Podcast Ladírna: Pohanské mýty, Dvořák a Mahler. Česká filharmonie uvede premiéru skladby Mari

Podcast Ladírna: Pohanské mýty, Dvořák a Mahler. Česká filharmonie uvede premiéru skladby Mari

Baskická mytologie a současnost České filharmonie se propojily v hudbě amerického skladatele Bryce Dessnera. Kompozici Mari věnoval baskické bohyni-matce a Semjonu Byčkovovi. Česká filharmonie uvede českou premiéru skladby na abonentních koncertech 15., 16. a 17. prosince.

Když se dnes mluví o Baskicku, většinou je to v souvislosti se separatistickými tendencemi v jeho španělské části. Málokdy se přitom objeví zmínka o kráse regionu ohraničeného Pyrenejemi a pobřežím Biskajského zálivu nebo o svérázných tradicích, jejichž kořeny sahají až do paleolitu. Často se také zapomíná, že část Baskicka leží ve Francii a jeho obyvatelé mají hrdostí i osobitostí blízko ke svým sousedům Gaskoňcům.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · Pohanské mýty, Dvořák a Mahler: Česká filharmonie uvede premiéru skladby Mari

 

Mari – podle níž nazval Dessner svou novinku – je bohyně-matka, jejíž kult si mnozí Baskové dodnes promítají do uctívání Panny Marie. Podle starých mýtů sídlí Mari v horské jeskyni, kde se svým manželem Suggarem plodí bouřky. Ty potom přinášejí zemi plodnost nebo zkázu. Dávný respekt k přírodním živlům je v Baskicku dodnes velmi silný.

Bryce Dessner se jako skladatel poprvé představil domácímu publiku letos v únoru, kdy sestry Labéque provedly jeho Koncert pro dva klavíry. Do jeho kompozice Mari se otiskl obraz baskických lesů, jimiž znějí citáty ze symfonií Antonína Dvořáka a Gustava Mahlera. Na koncertech České filharmonie 15.–17. prosince zazní pod vedením Semjona Byčkova její česká premiéra.

 

Dessner je členem rockové skupiny The National, napsal hudbu k filmu Dva papežové a je autorem řady koncertních skladeb. Jeho hudba vychází z minimalismu, zásadními vzory pro něj byli Steve Reich a Brian Eno. V podcastu jsou zařazeny ukázky z Dessnerových kompozic Murder Ballads a tria Skrik. Druhá z nich je inspirovaná obrazem Výkřik od Edvarda Muncha a křikem Yoko Ono, kterým reagovala na výsledek prezidentských voleb v USA v roce 2016.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6