Ladírna: Hej, mistře – spěchej na korunovaci

Česká mše vánoční zní v prosinci odevšud, v prvotřídním koncertním nastudování se ale neslyší tak často. Dirigent Václav Luks ji při svém prvním vystoupení s Českou filharmonií provede společně s Mozartovou Korunovační mší. V podcastu hovoří o skladateli Rybovi a také o tom, jak se nově podívat na hudbu, kterou zná každý zpaměti.

Jedna z nejhranějších českých skladeb přežila všechny režimy. Právo existence si svou popularitou vyvzdorovala i v době, kdy byl náboženský obsah potlačován na všech frontách a ve všem. Za komunistů se proto často uváděla pod krycím jménem Hej, mistře. Se správným názvem ale vyšla roku 1983 nahrávka v podání České filharmonie.

 

Podcast si poslechněte zde:

Ladírna · Vánoce s Českou filharmonií: Hej, mistře – spěchej na korunovaci

 

Ta se k populární „Rybovce“ letos v prosinci vrátí pod taktovkou Václava Lukse. Specialista na starou hudbu nepopírá, že skladatel záměrně pracoval s jednoduchými prostředky, které zvládnou i muzikanti v maloměstském kostele. Důležité ale je, že Ryba své hudební schopnosti záměrně redukoval: neskládal jednoduše proto, že to jinak neuměl, ale protože chtěl.

Vytvořil hudbu, kterou hudebníci i publikum přijímají s úplnou samozřejmostí. Jeho mše, která je ve skutečnosti sérií lidových divadelních her, se uvádí i scénicky. Hraje se spontánně a radostně na nádražích, v hospodách i v jiných veřejných prostorách. Duch Vánoc se v ní zjevuje ve starosvětsky laskavé a nekonzumní podobě – bez dárků, ale plný světla.

V Rudolfinu se k Rybově mši přidá ještě provedení Mše C dur zvané Korunovační od Wolfganga Amadea Mozarta. Na jedné scéně se tak setká hudba k lidovému i královskému divadlu. Také tím ale vznikne vzácná příležitost zaposlouchat se do České mše vánoční jako do čisté hudby, která si zaslouží stejnou pozornost a interpretační péči jako velký vídeňský klasik.

Českou mši vánoční od J. J. Ryby a Korunovační mši od W. A. Mozarta zahraje Česká filharmonie s Václavem Luksem 20. prosince hned na dvou koncertech v Rudolfinu. První začíná v 18.00, druhý poté ve 20.30 hod.

 

 

 

 

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6