Česká filharmonie použila vysloužilé hudební nástroje k natočení spotu s názvem Spojení hudbou. Jejich fragmenty následně nabídla sochařům Krištofu Kinterovi a Richardu Wiesnerovi. Vznikla tak dvě unikátní díla, která je do konce roku možné spatřit v Rudolfinu.
„Jsem opravdu šťastný, že po dlouhé době mohu zase přijet do Prahy a dirigovat orchestr před publikem. To mě naplňuje velkou radostí,“ říká Manfred Honeck, pravidelný host České filharmonie. Orchestr bude v této sezoně řídit hned dvakrát, jedním z vystoupení bude Novoroční koncert, druhým lednový koncert abonentní.
Šéfdirigentovi České filharmonie věnoval americký skladatel Bryce Dessner kompozici Mari nazvanou podle baskické bohyně lesů. Díky ní se uprostřed přírody rozeznívají myšlenky na Antonína Dvořáka a Gustava Mahlera. Semjon Byčkov uvede českou premiéru Dessnerovy kompozice na koncertech 15.–17. prosince.
Dynamičnost znamená hybnost nebo energii, pro hudebníka pak značí dynamika stupně zvukové a tónové síly. Právě tak dodávají členové Dynamického klubu energii a sílu České filharmonii a posouvají ji kupředu. Aniž by v rukou drželi hudební nástroj, jejich hlas je ve výsledném zvuku orchestru jasně patrný.
Už jste četli novou detektivku, jejíž děj se částečně odehrává v Rudolfinu a v prostředí České filharmonie? Řeknete si nejspíš – takový námět může napadnout jen člověka, který má s filharmonií něco společného. Nemýlíte se. Autorka knihy Doteky zabitých, spisovatelka Iva Procházková, je více než deset let věrnou abonentkou České filharmonie.