Magazín číslo 3 / 2016
121. sezona České filharmonie – Foto: Petra Hajská

Koktejlový bar 121. sezony

Na co se můžete těšit v sezoně, kterou otevře 29. září zahajovací koncert? Pokud odpovíme, že na každý program, bude to vypadat jako laciná reklama. Ale v podstatě nelze jinak. Jubilejní 120. sezona nasadila vysokou laťku, jejíž princip zní: 18 abonentních programů se špičkovými českými i zahraničními interprety, nevšední, a přesto vyvážená dramaturgie, orchestr, z něhož každý večer sálá energie. Proč to neopakovat i v dalších letech?

Když si někdo koupí předplatné na sedm večerních nebo čtyři odpolední koncerty, chce během následujících devíti měsíců zažít každý koncert jako svátek a potěšení. A zároveň poznat různé podoby orchestrálních programů, sólisty a repertoár. Tvorba sezony je z tohoto pohledu podobná výrobě koktejlů. Zkuste si vyrobit nápojový lístek o 18 koktejlech uspořádaných podle určitého klíče do skupin o 7+7+4 položkách tak, aby každý jeden lákal k neodkladnému ochutnání.

Při bližším rozboru 121. sezony můžeme zůstat u koktejlové terminologie. Tři zmíněné nápojové řady bychom mohli charakterizovat takto: A – progresivnější, některé koktejly opravdu pro mlsné jazýčky; B – tradičnější, nápoje příjemných, vyvážených chutí a vůní; O – osvědčené složení ingrediencí v různých podáních.

Základ každého nápoje je relativně stejný – Česká filharmonie. Je to ale opravdu relativní, můžeme si ji totiž představit v různých nádobách, do kterých ji „nalijí“ dirigenti. Kvalitní základ se pokaždé zcela promění nastudovanými skladbami a jejich funkční kombinací.

Dirigenti jsou barmany, tvůrci a spoluautory nápojového lístku. „Šéfbarman“ Jiří Bělohlávek připraví v každé z hlavních řad tři koktejly, tedy programy. Ochutnáte jemu blízké přísady, hudbu Bohuslava Martinů (mj. oratorium Epos o Gilgamešovi), Gustava Mahlera (mj. 5. symfonii) a Leoše Janáčka (Sinfonietta), ale dojde i na Sergeje Rachmaninova, Dmitrije Šostakoviče, Richarda Strausse a také na Concerto grosso Bělohlávkova přítele Krzysztofa Pendereckého. Umělecký ředitel Čajkovského projektu Semjon Byčkov má ingredience dané svou funkcí, nicméně jeho koktejly jsou vždy dechberoucí a chuťově fenomenální. Po jedné položce do sezonního nápojového lístku přidají další světové osobnosti: David Robertson (svou moderností vybočující program – Symfonie Turangalîla Oliviera Messiaena), Sakari Oramo (Bělohlávkův nástupce u BBC přiveze finský drink), Jakub Hrůša (přísada jménem Fantastická symfonie bude stát za to), Manfred Honeck (jediná Dvořákova symfonie v sezoně), Stéphane Denève (francouzská příchuť) a David Zinman (velká dávka reformace v Mendelssohnově 5. symfonii). Zvláštním režimem už druhou sezonu prochází řada O, neboli „Objevy“. Opět přijede čtveřice mladých, ale světem ověřených dirigentů, aby v Rudolfinu ukázali to, co už slyšely slavné zahraniční sály. Tentokrát tedy ochutnáme výkony Manuela Lópeze-Gómeze (Venezuela), Michaela Sanderlinga (Německo), Daniela Smitha (Austrálie) a Joshuy Weilersteina (USA).

Solisté 121. sezony

Nejvzácnější ingrediencí, která dá koktejlu říz, je samozřejmě sólista. Podívejme se, kdo „ochutí“ příští sezonu. Důležitou skupinou napříč abonentními řadami jsou opět klavíristé: Behzod Abduraimov (zahraje koncert Rachmaninova), Katia Buniatišvili (Schumann), Pierre-Laurent Aimard (Messiaen), Francesco Piemontesi (Beethoven), Denis Kožuchin (Mozart), Katia a Marie Labèque (Poulenc) a Jean-Yves Thibaudet (Čajkovskij). Doplní je tři houslisté: Joshua Bell (Čajkovskij), Jan Mráček (Mozart), Nikolaj Znaider (Mozart), početnou skupinu tentokrát tvoří violoncellisté, a to především díky Pendereckého Concertu grossu, v němž vystoupí tři filharmonici Václav Petr, Ivan Vokáč a Eduard Šístek. Vedle nich se dočkáme ještě Andrei Ionity (Šostakovič), Gautiera Capuçona (Saint-Saëns) a Sol Gabetty (Elgar). Pěvecké sólistické obsazení bude velkolepé, rozličné koktejly „ovoní“ Bernarda Fink, Pavel Černoch, Olga Pereťjaťko, Anu Komsi, Adam Plachetka a Christiane Karg. Méně obvyklé ingredience představují tito sólisté: Jana Boušková (harfa), Radek Baborák (lesní roh) a Valérie Hartmann-Claverie (Martenotovy vlny).

Komorní koktejly

Vedle velkých orchestrálních koncertů máme další nápojový lístek o 28 položkách – 4 řady 7 komorních programů, které jsou k mání ve Dvořákově síni, Sukově síni a jedna v Lichtenštejnském paláci. Už jste ochutnali „komořinu“?

Podnikem, který komorní koktejly připravuje, je Český spolek pro komorní hudbu. Ten už více než 40 let spojuje své koncerty s Českou filharmonií a doplňuje její orchestrální nabídku pestrou směsicí komorních kombinací. Tradiční vícenásobnou ingrediencí je takzvaný „rezidenční soubor sezony“, který hraje v sezoně třikrát. Tři takto namíchané koktejly pokaždé ochutí jiný host a dramaturgie. V nadcházející sezoně bude rezidenčním souborem Zemlinského kvarteto, nositel laureátských titulů z Bordeaux, Pražského jara, Londýna a kanadského Banffu, které si pozvalo britského klarinetistu Michaela Collinse a ruského klavíristu Nikitu Mndoyants.

Mezi nejzajímavější programy a protagonisty 122. sezony (ano nemýlíte se – ČSKH je o rok starší než ČF) bezesporu patří koncert k 85. narozeninám fenomenálního pěvce Richarda Nováka (31. 10.), recitál Simony Šaturové (12. 12.), vystoupení Klavírního kvarteta Josefa Suka (4. 1.), recitál italského klavíristy Francesca Piemontesiho (23. 1.), písňový večer s Janem Martiníkem (8. 3.), program harfistky Jany Bouškové se zahraničními spoluúčinkujícími (10. 4.) a koncerty dvou violoncellistů-filharmoniků Ivana Vokáče (7. 11.) a Eduarda Šístka (22. 3.).

Dirigenti 121. sezony

Adventní punč sedmkrát jinak

Adventní neděle vybízejí k ochutnávce horkého punče. Na šest způsobů si ho můžete dát v krásně zrekonstruované Sukově síni. Uslyšíte komorní uskupení filharmoniků, z nichž některá účinkují na adventních koncertech pravidelně a jiná se zde objevují poprvé. Jako sedmý adventní koncert a vyvrcholení celé řady je zařazen orchestrální program ve Dvořákově síni s vánočně laděnými skladbami (jde o opakování sobotního odpoledního koncertu Manuela Lópeze-Gómeze).

Dětské nealko

Úplně nejdelší nápojový lístek vyvinulo oddělení vzdělávacích programů. Od mateřinkových a základkových workshopů přes orchestrální koncerty pro školy s moderátory z řad známých herců až po rodinné koncerty a pořady, jichž zase přibývá. Posuďte sami: od září do června se můžete stát buď abonenty dvou cyklů (Filharmonici na pokračování a Zahrajte si s kvartety) nebo přijít na speciální koncerty: Předmikulášská, Piknik a nové Král a chuďas a Předsvatojánská.

Pro dospívající a dospělé posluchače tady jsou osvědčené i nové nápojové formáty (pozor, stále nealko!): Koncert Společného orchestru filharmoniků a žáků ZUŠ a skvělé moderované novinky Petra Kadlece a Marko Ivanoviće Čí je Má vlast? A co je česká hudba? a Minimalismus a maximalismus. Zvláštní položkou edukace studentů a dospělých jsou veřejné mistrovské kurzy umělců, kteří přijedou hrát s orchestrem – tentokrát to budou Francesco Piemontesi (26. 1.), Adam Plachetka (10. 2.) a Radek Baborák (24. 2.).

Žhavě namíchaný je koktejl Romano drom, který připraví Česká filharmonie s Idou Kelarovou a dětským pěveckým sborem Čhavorenge. Smísení romského i neromského etnika do společného muzicírování podporuje talentované romské děti a mladé lidi nejen v jejich cestě za hudbou.

Pozvánka k ochutnávce

Tak jako nejsou ničím koktejly bez konzumentů, nemohou fungovat ani koncerty bez posluchačů. Máme radost z narůstající rodiny abonentů, ale i z návštěvníků, kteří si vybírají z nápojového lístku jednotlivé položky podle vkusu a chuti. Musíme dokonce přiznat, že jsme měli v letošní sezoně mnohokrát přes Rudolfinum imaginární nápis VYPRODÁNO. Bar jménem Česká filharmonie se stává exkluzivním, vyhledávaným, nikoli však výběrovým místem. Je pro vás všechny. Přijměte pozvání!

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6