Jedna z nejhranějších českých skladeb přežila všechny režimy. Právo existence si svou popularitou vyvzdorovala i v době, kdy byl náboženský obsah potlačován na všech frontách a ve všem. Za komunistů se proto často uváděla pod krycím jménem Hej, mistře. Se správným názvem ale vyšla roku 1983 nahrávka v podání České filharmonie.
Podcast si poslechněte zde:
Ta se k populární „Rybovce“ letos v prosinci vrátí pod taktovkou Václava Lukse. Specialista na starou hudbu nepopírá, že skladatel záměrně pracoval s jednoduchými prostředky, které zvládnou i muzikanti v maloměstském kostele. Důležité ale je, že Ryba své hudební schopnosti záměrně redukoval: neskládal jednoduše proto, že to jinak neuměl, ale protože chtěl.
Vytvořil hudbu, kterou hudebníci i publikum přijímají s úplnou samozřejmostí. Jeho mše, která je ve skutečnosti sérií lidových divadelních her, se uvádí i scénicky. Hraje se spontánně a radostně na nádražích, v hospodách i v jiných veřejných prostorách. Duch Vánoc se v ní zjevuje ve starosvětsky laskavé a nekonzumní podobě – bez dárků, ale plný světla.
V Rudolfinu se k Rybově mši přidá ještě provedení Mše C dur zvané Korunovační od Wolfganga Amadea Mozarta. Na jedné scéně se tak setká hudba k lidovému i královskému divadlu. Také tím ale vznikne vzácná příležitost zaposlouchat se do České mše vánoční jako do čisté hudby, která si zaslouží stejnou pozornost a interpretační péči jako velký vídeňský klasik.
Českou mši vánoční od J. J. Ryby a Korunovační mši od W. A. Mozarta zahraje Česká filharmonie s Václavem Luksem 20. prosince hned na dvou koncertech v Rudolfinu. První začíná v 18.00, druhý poté ve 20.30 hod.