„Praha nás ne a ne pustit. Ani jednoho. Ta matička má drápy,“ napsal Kafka v jednom ze svých dopisů. Písňovou symfonii na úryvky z jeho méně známých textů začal Detlev Glanert komponovat v roce 2019. Vůbec poprvé ji provede Česká filharmonie pod vedením Semjona Byčkova.
Podcast si poslechněte zde:
Dvaašedesátiletý německý skladatele napsal svoji symfonickou novinku výhradně o Praze. Město jako by však Kafkovi navíc splývalo s rodinou, kterou rovněž nebyl schopen opustit. Bylo pro něj zdrojem bezpečí i bezvýchodnosti, a nakonec se stal jedním z jeho symbolů. Asociace Kafka – Praha je automatická snad na celém světě.
Méně samozřejmá je Kafkova provázanost s židovskou kulturou, která sama navíc netvoří homogenní celek. Její živá podoba je k nalezení nejspíš úplně jinde než v turisticky frekventovaných bodech Josefova.
„Kdyby se někdo chtěl seznámit s autentickou židovskou kulturou, měl by zajít do synagogy,“ říká Pavel Straka. Zároveň doporučuje některou z těch, které neobléhají turisté. Takové se nacházejí například v Karlíně či na Smíchově. Hovoří také o specifickém vnímání Kafkova díla z hlediska lidí, kteří prošli Terezínem a koncentračními tábory.
Pražská symfonie. Lyrické fragmenty podle Franze Kafky bude mít světovou premiéru ve čtvrtek 8. 12. od 19.30 v Rudolfinu. Reprízy koncertu, na němž zazní také houslový koncert Jeana Sibelia, se konají v následujících dvou dnech – sobotní začíná již v 15.00 hod. Účinkují houslista Johan Dalene, mezzosopranistka Catriona Morison a basbarytonista Christian Immler. Českou filharmonii bude řídit Semjon Byčkov.