Ladírna: Hudba česká, poklad můj

Touha prosadit se na světovém trhu představuje u řady českých výrobků jen marný sen. S českou hudbou ale může každý bez obav zamířit rovnou do nejvyšších sfér mezinárodní konkurence. Program sestavený výhradně z děl domácích autorů provede s Českou filharmonií britský dirigent John Eliot Gardiner. Nad tím, co je to vlastně česká hudba, se zamýšlí muzikolog a skladatel Aleš Březina.

Trochu naivní představa o Češích jako národu s mimořádným vztahem k hudbě je jedním z oblíbených domácích mýtů. Už jména Smetana, Dvořák, Janáček a Martinů ale dokazují, že se nejedná o pouhý sebeklam.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · Hudba česká, poklad můj

 

Všichni čtyři se cítili s domácím prostředím úzce spoutáni – dokonce i Martinů, který většinu života strávil v zahraničí. Všichni také vytvářeli hudební tradici, kterou pokládáme za svou a jsme na ni pyšní. Pořád tu ale zůstává otázka, co je českého přímo na jejich hudbě.

Odpověď jsme v podcastu Ladírna hledali společně s Alešem Březinou – ředitelem Institutu Bohuslava Martinů a také kurátorem projektu Smetana 200. Ten bude příští rok intenzivně připomínat výročí narození a úmrtí skladatele, který položil základy české národní hudby na nejvyšší úroveň.

Iniciátorem tématu Ladírny byl britský dirigent John Eliot Gardiner a program, který provede na koncertech 1.–3. února s Českou filharmonií. Zařadil do něj Fantazii g moll pro housle a orchestr od Josefa Suka a dvě Symfonie č. 5 – první g moll od Leopolda Koželuha a druhou F dur od Antonína Dvořáka.

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6