Podcast Ladírna: Epilog. Sukův symfonický epitaf a vyznání pro věčnost

Podcast Ladírna: Epilog. Sukův symfonický epitaf a vyznání pro věčnost

„Jsem přesvědčený, že Epilog je jedním z nejvýznamnějších děl české hudby,“ říká muzikolog Jonáš Hájek o poslední symfonické kompozici Josefa Suka. Česká filharmonie ji posluchačům nabídne v nastudování Jakuba Hrůši.

Sukův Epilog není jen pozdním vyznáním vynikajícího skladatele, ale svým způsobem hovoří za celou uměleckou generaci a ohlíží se také za skladatelovou celoživotní prací. Poslední část pětidílné skladby přebírá část textu ze Zeyerovy dramatické legendy Pod jabloní, k níž Suk po úspěchu Radúze a Mahuleny napsal scénickou hudbu. O ideovou podporu požádal skladatel básníka Otokara Březinu, který jako by zde zastupoval všechny další symbolisty a mystiky své generace.

Velký myšlenkový oblouk Epilogu se klene také nad Sukovou spoluprací s Václavem Talichem. Ta vyrůstá ze slavné premiéry Zrání v čase zrodu samostatného Československa a uzavírá se právě Epilogem, který měl premiéru v roce 1933. Suk na něm ovšem pracoval nejméně třináct let a zřejmě na něj myslel již v době premiéry Zrání.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · Epilog. Sukův symfonický epitaf a vyznání pro věčnost

 

V Epilogu se Suk projevuje snad nejkomplexnějším způsobem: jako dlouze a pečlivě pracující skladatel s ohromným smyslem pro celek, přičemž zároveň dbá na každý detail. Jako člověk nesmírně citový a jemný, který vyžaduje stejně citové a jemné zacházení s velkým orchestrem. Suk dokončil skladbu v době po Velké hospodářské krizi, kdy se rozpadaly ideály první republiky a v Německu nastoupili k moci nacisté. S Epilogem se skladatel zahleděl do vlastního nitra i do věčnosti a oslavil zázračnou moc věčné lásky.

O velké symfonické kompozici Epilog od Josefa Suka hovoří v Ladírně muzikolog, básník a redaktor nakladatelství Bärenreiter Jonáš Hájek, který pro Českou filharmonii připravoval notový materiál skladby. Epilog uvede Česká filharmonie na koncertech od 20. do 22. ledna v Rudolfinu. Společně s ní je na programu Koncert pro violoncello a orchestr e moll od Edwarda Elgara. Na violoncello hraje Sheku Kanneh-Mason, provedení řídí Jakub Hrůša.

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6