Když si někdo koupí předplatné na sedm večerních nebo čtyři odpolední koncerty, chce během následujících devíti měsíců zažít každý koncert jako svátek a potěšení. A zároveň poznat různé podoby orchestrálních programů, sólisty a repertoár. Tvorba sezony je z tohoto pohledu podobná výrobě koktejlů. Zkuste si vyrobit nápojový lístek o 18 koktejlech uspořádaných podle určitého klíče do skupin o 7+7+4 položkách tak, aby každý jeden lákal k neodkladnému ochutnání.
Při bližším rozboru 121. sezony můžeme zůstat u koktejlové terminologie. Tři zmíněné nápojové řady bychom mohli charakterizovat takto: A – progresivnější, některé koktejly opravdu pro mlsné jazýčky; B – tradičnější, nápoje příjemných, vyvážených chutí a vůní; O – osvědčené složení ingrediencí v různých podáních.
Základ každého nápoje je relativně stejný – Česká filharmonie. Je to ale opravdu relativní, můžeme si ji totiž představit v různých nádobách, do kterých ji „nalijí“ dirigenti. Kvalitní základ se pokaždé zcela promění nastudovanými skladbami a jejich funkční kombinací.
Dirigenti jsou barmany, tvůrci a spoluautory nápojového lístku. „Šéfbarman“ Jiří Bělohlávek připraví v každé z hlavních řad tři koktejly, tedy programy. Ochutnáte jemu blízké přísady, hudbu Bohuslava Martinů (mj. oratorium Epos o Gilgamešovi), Gustava Mahlera (mj. 5. symfonii) a Leoše Janáčka (Sinfonietta), ale dojde i na Sergeje Rachmaninova, Dmitrije Šostakoviče, Richarda Strausse a také na Concerto grosso Bělohlávkova přítele Krzysztofa Pendereckého. Umělecký ředitel Čajkovského projektu Semjon Byčkov má ingredience dané svou funkcí, nicméně jeho koktejly jsou vždy dechberoucí a chuťově fenomenální. Po jedné položce do sezonního nápojového lístku přidají další světové osobnosti: David Robertson (svou moderností vybočující program – Symfonie Turangalîla Oliviera Messiaena), Sakari Oramo (Bělohlávkův nástupce u BBC přiveze finský drink), Jakub Hrůša (přísada jménem Fantastická symfonie bude stát za to), Manfred Honeck (jediná Dvořákova symfonie v sezoně), Stéphane Denève (francouzská příchuť) a David Zinman (velká dávka reformace v Mendelssohnově 5. symfonii). Zvláštním režimem už druhou sezonu prochází řada O, neboli „Objevy“. Opět přijede čtveřice mladých, ale světem ověřených dirigentů, aby v Rudolfinu ukázali to, co už slyšely slavné zahraniční sály. Tentokrát tedy ochutnáme výkony Manuela Lópeze-Gómeze (Venezuela), Michaela Sanderlinga (Německo), Daniela Smitha (Austrálie) a Joshuy Weilersteina (USA).
Solisté 121. sezony
Nejvzácnější ingrediencí, která dá koktejlu říz, je samozřejmě sólista. Podívejme se, kdo „ochutí“ příští sezonu. Důležitou skupinou napříč abonentními řadami jsou opět klavíristé: Behzod Abduraimov (zahraje koncert Rachmaninova), Katia Buniatišvili (Schumann), Pierre-Laurent Aimard (Messiaen), Francesco Piemontesi (Beethoven), Denis Kožuchin (Mozart), Katia a Marie Labèque (Poulenc) a Jean-Yves Thibaudet (Čajkovskij). Doplní je tři houslisté: Joshua Bell (Čajkovskij), Jan Mráček (Mozart), Nikolaj Znaider (Mozart), početnou skupinu tentokrát tvoří violoncellisté, a to především díky Pendereckého Concertu grossu, v němž vystoupí tři filharmonici Václav Petr, Ivan Vokáč a Eduard Šístek. Vedle nich se dočkáme ještě Andrei Ionity (Šostakovič), Gautiera Capuçona (Saint-Saëns) a Sol Gabetty (Elgar). Pěvecké sólistické obsazení bude velkolepé, rozličné koktejly „ovoní“ Bernarda Fink, Pavel Černoch, Olga Pereťjaťko, Anu Komsi, Adam Plachetka a Christiane Karg. Méně obvyklé ingredience představují tito sólisté: Jana Boušková (harfa), Radek Baborák (lesní roh) a Valérie Hartmann-Claverie (Martenotovy vlny).
Komorní koktejly
Vedle velkých orchestrálních koncertů máme další nápojový lístek o 28 položkách – 4 řady 7 komorních programů, které jsou k mání ve Dvořákově síni, Sukově síni a jedna v Lichtenštejnském paláci. Už jste ochutnali „komořinu“?
Podnikem, který komorní koktejly připravuje, je Český spolek pro komorní hudbu. Ten už více než 40 let spojuje své koncerty s Českou filharmonií a doplňuje její orchestrální nabídku pestrou směsicí komorních kombinací. Tradiční vícenásobnou ingrediencí je takzvaný „rezidenční soubor sezony“, který hraje v sezoně třikrát. Tři takto namíchané koktejly pokaždé ochutí jiný host a dramaturgie. V nadcházející sezoně bude rezidenčním souborem Zemlinského kvarteto, nositel laureátských titulů z Bordeaux, Pražského jara, Londýna a kanadského Banffu, které si pozvalo britského klarinetistu Michaela Collinse a ruského klavíristu Nikitu Mndoyants.
Mezi nejzajímavější programy a protagonisty 122. sezony (ano nemýlíte se – ČSKH je o rok starší než ČF) bezesporu patří koncert k 85. narozeninám fenomenálního pěvce Richarda Nováka (31. 10.), recitál Simony Šaturové (12. 12.), vystoupení Klavírního kvarteta Josefa Suka (4. 1.), recitál italského klavíristy Francesca Piemontesiho (23. 1.), písňový večer s Janem Martiníkem (8. 3.), program harfistky Jany Bouškové se zahraničními spoluúčinkujícími (10. 4.) a koncerty dvou violoncellistů-filharmoniků Ivana Vokáče (7. 11.) a Eduarda Šístka (22. 3.).
Dirigenti 121. sezony
Adventní punč sedmkrát jinak
Adventní neděle vybízejí k ochutnávce horkého punče. Na šest způsobů si ho můžete dát v krásně zrekonstruované Sukově síni. Uslyšíte komorní uskupení filharmoniků, z nichž některá účinkují na adventních koncertech pravidelně a jiná se zde objevují poprvé. Jako sedmý adventní koncert a vyvrcholení celé řady je zařazen orchestrální program ve Dvořákově síni s vánočně laděnými skladbami (jde o opakování sobotního odpoledního koncertu Manuela Lópeze-Gómeze).
Dětské nealko
Úplně nejdelší nápojový lístek vyvinulo oddělení vzdělávacích programů. Od mateřinkových a základkových workshopů přes orchestrální koncerty pro školy s moderátory z řad známých herců až po rodinné koncerty a pořady, jichž zase přibývá. Posuďte sami: od září do června se můžete stát buď abonenty dvou cyklů (Filharmonici na pokračování a Zahrajte si s kvartety) nebo přijít na speciální koncerty: Předmikulášská, Piknik a nové Král a chuďas a Předsvatojánská.
Pro dospívající a dospělé posluchače tady jsou osvědčené i nové nápojové formáty (pozor, stále nealko!): Koncert Společného orchestru filharmoniků a žáků ZUŠ a skvělé moderované novinky Petra Kadlece a Marko Ivanoviće Čí je Má vlast? A co je česká hudba? a Minimalismus a maximalismus. Zvláštní položkou edukace studentů a dospělých jsou veřejné mistrovské kurzy umělců, kteří přijedou hrát s orchestrem – tentokrát to budou Francesco Piemontesi (26. 1.), Adam Plachetka (10. 2.) a Radek Baborák (24. 2.).
Žhavě namíchaný je koktejl Romano drom, který připraví Česká filharmonie s Idou Kelarovou a dětským pěveckým sborem Čhavorenge. Smísení romského i neromského etnika do společného muzicírování podporuje talentované romské děti a mladé lidi nejen v jejich cestě za hudbou.
Pozvánka k ochutnávce
Tak jako nejsou ničím koktejly bez konzumentů, nemohou fungovat ani koncerty bez posluchačů. Máme radost z narůstající rodiny abonentů, ale i z návštěvníků, kteří si vybírají z nápojového lístku jednotlivé položky podle vkusu a chuti. Musíme dokonce přiznat, že jsme měli v letošní sezoně mnohokrát přes Rudolfinum imaginární nápis VYPRODÁNO. Bar jménem Česká filharmonie se stává exkluzivním, vyhledávaným, nikoli však výběrovým místem. Je pro vás všechny. Přijměte pozvání!