Podcast Ladírna: Bombardování i tísnivé ticho. Hudba zrozená z válečné tragédie

Podcast Ladírna: Bombardování i tísnivé ticho. Hudba zrozená z válečné tragédie

Naléhavost, vůle k vítězství, vpády nečekaného nebezpečí, ale také paradoxy a nejednoznačnost. To vše v sobě skrývá Leningradská symfonie stejně jako život jejího autora Dmitrije Šostakoviče. Provázanost hudby vzdoru s válečnými i pozdějšími dějinami je tématem podcastu Ladírna, jehož hostem je historik František Stellner.

Do rozhovoru vedeného v prezidentském salonku Rudolfina pronikal zevnitř zvuk České filharmonie, zvenku zase aut a sanitky. Vítejte v Ladírně a skrze její ruch postupte k soustředěné atmosféře samotného koncertu.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · Leningradská symfonie: Hudba zrozená z válečné tragédie

 

„Němci byli po napadení Sovětského svazu překvapení, že je místní obyvatelé nevítají jako osvoboditele,“ uvádí historik v rozhovoru věnovaném obléhání Leningradu a dodává, že ze dvou největších zel 20. století, které představují Hitler a Stalin, bylo první z nich samozřejmě horší. Od začátku takzvané leningradské blokády uplynulo letos v září 80 let. S událostí, která trvala 872 dní a řadí se k největším tragédiím moderních dějin, úzce souvisí také vznik Šostakovičovy Symfonie č. 7 C dur.

Leningradská symfonie, kterou 29. září zahájí Česká filharmonie novou koncertní sezonu, je symbolem vzdoru proti nacistické okupaci a stala se ikonickým dílem 20. století. Zároveň se v ní ale skrývá odpor vůči jakékoliv totalitě a útlaku. Slavné pochodové téma z první věty, které evokuje stále bližší a narůstající nebezpečí, může představovat vpád útočníků zvenku stejně jako vnitřní stalinský teror.

Hlad, zima a válečné útrapy, které blokádu provázely, ale překonaly všechno, co do té doby obyvatelé Ruska prožili. Ani ve druhé světové válce nebylo běžné, aby na ulicích ležely děti, které právě zemřely zimou a hladem. Přesto ale neustávaly ani zbytky projevů běžného života – hrál rozhlas, občas fungovala divadla, lidé se brali a měli děti.

Hudba Leningradské symfonie i osudy jejího autora jsou odrazem velkých dějin i malých osobních událostí. František Stellner hovoří o obou aspektech válečné doby v tehdejším Leningradu a také o proměnách vnímání tehdejších událostí v dnešní době. Osobní vzpomínkou přispěl také šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov, jehož matka celou blokádu Leningradu prožila.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6