Podpora mladých umělců je nedílnou součástí aktivit České filharmonie. Pravidelným návštěvníkům jsou dobře známé projekty jako Společný orchestr filharmoniků a žáků ZUŠ, Česká studentská filharmonie nebo Orchestrální akademie, která je otevřena také zahraničním uchazečům a z níž se rekrutoval nejeden nový člen České filharmonie.
Příležitost rozšířit tyto aktivity na mezinárodní úrovni přišla v roce 2018, kdy se Česká filharmonie zapojila do projektu pořádaného organizací ECHO (European Concert Hall Organisation). Ta funguje pod záštitou Evropské unie a sdružuje více než dvacítku významných evropských koncertních síní, mezi nimi také londýnský Barbican, vídeňský Musikverein nebo hamburskou Elbphilharmonie. A právě v rámci této spolupráce funguje grantový program Classical Futures, jenž podporuje mladé umělce a jejich kariérní rozvoj.
Klíčovými kritérii pro zařazení konkrétního umělce do programu jsou věk do 35 let a solidně se rozvíjející kariéra na domácích pódiích. Program je otevřen také mladým lidem, kteří sice nepochází ze zemí Evropské unie, ovšem získali zde hudební vzdělání a některý z členských států EU je základnou jejich uměleckého působení. Koncertní síň či umělecká instituce pak hostujícímu umělci poskytne nejen záštitu v podobě svého renomé, ale zajistí také doprovodný program, který umožní mladému hudebníkovi rozvíjet se nejen na poli čistě uměleckém, ale také v oblasti komunikace s médii, s publikem nebo se studenty místních uměleckých škol.
Mistrovské kurzy i BBC Proms
Pod křídly České filharmonie se do projektu v uplynulých třech letech zapojilo již téměř dvacet mladých umělců a umělkyň. Publiku se představili jako sólisté ve velkých orchestrálních cyklech i v řadách Českého spolku pro komorní hudbu.
Mezi doprovodnými aktivitami můžeme vyzdvihnout například mistrovské kurzy na Pražské konzervatoři, které vedl trumpetista Tamás Pálfalvi. Tenorista Patrick Grahl či klarinetista Raphael Severe se účastnili preludií před koncerty i takzvaných „aftertalks“. Koncert, v němž účinkovala trumpetistka Selina Ott, se na podzim roku 2020 s mimořádným úspěchem vysílal v České televizi i na sociálních sítích. A sopranistka Elena Stikhina vystoupila po boku České filharmonie a Semjona Byčkova dokonce na slavném londýnském festivalu BBC Proms.
Koncerty zařazené do projektu poznáte jednoduše, na stránkách programové brožury i na našem filharmonickém webu jsou opatřeny logy Classical Futures i ECHO. Buďte u toho s námi a podpořte budoucí hvězdy světových pódií!