1 / 6
zpět na výpis

A to ti Romové křičí?

Projekt Romano drom (= romská cesta) podporuje děti ze sociálně vyloučených lokalit nejen na jejich cestě za hudbou, ale pomáhá jim také nacházet lepší životní cesty, než které jim narýsoval osud a často také jejich rodiče. Když jsme se začátkem loňského podzimu rozhodli Romano drom přenést ze slovenských romských osad do Česka, neváhali jsme s Idou Kelarovou – hlavní duší toho všeho – dlouho. Naše volba padla na Šluknovsko a Novoborsko, které máme zapsané jako „problematické regiony“. Právě tady se v létě 2011 odehrály velké konflikty mezi Romy a Neromy a následně protiromské pochody, které se pokoušeli využít radikálové a neonacisté. Centry dění tehdy byla města Nový Bor a Rumburk.

Přinést právě sem projekt dlouhodobé spolupráce dětského pěveckého sboru Čhavorenge, vedeného Idou Kelarovou, a České filharmonie, má svůj smysl. Ukázat sílu romské kultury na té nejvyšší úrovni, umožnit všem, kteří dokážou být otevření, aby viděli romské děti, které na sobě intenzivně pracují a jsou na sebe hrdé, podporovat setkání Romů a Neromů. To vše na Romano drom patří. A letos na něj patří i touha prozkoumat, jaká je situace na Šluknovsku a Novoborsku pět let poté.

Co zatím můžeme říci? Že vedení měst Rumburk a Nový Bor se snaží konflikty uklidňovat a řešit, a ne hrotit. Asi i díky tomu jsou v nich koncerty završující Romano drom vítané (na rozdíl od Varnsdorfu, kde jsme se na nejvyšších místech setkali s nepochopením, a proto jsme se rozhodli tam koncert nedělat). A zároveň je tu napětí stále znát, i když je na první pohled skrytější. Ale podívejte se blíž a zažijete třeba reakci novoborského sbormistra, jehož zpěváky chcete přizvat, aby si společně s Českou filharmonií a Čhavorenge zazpívali: „Uráží mě, že se na takové projekty seženou peníze. Já když chci se svým sborem někam vyjet, prostředky neseženu. (…) A to se křičí jednohlasně, nebo je to víc hlasů?“ Vedle toho ovšem potkáte nadšenou sbormistryni Kateřinu Müllerovou, díky níž se propojí tři desítky rumburských a varnsdorfských dětí, které si na koncertech s romskými dětmi zazpívají. Anebo přijedou gymnazisté z Ústí nad Orlicí, kteří s Čhavorenge vystupovali 17. listopadu 2014 v Rudolfinu, a rádi se za nimi vracejí, i když už se nevejdou na lůžka a musejí stanovat. A navzdory tomu, že jsou prázdniny.

Letní škola Romano drom, která třemi koncerty na Šluknovsku vyvrcholí, probíhá od 30. července do 13. srpna v Jiřetíně pod Jedlovou. Na pět desítek romských dětí z České a Slovenské republiky tu objevuje sebe sama a svůj hlas, a to nejen ve zpěvu a tanci. Učí se angličtinu, brazilskou capoeiru, poznávají vesmír a hvězdy, zažily tu pietní akt připomínající oběti romského holokaustu, přednášejí jim úspěšní Romové – třeba policista Petr Torák, držitel Řádu britského impéria. Ale bohužel se tu dějí i jiné věci. Všechny děti vyděsilo – stejně jako nás, kteří jsme tu s nimi – když se v blízkosti tábora ozývaly výstřely a nadávky a když přímo do areálu vnikl soused, který bezdůvodně napadl skladatele Desideria Duždu, kterého se snažil vyprovokovat ke rvačce a nadával mu ve stylu „cikáni zasraní…!“ Je to normální? Je to snad po zásluze? A měli bychom se smířit s tím, když na policejní stanici slyšíme: „Víte co, v první řadě z toho nedělejme kovbojku…“?

To všechno nějak patří na Romano drom a dokresluje romskou cestu se všemi jejími obtížemi a překážkami. A snad právě proto má smysl – kvůli tomu špatnému i dobrému – že se letos koná na Šluknovsku. Setkáváme se tu s věcmi, které ukazují, čím naše doba trpí. Ale také, co jí dává aspoň trochu naděje.

Proto srdečně zveme na koncerty do Letního kina v Novém Boru 9. srpna, na Lužické náměstí v Rumburku 10. srpna a 11. srpna na Zámek Děčín. Vždy od 20 hodin. Zažijte Romano drom!

Podpořte Moniku

Monika-Ginova-2Ve sboru Čhavorenge zpívá už druhým rokem Monika Giňová (15) ze slovenské romské osady Lenartov. Jejím snem je dostat se z osady pryč, ale naráží na překážky. Navzdory tomu, že úspěšně vykonala přijímací zkoušky na herectví na Košické konzervatoři, kam by měla v září 2016 nastoupit. Bohužel situace v její rodině není lehká: rodiče chtějí Moniku proti její vůli provdat a nebudou ji finančně podporovat, pokud v osadě nezůstane.

Česká filharmonie by Monice ráda pomohla, a tak se rozhodla – podnícená Idou Kelarovou – vyhlásit sbírku na její podporu. Cílem je shromáždit finanční prostředky na stipendium, které by Monice umožnilo pokrýt náklady na internát, stravu a cestovné z Košic do Lenartova. Jde přibližně o částku 4 000 Kč měsíčně.

Pokud byste měli zájem pomoci například formou pravidelného příspěvku, obracejte se prosím na z. s. MIRET, vedený Idou Kelarovou – iniciátora projektu Romano drom.
E-mail: info@miret.cz

Komentáře
 • Petr 10/8/2016

  Řekl bych, že ten novoborský sbormistr hovoří ze své hořké zkušenosti, nebude jediný.
  O to víc je potřeba ocenit charisma paní Müllerové, která dokázala nadchnout pro tento projekt neromské děti ze Šluknovského výběžku. Ony si totiž musely často vyslechnout, když o svém angažmá hovořily, případně zvaly na koncert v Rumburku, že s Cikánama/na Cikány rozhodně ne, v lepším případě ten zvaný jako na potvoru neměl čas.
  Takže jedno velké díky patří Katce Müllerové a jejím zpěvákům!

  Odpovědět
 • Vít Holásek 14/8/2016

  Děkuji moc za opětovné přizvání k projektu. Bylo úžasné, moci se zapojit do táborového života mezi romy a dozvědět se spoustu nových informací o jejich kultuře, životě, i emocích. Odjížděl jsem pln pocitů, hlavně dobrých. Jen tak dál.

  Odpovědět
 • Viki 10/2/2018

  Dobry den ako to dopadlo s Monikou nakoniec?Citala som clanok o zivote v Lenartove a tam pisu ze chodi na nejaku strednu odbornu skolu myslim ze do Bardejova…Takze na konzervatorium naozaj nemohla?A nemozem ju najst ani na strankach webu miretu medzi podporovanymi nebo v minulosti podporenymi talentami.dakujem za info x nech sa dari ide fandim a detom este viac

  Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Zavřít