Podcast Ladírna: Od Palachova týdne k sametové svobodě

Podcast Ladírna: Od Palachova týdne k sametové svobodě

„Česká filharmonie nehraje a hovoří.“ Transparent s tímto heslem nosili filharmonici na demonstrace v začátcích Sametové revoluce. Jeho autorem byl violista Jaroslav Pondělíček, který přijal pozvání do listopadového podcastu Ladírna věnovaného událostem roku 1989 a také letošnímu Koncertu pro svobodu a demokracii.

V roce 1989 se tehdejší šéfdirigent České filharmonie Václav Neumann rozhodl, že přestane spolupracovat s Československou televizí i rozhlasem. Chtěl tak vyjádřit svůj nesouhlas s perzekucí signatářů petice Několik vět. Filharmonici o podpoře jeho rozhodnutí hlasovali a výsledkem byla takřka jednomyslná podpora – z devadesáti devíti lidí se pouze dva zdrželi a jeden byl proti. Česká filharmonie se tak otevřeně postavila na stranu demokratických a svobodomyslných proudů ve společnosti ještě před listopadovým převratem.

Fakta o tehdejších událostech ve společnosti i ve filharmonii jsou známá – Jaroslav Pondělíček k nim ale přidává osobní rovinu. Kromě velkých dějin se v jeho vyprávění odehrává příběh člověka, který přišel do orchestru v roce 1985 jako mladý idealista a svoje ideály si dodnes zachoval. Z tohoto úhlu vidí události Palachova týdne, po němž byl znovu uvězněn Václav Havel, následný prudký pohyb ve společnosti i Sametovou revoluci. Dokáže ale také střízlivě zhodnotit, jak život orchestru poznamenaly první roky v novém společenském uspořádání.

 

Podcast si poslechněte zde:

V podcastu znějí ukázky z cyklu symfonických básní Má vlast, jak jej provedla Česká filharmonie s Rafaelem Kubelíkem na Pražském jaru v roce 1990.

 

Česká filharmonie si listopadové události připomíná již tradičním Koncertem pro svobodu a demokracii. Jeho letošními protagonisty budou dirigent Jakub Hrůša a klavírista Lukáš Vondráček. Na programu je hudba Sergeje Rachmaninova, Leoše Janáčka a Witolda Lutosławského.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6