Magazín číslo 3 / 2023
Rok se čtyřkou na konci aneb Dvořák napříč zeměkoulí i na internetu

Rok se čtyřkou na konci aneb Dvořák napříč zeměkoulí i na internetu

Každých deset let, už od roku 1924, postihne české kultury milovné společenství malá posedlost. Čtyřky na konci letopočtů už téměř sto let indikují Rok české hudby. Ten nadcházející připomene nejen jubilanta Bedřicha Smetanu, ale také Antonína Dvořáka, jednoho z otců České filharmonie. Právě jeho dílu zasvětí první český orchestr svou 128. a 129. sezonu. Bude znít od Tokia po New York a možná ještě dál. Stačí, pokud tam „naladíte“ YouTube.

Spontánní oslava stého výročí narození Bedřicha Smetany dala vzniknout tradici, která přetrvává bezmála sto let. Touha vyzdvihnout Smetanův odkaz coby jednoho ze zakladatelů české národní hudby byla v roce 1924 zcela pochopitelná. Samostatný Československý stát fungoval teprve pár let, a ta se neobešla bez neshod a problémů způsobených mnohonárodnostním složením jeho obyvatel. Kultura i hudba byly nedílnou součástí budování národní identity.

Postupně se objevovala další jména a přidávaly další události, díky nimž „čtyřkové“ letopočty nabíraly na významu. Do povědomí hudebních znalců se zapsal například rok 1564, kdy se narodil Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, poukazovalo se také na výročí narození Leoše Janáčka roku 1854 či Josefa Suka v roce 1874. V květnu 1904 zemřel Antonín Dvořák a o deset let později přišel na svět budoucí šéfdirigent České filharmonie Rafael Kubelík. I toho dnes řadíme mezi velká jména české hudební kultury. Rok 1944 naopak smutně potvrdil osudový význam čtyřek pro českou hudbu. V koncentračním táboře Osvětim vyhasly životy „terezínských autorů“ Hanse Krásy, Viktora Ullmanna a Pavla Haase.

Dvořák hluboko pod kůží

České filharmonii se ze všech zmiňovaných jmen stal osudovým právě Antonín Dvořák. Jeho hudba provází orchestr od prvopočátku. Říká se, že ji má ve své DNA. Téměř doslova. Vždyť v té době nejúspěšnější český skladatel dirigoval svá díla i na koncertě, jímž 4. ledna 1896 svou historii začala psát „Česká filharmonie, spolek ku povznesení hudebního umění v Praze, jakož i spolek pensijní členů orchestru Národního divadla v Praze, jich vdov a sirotků“. Mimochodem, ani tomuto spolku, který nakonec vykvetl v jednoho z ikonických reprezentantů české kultury, se nevyhnula pověstná čtyřka. Pražské místodržitelství oficiálně ustanovilo jeho fungování ještě půl druhého roku před památným koncertem, v červnu 1894.

Od té doby se upevňuje pouto, které propojilo české filharmoniky a Dvořákovo dílo v dokonalé symbióze. Někdy se až zdá, jako by jedno nemohlo dokonale fungovat bez druhého. Dvořák se stal národním klenotem, atraktivním vývozním artiklem i vábivým lákadlem. Nejslavnější světoví dirigenti přijíždějí do Prahy, aby zažili Dvořákovu hudbu v té nejryzejší podobě a řídili orchestr, který tak přirozeně promlouvá jeho jazykem.

Představa, že by Česká filharmonie během svých zahraničních cest nezahrála nějakého Dvořáka alespoň jako přídavek, se až donedávna zdála být téměř nemožná. A šlo by vůbec spočítat, kolik tónů a taktů vzešlých z Mistrova pera již znělo ve velké koncertní síni Rudolfina, jež mu vzdává hold i svým jménem? Symfonická, ale i komorní díla se stala nedílnou součástí koncertních programů České filharmonie i Českého spolku pro komorní hudbu.

Nejinak tomu bude v nadcházejících dvou sezonách. Během pouhých tří týdnů na přelomu září a října zazní v Rudolfinu všechny tři Dvořákovy instrumentální koncerty pro housle, violoncello a klavír. Zahajovací koncerty i první abonentní série postupně nabídnou také Sedmou, Osmou a Devátou symfonii a doplní je symfonické básně Karneval, Othello a V přírodě.

Spolu se svým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Semjonem Byčkovem uvede orchestr dvořákovské programy také na letošním podzimním turné po Jižní Koreji a Japonsku a na jaře ve slavných evropských sálech od Madridu, přes Vídeň až po Paříž. Vrcholem 129. sezony stejně jako oslav Roku české hudby 2024 bude třídenní prosincová rezidence ve slavné Carnegie Hall v New Yorku. Česká filharmonie tam vystoupí spolu se špičkovými sólisty – pianistou Daniilem Trifonovem, houslistou Gilem Shahamem a violoncellistou Yo-Yo Mou. Na programu bude, jak jinak, Antonín Dvořák.

Jak je důležité míti sítě

Dvořákova hudba doprovází Českou filharmonii také na cestě do virtuálního světa. Na obrazovky televizí a počítačů i na displeje mobilních telefonů. Během uplynulých sezon zaznamenalo Studio Rudolfinum, jež všechna natáčení i přenosy zajišťuje, stovky hodin materiálu. Medailonky umělců, rozhovory, edukační pořady i vystoupení hvězdných sólistů. Objektivům neunikli dirigenti Semjon Byčkov, Simon Rattle či John Eliot Gardiner, mezzosopranistka Magdalena Kožená, houslistka Lisa Batiashvili, ani pianistka Yuja Wang. Zachycené okamžiky nacházejí své místo stále častěji na YouTube kanálu České filharmonie.

Když se na jaře roku 2020 zavřely brány koncertních síní, staly se kamery a mikrofony rozvěšené ve Dvořákově síni a datové přenosy nasměrované na YouTube, druhou největší sociální síť, jedinou spojnicí mezi hudebníky a jejich posluchači. Navzdory tomu, že komentáře, lajky a srdíčka lze jen těžko srovnávat se skutečným potleskem vzrušeného publika, ukázalo se, že digitální věk přináší i svá pozitiva. Hudba Smetany či Dvořáka, ale i Mozarta a řady dalších skladatelů se díky online přenosům dostala snad do všech koutů zeměkoule. Rudolfinské vysílání přijímalo Japonsko, Mexiko i Jihoafrická republika.

Nezávisle na době covidové vzniká řada dalších záznamů, o které se Česká filharmonie se svými fanoušky pravidelně dělí. Příběhy z natáčení by jistě mohli vyprávět například členové České studentské filharmonie s dirigentem Markem Ivanovićem a moderátorem Petrem Kadlecem. Ti všichni jsou totiž protagonisty oblíbených edukačních koncertů, jež provádí posluchače zákoutími skladeb českých i zahraničních autorů od baroka až po současnost. A nelze nevzpomenout na Jiřího Bělohlávka. Toho kamery zachytily nejen jako šéfdirigenta České filharmonie, ale také jako citlivého a vtipem sršícího mentora Společného orchestru českých filharmoniků a žáků ZUŠ. Všechny zmiňované pořady i koncerty, které jsou i nyní na filharmonickém YouTube volně dostupné, by vydaly na pěkně dlouhý seriál. A jeden takový na rok 2024 pro své sociální sítě Česká filharmonie připravuje. Může vůbec někoho překvapit, že to bude seriál dvořákovský? Nebude v něm chybět Humoreska, Novosvětská či houslový koncert, ozvou se Rusalka, Vodník i Polednice. Rádi byste nakoukli do zákulisí, nebo vás zajímá, jak o slavném českém skladateli smýšlejí umělci, kteří s Českou filharmonií vystupují? Na to všechno přijde řada.

Zdaleka nejraději vás přivítáme na koncertech v Rudolfinu. Ale pokud jste příliš daleko, nalaďte se na naše sociální sítě. My k vám toho Dvořáka dostaneme. Ať už jste kdekoli. Třeba i v Mexiku.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6