Magazín číslo 3 / 2021
Classical Futures & Česká filharmonie: Mladí hudebníci v (uměleckém) srdci Evropy

Classical Futures & Česká filharmonie: Mladí hudebníci v (uměleckém) srdci Evropy

Sopranistka Elena Stikhina, klavíristé Ingmar Lazar a Adam Laloum nebo trumpetistka Selina Ott. To jsou jen některá jména umělců, kteří v uplynulých třech sezonách vystoupili v koncertních síních pražského Rudolfina. Co mají všichni jmenovaní společného? Ještě jim nebylo pětatřicet, jsou talentovaní, mají našlápnuto na mezinárodní uměleckou kariéru a jejich pražské vystoupení proběhlo pod záštitou evropského grantového programu Classical Futures.

 

Podpora mladých umělců je nedílnou součástí aktivit České filharmonie. Pravidelným návštěvníkům jsou dobře známé projekty jako Společný orchestr filharmoniků a žáků ZUŠ, Česká studentská filharmonie nebo Orchestrální akademie, která je otevřena také zahraničním uchazečům a z níž se rekrutoval nejeden nový člen České filharmonie.

Příležitost rozšířit tyto aktivity na mezinárodní úrovni přišla v roce 2018, kdy se Česká filharmonie zapojila do projektu pořádaného organizací ECHO (European Concert Hall Organisation). Ta funguje pod záštitou Evropské unie a sdružuje více než dvacítku významných evropských koncertních síní, mezi nimi také londýnský Barbican, vídeňský Musikverein nebo hamburskou Elbphilharmonie. A právě v rámci této spolupráce funguje grantový program Classical Futures, jenž podporuje mladé umělce a jejich kariérní rozvoj.

Klíčovými kritérii pro zařazení konkrétního umělce do programu jsou věk do 35 let a solidně se rozvíjející kariéra na domácích pódiích. Program je otevřen také mladým lidem, kteří sice nepochází ze zemí Evropské unie, ovšem získali zde hudební vzdělání a některý z členských států EU je základnou jejich uměleckého působení. Koncertní síň či umělecká instituce pak hostujícímu umělci poskytne nejen záštitu v podobě svého renomé, ale zajistí také doprovodný program, který umožní mladému hudebníkovi rozvíjet se nejen na poli čistě uměleckém, ale také v oblasti komunikace s médii, s publikem nebo se studenty místních uměleckých škol.

 

Mistrovské kurzy i BBC Proms

Pod křídly České filharmonie se do projektu v uplynulých třech letech zapojilo již téměř dvacet mladých umělců a umělkyň. Publiku se představili jako sólisté ve velkých orchestrálních cyklech i v řadách Českého spolku pro komorní hudbu.

Mezi doprovodnými aktivitami můžeme vyzdvihnout například mistrovské kurzy na Pražské konzervatoři, které vedl trumpetista Tamás Pálfalvi. Tenorista Patrick Grahl či klarinetista Raphael Severe se účastnili preludií před koncerty i takzvaných „aftertalks“. Koncert, v němž účinkovala trumpetistka Selina Ott, se na podzim roku 2020 s mimořádným úspěchem vysílal v České televizi i na sociálních sítích. A sopranistka Elena Stikhina vystoupila po boku České filharmonie a Semjona Byčkova dokonce na slavném londýnském festivalu BBC Proms.

Spolupráci v rámci projektů ECHO i Classical Futures bude Česká filharmonie rozvíjet také v nadcházejících sezonách. Slovenská sopranistka Slávka Zámečníková se již letos v červnu představí na tradičním Open air koncertu, kde přednese slavné operní árie. Italský perkusista Simone Rubino povede masterclass na Pražské konzervatoři, na slavnostním Novoročním koncertu České filharmonie vystoupí spolu s dirigentem Manfredem Honeckem sopranistka Katharina Konradi. Velkou událostí bude vystoupení vycházející hvězdy violoncella, Sheku Kanneh-Masona z Velké Británie, který se představí v programu s dirigentem Jakubem Hrůšou a zúčastní se také preludia před koncertem.

Koncerty zařazené do projektu poznáte jednoduše, na stránkách programové brožury i na našem filharmonickém webu jsou opatřeny logy Classical Futures i ECHO. Buďte u toho s námi a podpořte budoucí hvězdy světových pódií!

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6