaceni o rozličné množství hudebně-filozoficko-environmentálních dojmů. Rudolfinum vzápětí všechny malé „úžasňákovy“ vypustilo ze svého vchodu a stalo se opět docela obyčejným Rudolfinem, v němž se tu a tam mohou dít netušené zázraky.
Bylo to odpoledne, které si mohli s chutí užít malí kluci i holky. Natřpytit si ufonskou čelenku tak, aby házela odlesky až na oblohu, nebo si ji frajersky „vystajlovat“ podle Hvězdných válek, prožít dobrodružství, společné muzicírování, setkat se s krásou hudby, myšlenek i architektury, okouknout si hudební nástroje a nechat se motivovat výtečnou interpretací pro vlastní spontánní hudební aktivity.
A v nové sezoně můžou přijít znovu – vesmírná loď opět startuje 30. března 2019.