Podcast Ladírna: Medea aneb hudba jako služka tragického dramatu

Podcast Ladírna: Medea aneb hudba jako služka tragického dramatu

V roce třístého výročí narození Jiřího Antonína Bendy připomíná Česká filharmonie velké dílo zakladatele melodramu. V podcastu Ladírna věnovaném melodramu Medea hovoří hlavní hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil, který dílo pro nadcházející koncerty nastudoval.

Dirigent Tomáš Netopil hovoří o Bendovi samotném i hudbě jeho doby. O jeho vzorech, skladatelské odvaze, ale také o tom, jak on sám ovlivnil autory budoucnosti. Při charakteristice Bendova propojení hudby se slovem Netopil došel až k Leoši Janáčkovi.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · Medea. Hudba jako služka tragického dramatu

 

Kouzelnice Médeia nejdříve pomohla Iásónovi získat Zlaté rouno, poté s ním uprchla z Kolchidy a provdala se za něj. Manželství skončilo Iásónovou nevěrou, vražda nové manželky a dětí byla krutou pomstou zklamané Médeie.

Skladatel Jiří Antonín Benda (1722–1795) ve shodě s Euripidovou tragédií začíná svůj melodram ve chvíli, kdy se zavržená Médeia odhodlává k pomstě. U Bendy se ale text vznešeného i zoufalého monologu střídá s hudbou, která kreslí atmosféru takřka s filmovými účinky.

Svou Medeu psal Benda v době, kdy už měl Christoph Willibald Gluck hotové zásadní reformní opery. Usiloval v nich o návrat antického dramatu, kterému hudba především slouží. Benda dovedl Gluckovu snahu ještě dál: vynechal zpěv a svěřil jedné recitující herečce takřka všechen text – ostatní role jsou jen epizodní. Vytvořil velkolepé tragické monodrama v době, kdy byla operní zásadou maximální vnější pestrost a většinou také šťastný konec – dokonce i Gluckův Orfeus svou Eurydiku znovu získá.

Melodram Medea zazní na koncertech v Rudolfinu 9., 10. a 11. února. V titulní roli vystoupí Zuzana Stivínová, dále účinkují Jiří Hájek, Michaeal Zajmi, Šimon Halouzka a Jan Vychytil. V první části programu zazní Klavírní koncert č. 24 c moll Wolfganga Amadea Mozarta, na klavír bude hrát Tom Borrow.

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6