Magazín číslo 1 / 2015
Hudební archiv České filharmonie

Z hudebního archivu České filharmonie

Co si představíte pod pojmem hudební archiv České filharmonie? Jistě místo plné historických zajímavostí a pokladů, kde je pořád co objevovat. Možná vidíte pracovníky, kteří jsou zalezlí kdesi v suterénu, oblečeni do pracovních plášťů, na kterých se zvolna usazuje prach z historie našeho předního orchestru. A jaká je skutečnost?

Hudební archiv ČF je vše, jen ne klidné a tiché pracoviště. Kromě péče o jeho poklady –fondy: hudebniny, LP, CD, plakáty, knihovnu, fotografie, koncertní programy či zajímavé dokumenty mají pracovníci archivu na starosti také všechny „věci hudební“.

V prvé řadě musí zajistit notový materiál pro orchestr, partitury pro dirigenty, klavírní výtahy pro sólisty… Zjišťují dostupné edice a verze té či oné skladby, musí vědět, která z děl jsou chráněná, jaké notové materiály lze jen pronajmout, která lze naopak koupit, a to vše v součinnosti s požadavky dramaturgie a dirigenta. Informují orchestr o obsazení skladeb, upozorňují na výskyt netradičních nástrojů či specifickou notaci. Úzce spolupracují s koncertním, zahraničním a edukativním oddělením, aby provedli kontrolu správnosti názvů skladeb, eventuálně upozornili na jejich možné verze. Pro kolegy z oddělení marketingu zpracovávají podklady z historie orchestru či spoluvytvářejí různé hudební kvízy a soutěže pro posluchače ČF.

Do kanceláře archivu se neustále valí muzikanti s rozličnými hudebními dotazy a prosbami. Do toho zvoní telefony s dotazy kolegů a veřejnosti. Zvláštní kapitolou jsou badatelé píšící muzikologické práce. Jejich dotazy jsou leckdy bizarní. Snaha vyhovět badatelům je časově velmi náročná, ale na druhou stranu má velké pozitivum – rozšiřuje hudebně-historické vzdělání pracovníků archivu.

Poklady z archivu ve fotografiích

Velké množství času zabere také péče o notový materiál. Nejen jeho kvalita obsahová je nezbytná, zanedbatelný není ani jeho technický stav. Utržené růžky, natržené stránky, rozpadlé vazby, tomu všemu je třeba věnovat patřičnou péči. Velké soustředěnosti a pečlivosti je třeba, pokud nás dirigent požádá o vepsání čísel taktů či poznámkového aparátu do jednotlivých partů. V této situaci nezbývá nic jiného, než aby se jeden ze dvou pracovníků archivu „ubytoval“ na nějaký čas mimo dosah všeho toho filharmonického kvasu a věnoval se pouze této činnosti.

Na práci v hudebním archivu je asi nejtěžší vykonávat soustředěnou práci v leckdy naprostém chaosu. Dirigenti nás vyžadují, muzikanti vplouvají vyzvedávat party, telefony zvoní… a napište v této realitě smysluplnou větu… Pohotovost, schopnost improvizace a muzikologicko-manažerské „know-how“ jsou pro práci v hudebním archivu ČF zkrátka zcela nezbytné.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6