Podcast Ladírna: O ženách v České filharmonii

Podcast Ladírna: O ženách v České filharmonii

Pozvání do Ladírny přijala harfistka Barbara Pazourová. Do České filharmonie přišla už v roce 1985 coby dvaadvacetiletá studentka pražské Akademie múzických umění. Aktuálně nejdéle působící filharmonička spojila s prvním českým orchestrem prakticky celý svůj profesní život.

V České filharmonii v současnosti hraje dvacet žen, pět z nich navíc zastává pozici vedoucí nástrojové skupiny. Nebylo tomu tak ale vždycky. Hra v orchestru byla až donedávna výsadou mužů. S Barbarou Pazourovou jsme se do této doby vracíme v nejnovějším díle podcastu Ladírna, který symbolicky i tematicky věnujeme ženám České filharmonie.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · O ženách v České filharmonii

 

Barbora Pazourovová prošla jako studentka hry na harfu rukama těch nejvýznamnějších osobností. Pražskou konzervatoř absolvovala ve třídě Libuše Váchalové a na Akademii múzických umění se učila od slavného harfisty a pedagoga Karla Patrase. Ten po čtyřiceti letech v České filharmonii přenechal místo své nadané studentce, jež se tak stala teprve druhou ženou, kterou orchestr od svého založení v roce 1896 přijal do svých řad.

V rozhovoru, který jsme natáčeli jen tři dny před odjezdem na čtrnáctidenní evropské turné, jsme si s Barbarou Pazourovou povídaly o jejích uměleckých začátcích i dlouholetém působení v Rudolfinu. Zajímalo mě, jak se člověk dostane od klavíru k harfě, jaký repertoár je jejímu srdci nejbližší nebo jak se cítila mladá studentka v kolektivu vážených filharmoniků. Dotkly jsme se také toho, jaký rytmus má život profesionálního hudebníka a jak se dá kolotoč koncertů a zájezdů skloubit s rodinným životem.

V podcastu zazní ukázka z první věty Debussyho Moře v podání České filharmonie.

 

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6