Rozhovor se uskutečnil v Rubensově sále na zámku ve Slavkově u Brna. Tam se koncem roku 1805 ubytovali rakouský císař František I. i ruský car Alexandr I., aby je vzápětí vystřídal francouzský císař Napoleon Bonaparte. Upoutala ho krása slavkovského zámku vystavěného podle vzoru Versailles. Byl ale také nadšen fantastickým vítězstvím, které v bitvě u Slavkova – zvané též bitva tří císařů – právě vybojoval.
Podcast si poslechněte zde:
Vedle tří císařů se ovšem nejkrvavější bitvy, jaká se kdy na území Čech či Moravy odehrála, zúčastnilo více než 160 000 lidí. Vojska tří armád prošla krajinou, změnila ji k nepoznání a přinesla s sebou smrt, bídu a nemoci.
Napoleonské války na začátku 19. století tvrdě zasáhly do všech oblastí života. V jejich lesku i stínu se odehrávaly veškeré události Evropy té doby. Platí to také pro Beethovenovy houslové sonáty č. 8, 9 a 10. První z nich skladatel věnoval caru Alexandrovi I., pozdějšímu strůjci porážky rusko-rakouské armády u Slavkova. Doba vzniku tří děl přibližně ohraničuje nejen Beethovenovo takzvané „hrdinské“ období, ale také dobu napoleonských válek – první ze tří sonát byla vydána v roce 1803, poslední v roce 1816.
Vztahy a vazby mezi Beethovenem a Napoleonem ani zdaleka nevyčerpá Symfonie č. 3 zvaná „Eroica“, čili hrdinská. Beethoven ji nejdříve věnoval Napoleonovi, ale věnování určené nositeli ideálů svobody a rovnosti zrušil poté, co se první konzul francouzské republiky stal císařem.
Na zahajovacím koncertu recitálové řady Českého spolku pro komorní hudbu uvedou Beethovenovy poslední tři houslové sonáty vynikající Frank Peter Zimmermann a klavírista Martin Helmchen. Publikum tím ale také nenápadně zavedou do turbulentní doby, kdy se měnila podoba i myšlení celé Evropy.
Koncert se koná v neděli 24. října 2021 v Rudolfinu od 17.30 hod.