Podcast Ladírna: Vyšehradskej jezdec a každodenní kouzlo pražských panoramat

Podcast Ladírna: Vyšehradskej jezdec a každodenní kouzlo pražských panoramat

Mystická atmosféra českých mýtů a duchovních dějin, hroby slavných osobností i nádherné výhledy. To všechno patří k Vyšehradu, který britský skladatel Julian Anderson označil za první místo, které chce v Praze navštívit. Jeho symfonii Pražská panoramata má Česká filharmonie na programu tento týden.

Vyšehradem a jeho okolím kráčely velké dějiny už od dob neolitu, patří k němu ale také malé každodenní události. Obě tyto polohy propojuje Vyšehradskej jezdec, který na stejnojmenné facebookové stránce a na blogu vysehradskej.cz postupně buduje detailního průvodce místem. K Vyšehradu se přistěhoval před dvaceti lety a postupně se začal stále více zabývat jeho historií i současností.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · Vyšehradskej jezdec a každodenní kouzlo pražských panoramat

 

Díky tomu ví přesně, kdy na Vyšehradě nejsou davy turistů a lze jej navštívit v klidu. Prozrazuje překvapivé detaily z okolí hrobu Antonína Dvořáka, dovede upozornit na stále obnovovanou kresbu na zdi, ale také na sympatickou místní hospodu. Na blogu nacházejí prostor historické materiály, které postupně shromažďuje, i kuriozity jako místní krkavec Boris. Hudbu zastupuje staré vydání partitury Smetanova Vyšehradu i dávné vyšehradské písničky. O těchto i dalších věcech spolu mluvíme v dalším vydání podcastu Ladírna.

Andersonovu Symfonii č. 2 s podtitulem „Pražská panoramata“, která vznikla na základě fotografií Josefa Sudka a videoprůvodce Janka Rubeše, provede Česká filharmonie na koncertech 20.–22. dubna. Pod vedením šéfdirigenta Semjona Byčkova zazní také Stravinského Svěcení jara a Mozartův Klavírní koncert č. 23 A dur. Sólistou bude islandský klavírista Víkingur Ólafsson.

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6