Společné koncerty České filharmonie se žáky základních uměleckých škol nejsou jen příležitostí, aby si mladí lidé zahráli s ostřílenými členy prvotřídního orchestru. Neméně důležitý je dosah takových akcí daleko mimo Prahu – Česká filharmonie tak prakticky a osobně oslovuje široké publikum i adepty hudebního umění z celé republiky. Tento aspekt si svorně pochvalovali PR manažerka Tereza Šindlerová i violoncellista Jakub Leschinger.
Podcast si poslechněte zde:
Reprezentují v Ladírně dva pohledy na spolupráci se ZUŠkami: první z hlediska vnějšího obrazu orchestru a druhý z pozice aktivního účastníka. Hlavní roli nakonec hraje možnost podílet se na velké kolektivní práci, setkat se živě s prvotřídními dirigenty, poznat jejich práci i lidské stránky a třeba také pochopit, že tisíckrát obehraná „Novosvětská“ není jen všeobecně známé Largo.
Není při tom vůbec důležité, jestli mladí lidé ze ZUŠek u hudby zůstanou, nebo ne. Blízký a důvěrný vztah k hudbě si ze společně prožitých let odnáší Jakub Leschinger i jako student lesnictví, kterému se hodlá v profesním životě věnovat. Od hudby se však přece jen zcela neodřízne: součástí jeho práce je získávání rezonančních výřezů na výrobu hudebních nástrojů či hra na myslivecký signální nástroj zvaný lesnice.
Společný koncert České filharmonie a žáků základních uměleckých škol se koná 24. června v Rudolfinu. Nejdřív v 11 hod. dopoledne jako veřejná generálka a poté v 17.00 podruhé a naposled. Pod vedením dirigenta Petra Altrichtera zazní předehra k opeře Oberon od Carla Marii von Webera, předehra ke 3. dějství opery Čert a Káča od Antonína Dvořáka a výběr z hudby k baletu Labutí jezero od Petra Iljiče Čajkovského.
Partnerem projektu Společného orchestru žáků ZUŠ a hráčů ČF je společnost Progresus.