Vyšehradem a jeho okolím kráčely velké dějiny už od dob neolitu, patří k němu ale také malé každodenní události. Obě tyto polohy propojuje Vyšehradskej jezdec, který na stejnojmenné facebookové stránce a na blogu vysehradskej.cz postupně buduje detailního průvodce místem. K Vyšehradu se přistěhoval před dvaceti lety a postupně se začal stále více zabývat jeho historií i současností.
Podcast si poslechněte zde:
Díky tomu ví přesně, kdy na Vyšehradě nejsou davy turistů a lze jej navštívit v klidu. Prozrazuje překvapivé detaily z okolí hrobu Antonína Dvořáka, dovede upozornit na stále obnovovanou kresbu na zdi, ale také na sympatickou místní hospodu. Na blogu nacházejí prostor historické materiály, které postupně shromažďuje, i kuriozity jako místní krkavec Boris. Hudbu zastupuje staré vydání partitury Smetanova Vyšehradu i dávné vyšehradské písničky. O těchto i dalších věcech spolu mluvíme v dalším vydání podcastu Ladírna.
Andersonovu Symfonii č. 2 s podtitulem „Pražská panoramata“, která vznikla na základě fotografií Josefa Sudka a videoprůvodce Janka Rubeše, provede Česká filharmonie na koncertech 20.–22. dubna. Pod vedením šéfdirigenta Semjona Byčkova zazní také Stravinského Svěcení jara a Mozartův Klavírní koncert č. 23 A dur. Sólistou bude islandský klavírista Víkingur Ólafsson.