Výtvarná soutěž s Tučňáky v Rudolfinu, edukace České filharmonie

Soutěž s Tučňáky v Rudolfinu

V uplynulých dnech proběhl jeden z posledních výchovných programů letošního školního roku s názvem Tučňáci v Rudolfinu. Během tohoto pořadu byla vyhlášena soutěž o nejzajímavější umělecké ztvárnění 1. věty Symfonie č. 9 „Novosvětské“ od Antonína Dvořáka.

Po návratu do svých domovů a škol pak měly děti přibližně dva týdny na to, aby z načerpané inspirace vytvořily zajímavá umělecká díla a poslaly nám je do Rudolfina. A že děti opravdu nelenily, dokládá skutečnost, že se nám nakonec sešlo celkem 240 výtvorů! „Otevřeli jsme Pandořinu skříňku s dětskou fantazií,“ konstatoval pan dirigent Vojtěch Jouza, který byl jedním z členů výběrové komise.

Vybírání vítězů byl opravdu nelehký úkol. Hlavní ceny však máme jen tři, a proto jsme se je rozhodli rozdělit (bez pořadí) takto.

Výherci

Prvním z iPodů Shuffle bychom rádi ocenili obrázek Káji Čepelákové. Její fantazie totiž nakonec ve vesmíru skutečně objevila Nový svět.

Další oceněnou je pak desetiletá Veronika Podzimková, jejíž povídka o tom, jak se Antonínu Dvořákovi ztratil křížek z not, když komponoval Novosvětskou, nás nadchla svou originalitou.

Ve vítězné trojici nemůže chybět mužský element, a proto třetí iPod Shuffle vyhrál devítiletý Jan Říha, který nám poslal krásnou animaci o cestě do Ameriky.

Kája ani Veronika ke svým výtvorům nepřipojily adresy, a proto je prosíme,
aby se nám o své ceny přihlásily.

Přehlídka kreativity

Výtvorů, které by si zasloužily ocenit a zveřejnit, však bylo mnohem více. Proto bychom vám rádi představili i některé další autory, kteří skončili v těsném závěsu za výherci.

Desetiletá Amálie Simandlová nám poslala krásnou povídku Boženka v nové říši, devítiletá Klára Černická vytvořila napínavý a ilustrovaný příběh o záchraně města před hrozivým tajfunem a jedenáctiletá Julie Říhová nám poslala dokonce ručně svázanou knihu o divokém dobrodružství Antonína Dvořáka, kterého zajali zlí domorodci. Nejvíce nám přišlo obrázků. Velmi nás zaujal například obrázek království, ze kterého se díky černému závoji v mžiku stane smutné království, který nám poslala sedmiletá Běla Fišerová. Pana dirigenta Jouzu pak velmi zaujala malba o cestě do Ameriky od Aničky Mahelkové. Kromě obrázků a povídek k nám ale dorazila například papírová maketa Rudolfina, na které společně pracovali Adam Rašín a Daniel Dušek, keramická plastika od Jany Zvoníčkové nebo vyšívané obrázky od Alžběty Tymlové. Krásný malovaný obraz lodi nám poslala Valerie Skoumalová. Že může být inspirace bezbřehá, dokazuje i návrh psího kostýmu od devítileté Mici Bauer.

V neposlední řadě jsme také viděli několik animací. Kromě té oceněné nás zaujal také příběh z jednoho království od Amélie Le Lièvre. Animace Zuzany Sobotkové se sice do soutěže nevešla, kvůli věkovému limitu, nicméně je natolik povedená, že si zaslouží zveřejnit.

 
Amélie Le Lièvre   Zuzana Sobotková

Děkujeme všem malým umělcům za jejich nadšení, s kterým nám své výtvory do soutěže posílali!

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6