Podcast Ladírna: Beethoven a Napoleon. Hudba, ideje a války

Podcast Ladírna: Beethoven a Napoleon. Hudba, ideje a války

Zahajovací koncert recitálové řady Českého spolku pro komorní hudbu zavede publikum k Beethovenovu „hrdinskému“ tvůrčímu období, ale tím také do doby napoleonských válek. Právě o ní v Ladírně hovořil historik Martin Rája.

Rozhovor se uskutečnil v Rubensově sále na zámku ve Slavkově u Brna. Tam se koncem roku 1805 ubytovali rakouský císař František I. i ruský car Alexandr I., aby je vzápětí vystřídal francouzský císař Napoleon Bonaparte. Upoutala ho krása slavkovského zámku vystavěného podle vzoru Versailles. Byl ale také nadšen fantastickým vítězstvím, které v bitvě u Slavkova – zvané též bitva tří císařů – právě vybojoval.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · Beethoven a Napoleon: Hudba, ideje a války

 

Vedle tří císařů se ovšem nejkrvavější bitvy, jaká se kdy na území Čech či Moravy odehrála, zúčastnilo více než 160 000 lidí. Vojska tří armád prošla krajinou, změnila ji k nepoznání a přinesla s sebou smrt, bídu a nemoci.

Napoleonské války na začátku 19. století tvrdě zasáhly do všech oblastí života. V jejich lesku i stínu se odehrávaly veškeré události Evropy té doby. Platí to také pro Beethovenovy houslové sonáty č. 8, 9 a 10. První z nich skladatel věnoval caru Alexandrovi I., pozdějšímu strůjci porážky rusko-rakouské armády u Slavkova. Doba vzniku tří děl přibližně ohraničuje nejen Beethovenovo takzvané „hrdinské“ období, ale také dobu napoleonských válek – první ze tří sonát byla vydána v roce 1803, poslední v roce 1816.

Vztahy a vazby mezi Beethovenem a Napoleonem ani zdaleka nevyčerpá Symfonie č. 3 zvaná „Eroica“, čili hrdinská. Beethoven ji nejdříve věnoval Napoleonovi, ale věnování určené nositeli ideálů svobody a rovnosti zrušil poté, co se první konzul francouzské republiky stal císařem.

Na zahajovacím koncertu recitálové řady Českého spolku pro komorní hudbu uvedou Beethovenovy poslední tři houslové sonáty vynikající Frank Peter Zimmermann a klavírista Martin Helmchen. Publikum tím ale také nenápadně zavedou do turbulentní doby, kdy se měnila podoba i myšlení celé Evropy.

Koncert se koná v neděli 24. října 2021 v Rudolfinu od 17.30 hod.

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6