Ladírna: Světová premiéra fragmentů z Kafky

Symboly turistického kýče i obrovský zdroj inspirace – Franz Kafka a židovská Praha představují obě možnosti. S lektorem Památníku Terezín Pavlem Strakou jsme hovořili o tom, co je to vlastně židovská kultura a jakým způsobem je vzájemně provázaná s dílem výjimečného spisovatele.

„Praha nás ne a ne pustit. Ani jednoho. Ta matička má drápy,“ napsal Kafka v jednom ze svých dopisů. Písňovou symfonii na úryvky z jeho méně známých textů začal Detlev Glanert komponovat v roce 2019. Vůbec poprvé ji provede Česká filharmonie pod vedením Semjona Byčkova.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · Světová premiéra fragmentů z Kafky

 

Dvaašedesátiletý německý skladatele napsal svoji symfonickou novinku výhradně o Praze. Město jako by však Kafkovi navíc splývalo s rodinou, kterou rovněž nebyl schopen opustit. Bylo pro něj zdrojem bezpečí i bezvýchodnosti, a nakonec se stal jedním z jeho symbolů. Asociace Kafka – Praha je automatická snad na celém světě.

Méně samozřejmá je Kafkova provázanost s židovskou kulturou, která sama navíc netvoří homogenní celek. Její živá podoba je k nalezení nejspíš úplně jinde než v turisticky frekventovaných bodech Josefova. 

„Kdyby se někdo chtěl seznámit s autentickou židovskou kulturou, měl by zajít do synagogy,“ říká Pavel Straka. Zároveň doporučuje některou z těch, které neobléhají turisté. Takové se nacházejí například v Karlíně či na Smíchově. Hovoří také o specifickém vnímání Kafkova díla z hlediska lidí, kteří prošli Terezínem a koncentračními tábory.

Pražská symfonie. Lyrické fragmenty podle Franze Kafky bude mít světovou premiéru ve čtvrtek 8. 12. od 19.30 v Rudolfinu. Reprízy koncertu, na němž zazní také houslový koncert Jeana Sibelia, se konají v následujících dvou dnech – sobotní začíná již v 15.00 hod. Účinkují houslista Johan Dalene, mezzosopranistka Catriona Morison a basbarytonista Christian Immler. Českou filharmonii bude řídit Semjon Byčkov.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6