Peri jsou podle perské mytologie nadpřirozené okřídlené bytosti. Dobrosrdečné dívky, kterým jejich nedostatečné sebevědomí bránilo vzdorovat zlu. Proto je také pronásledovali démoni, kteří je zavírali do železných klecí. Dnešní íránské ženy naopak stojí v čele protestního hnutí, které otřásá celou zemí i jejím současným totalitním režimem.
Podcast si poslechněte zde:
Oratorium Ráj a Peri, které v těchto dnech uvádí Česká filharmonie, napsal Robert Schumann na motivy stejnojmenné básně irského spisovatele Thomase Moora. Ta je součástí rozsáhlé skladby Lalla Rookh z roku 1817, jejíž orientální motivy a okouzlující kolorit ovlivnily viktoriánskou Anglii i další evropské země.
Schumannova celovečerní skladba je obrazem idealistického prolínání orientální a evropské kultury v 19. století. Je však také zdrojem pochopení pro společenské a kulturní odlišnosti, jimž se v současném světě sociálních sítí, intenzivního cestování i uprchlických krizí nelze vyhnout.
Vzdušnou a kvetoucí hudbu Ráje a Peri lze vyslechnout živě v Rudolfinu od čtvrtka do soboty 20. až 22. dubna. Českou filharmonii, Pražský filharmonický sbor a sólisty povede britský dirigent Daniel Harding. Sobotní koncert začíná již v 15 hodin.