Magazín číslo 3 / 2023
Kam míří hudební mládí z Rudolfina

Kam míří hudební mládí z Rudolfina

Česká studentská filharmonie je od svého založení v roce 2006 stabilní součástí edukačního cyklu Kroky do nového světa. Orchestr však během let vyrostl ve svébytné těleso, které dokáže profesionálně spolupracovat s nejvyhlášenějšími dirigenty a obstojí i v rámci dospělých programů České filharmonie.

Důležitý impulz orchestru hudebních juniorů pod křídly České filharmonie dodal v červnu 2020 sir Simon Rattle. Při svém tehdejším hostování v Rudolfinu projevil přání vést i „nějaký mládežnický orchestr“. Britský dirigent pak s Českou studentskou filharmonií nastudoval tři Slovanské tance Antonína Dvořáka.

Dalším zásadním mezníkem bylo pozvání šéfdirigenta České filharmonie Semjona Byčkova ke společnému slavnostnímu koncertu s „dospělým“ orchestrem u příležitosti oslav Byčkovových sedmdesátin. V prosinci 2022 tak studenti pod jeho vedením před zaplněnou Dvořákovou síní provedli Beethovenovu Pátou symfonii. Letos v únoru pak v rámci jednoho koncertu oba orchestry vystoupily pod vedením Giovanniho Antoniniho, specialisty na hudební baroko a klasicismus, a tento model si společně zopakují také ve 128. sezoně koncem listopadu.

Mladí sobě

Důkazem rostoucí úrovně České studentské filharmonie jsou záznamy koncertů, které se v Rudolfinu začaly pořizovat zhruba po deseti letech existence ansámblu. Nasazení mladých hudebníků tak už poznali nejen návštěvníci koncertů, zažít je mohou také diváci YouTube kanálu České filharmonie. Komentované koncerty v podání České studentské filharmonie jsou vítaným materiálem i pro učitele hudební výchovy nebo pro rodiče, kteří chtějí svým dětem pomoci nenásilnou a přiměřenou formou vstoupit do světa klasické hudby.

„Vnímám návaznost České studentské filharmonie na snažení Václava Talicha a Ivana Medka, kteří po druhé světové válce budovali Český komorní orchestr, sestavený tehdy zejména ze studentů Pražské konzervatoře. Kolem tělesa vzniklo i kulturní sdružení Hudební mládež, pak ale přišel únor 1948 a vše bylo rozmetáno,“ připomíná historickou souvislost Petr Kadlec, vedoucí oddělení vzdělávacích pořadů České filharmonie. Právě on inicioval vznik současného studentského orchestru.

Také Česká studentská filharmonie na sebe nabalila publikum mladých lidí, kteří s vřelým zájmem sledují, jak jejich vrstevníci provádějí velká díla světové hudby. „Velmi důležitou postavou je v tomto ohledu dirigent Marko Ivanović, který je s námi od prvopočátku, tedy již téměř 17 let,“ připomíná Petr Kadlec. „Má orchestr rád a hudebníci mají rádi jeho, a to především pro jeho mimořádně lidský a opravdový přístup bez jakýchkoli manýr. Je pro ně zároveň kamarádem i autoritou.“

U notových pultů mladého ansámblu ale nesedí jenom žáci hudebních škol – velkou část České studentské filharmonie sice tvoří studenti a absolventi žižkovského Hudebního gymnázia, láska k hudbě do orchestru ale přivedla také například studenty ekonomie, biologie či posluchače Vysoké školy chemicko-technologické.

Svěží energií proti letargii

A právě podpora mladých talentů je jednou z priorit generálního partnera České filharmonie, Skupiny ČEZ. Ta považuje za důležité poslání juniorského ansámblu inspirovat své vrstevníky. To je příslibem, že se publikum klasické hudby bude i nadále obnovovat a rozrůstat. Skupina ČEZ si zároveň od České studentské filharmonie slibuje zachování tuzemské tradice špičkového provádění hudebních děl.

ČEZ se v kultuře angažuje dlouhodobě a partnerství s Českou filharmonií největší česká energetická společnost vnímá nejen jako důležitý projev podpory živého umění, ale mimo jiné i prostřednictvím studentské filharmonie také jako strategickou investici do nastupující generace talentů, kteří mohou následně reprezentovat Českou republiku a její bohatou hudební tradici. Spolupráci s nadanými mladými lidmi z různých oborů a jejich podpoře se Skupina ČEZ věnuje i kvůli jejich potenciálu přinášet inovativní přístupy a nové perspektivy do firemního prostředí.

Obdobně vnímá také Petr Kadlec úlohu České studentské filharmonie v rámci „rudolfinské rodiny“. Je přesvědčen, že do ní vnáší mladistvý zápal a nadšení i otevřenost novým věcem. „Jednou někdo s nadsázkou řekl, že ve ,studentské‘ se nepodávají léky ignoral a letargin, které se v dospělém, a nejen orchestrálním provozu občas mohou objevit,“ usmívá se Kadlec.

Připomíná však, že ansámbl, který se musí vyrovnávat s úskalími „občasného tělesa“, zejména s absencí celoročního společného soužití a pravidelných zkoušek, se ctí zvládl i velké projekty. Kadlecovi osobně přinesly největší zážitky Bachovy Matoušovy pašije, Dvořákova Stabat Mater, Kabeláčovo Mystérium času nebo Šostakovičova Pátá symfonie. „Tyto koncerty byly velmi silné, velmi soustředěné. Energie orchestru se propojila se zájmem obecenstva a zcela padly hranice mezi pódiem a publikem. Hudba nás všechny propojovala.“

Inspirace a spolupráce

Petr Kadlec má radost zejména z bezprostřední interakce členů České studentské filharmonie s posluchači: „Těší mne a opakovaně příjemně překvapuje, jak velmi jsou mladí hudebníci vstřícní, podpůrní a přátelští směrem ke svému převážně studentskému publiku – jak ho opravdu vnímají, jak mu fandí. A také jak ho inspirují.“

Při plánování dalšího rozvoje České studentské filharmonie se uvažuje o větším angažmá jejích členů při přípravě edukativních programů. Studenti by mohli dostat prostor jak při tvorbě scénářů, tak i při koncertech samých, kdy by dostali příležitost promluvit o svém vztahu k hudbě či dané skladbě.

V plánu je také výraznější zapojení „dospělých“ filharmoniků, kteří by se mohli stát patrony jednotlivých nástrojových skupin a předávat cenné zkušenosti studentům přímo během zkoušek. Tento přístup se ostatně již několik let úspěšně osvědčuje v dalším unikátním projektu edukačního oddělení České filharmonie, ve společném orchestru členů České filharmonie a studentů základních uměleckých škol.

Ambice studentské filharmonie se však drží reality. Cílem je růst postupně, přirozeně a promyšleně, žádné boření největších sálů světa do dvou let. „Mým snem je, abychom mohli ještě dlouho tuhle výbornou a přátelskou partu vytvářet a rozvíjet,“ vyznává se Petr Kadlec. „Aby s námi vydržel Marko Ivanović i studentské publikum a abychom mohli společně objevovat krásy hudby.“

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Co byste chtěli vyhledat...
Zavřít
Zavřít
Co byste chtěli vyhledat
close

malíř, sochař, architekt Pro zobrazení detailu jednotlivých sochklikněte na jméno umělce. hudební skladatel Sochy na střeše Rudolfina zavřít Leonardo da Vinci Klikněte pro zobrazení detailu Paolo Veronese Klikněte pro zobrazení detailu Donato Bramante Klikněte pro zobrazení detailu Tomás Luis de Victoria Klikněte pro zobrazení detailu Josquin Desprez Klikněte pro zobrazení detailu Orlando di Lasso Klikněte pro zobrazení detailu Giovanni Pierluigi da Palestrina Klikněte pro zobrazení detailu Luigi Cherubini Klikněte pro zobrazení detailu Daniel François Esprit Auber Klikněte pro zobrazení detailu Georg Friedrich Händel Klikněte pro zobrazení detailu Wofgang Amadeus Mozart Klikněte pro zobrazení detailu Johann Sebastian Bach Klikněte pro zobrazení detailu Ludwig van Beethoven Klikněte pro zobrazení detailu Michelangelo Buonarroti Klikněte pro zobrazení detailu Raffael Santi Klikněte pro zobrazení detailu Praxiteles Klikněte pro zobrazení detailu Feidiás Klikněte pro zobrazení detailu Apelles Klikněte pro zobrazení detailu Iktinos Klikněte pro zobrazení detailu Massacio Klikněte pro zobrazení detailu Donatello Klikněte pro zobrazení detailu Jacopo Sansovino Klikněte pro zobrazení detailu Benvenuto Cellini Klikněte pro zobrazení detailu Filippo Brunelleschi Klikněte pro zobrazení detailu Domenico Girlandaio Klikněte pro zobrazení detailu Lucca della Robia Klikněte pro zobrazení detailu Christoph Willibald Gluck Klikněte pro zobrazení detailu Joseph Haydn Klikněte pro zobrazení detailu Franz Schubert Klikněte pro zobrazení detailu Carl Maria von Weber Klikněte pro zobrazení detailu Felix Mendelssohn-Bartholdy Klikněte pro zobrazení detailu Robert Schumann Klikněte pro zobrazení detailu
1 / 6